Reklama

Czy zabraknie pieniędzy w bankomatach? Sprawdzajcie pojawiające się informacje!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: redakcja

Czy zabraknie pieniędzy w bankomatach? Sprawdzajcie pojawiające się informacje!  - Zdjęcie główne

Masowe wypłaty z bankomatów | foto redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po ataku Rosji na Ukrainę, w całej Polsce zaczęto wykupywać paliwa. W Internecie poszła plotka, jakoby mogło ich zabraknąć, a ceny wielokrotnie skoczą w górę. Teraz z kolei Polacy masowo wypłacają pieniądze z bankomatów.

Eksperci do spraw komunikacji w Internecie potwierdzają, że panika na stacjach paliw rozpoczęła się od anonimowych wpisów w mediach społecznościowych. Podobnie jest z wypłatami pieniędzy. Polacy wystraszeni informacjami rozsiewanymi na portalach społecznościowych łatwo wpadają w panikę i zaczynają gromadzić podstawowe dobra.

Specjaliści z portalu internetowego Niebezpiecznik.pl wskazują, że za rozsiewanie takich spreparowanych informacji odpowiedzialne mogą być osoby lub organizacje powiązane politycznie ze stroną rosyjską. Zorganizowani podżegacze wykorzystują niepokój Polaków związany z wojną za wschodnią granicą.

Zabraknie pieniędzy w bankomatach? Jak fake news przeradza się w panikę

Dalszy mechanizm rozpowszechniania fake newsów jest prosty. 

Pierwsza informacja wyprodukowana przez tzw. trolli zaczyna być powtarzana przez ludzi w Internecie - mówił w radiu RDC Marcin Maj z portalu Niebezpiecznik.pl. 

Według niego właśnie przykład masowego wykupywania paliwa pokazuje, jak łatwo wzbudzić panikę w społeczeństwie czerpiącym informacje głównie z mediów społecznościowych.

To był też przykład tego, że najpierw mamy fałszywą informację, że coś się może stać, później ludzie naprawdę szturmują te stacje benzynowe i stacje nie nadążają z dostawami. To nie fałszywa informacja jest istotą dezinformacji, ale istotą jest nasza reakcja na nią – wskazuje ekspert.

W końcu na wielu stacjach rzeczywiście skończyło się paliwo, ale nie dlatego, że go zabrakło, lecz że ludzie uwierzyli plotkom i je wykupili na zapas.

Narodowy Bank Polski zapewnia: Pieniądze są i ich nie zabraknie

Podobnie jest teraz z bankomatami.

Pieniądze są i będą. Ale ludzie tyle wypłacają, że konwojenci nie nadążają dowozić. To przez bzdury szerzone przez rosyjskich trolli - mówią nam pracownicy jednego z rawickich banków. 

Komunikat wydał też dzisiaj NBP:

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju.

Przypomnijmy, że taka sama sytuacja miała miejsce, gdy się zaczynała pandemia.

Brak pieniędzy w bankomatach - jak sprawdzić prawdziwość informacji?

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest wpisanie choćby fragmentu tej informacji do jakiejś wyszukiwarki i sprawdzenie, czy rzeczywiście się to stało, czy to potwierdzają inne, sprawdzone źródła - tłumaczy Marcin Maj.

Nigdy nie dowierzajmy profilom prowadzonym przez anonimowych autorów. Wiele zawartych tam informacji może być prawdziwych, żeby wzbudzić zaufanie czytelników i zgromadzić obserwujących po to, żeby w odpowiednim momencie wykorzystać ich do rozpowszechniania fake newsów.

Eksperci z portalu internetowego Niebezpiecznik.pl ostrzegają, że w związku z wojną na Ukrainie takich prowokacji na pewno pojawi się więcej.

Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy