Reklama

Strażacy odebrali auta i świadczenia ratownicze [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie odbyło się dziś symboliczne przekazanie aut dla jednostek straży pożarnej z naszego powiatu. Poza tym kilku druhów odebrało świadczenia ratownicze.

Do KP PSP w Pleszewie trafił dziś lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy marki Ford. Zakupiono go dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale dołożyły się też samorządy - z Pleszewa i Gizałek. To jednak nie koniec dobrych wieści dla ratowników z Pleszewa.

- Już niedługo, bo jeszcze w tym roku, do Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie trafi nowy ciężki samochód gaśniczy na podwoziu MAN, na którego zakup środki uzyskane zostały z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – poinformował zebranych Roland Egiert, komendant powiatowy PSP w Pleszewie. 

Dzięki zakupom komenda powiatowa mogła przekazać dziś swoje dwa wcześniej używane wozy ochotniczym strażom pożarnym. Do OSP Tomice (gmina Gizałki) trafił lekki samochód ratownictwa-technicznego marki IVECO, a OSP Kowalew (gmina Pleszew) - lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy marki ISUZU. 

- Są to samochody używane, ale w bardzo dobrym stanie technicznym. Na pewno jeszcze długo posłużą naszym kolegom z ochotniczych straży pożarnych – zaznaczył Roland Egiert. 

Na oficjalnym przekazaniu zjawiło się wielu gości - m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Dziękuję za to, co państwo robicie każdego dnia - za bezpieczeństwo, za spokój. Przede wszystkim życzę, abyście dalej mieli takich dobrych duchów, patronów, którzy was wspierają, abyście mogli realizować, to co macie w swoich planach – powiedziała minister.

Obecni byli też m.in.: posłowie Katarzyna Sójka, Jan Mosiński oraz Tomasz Ławniczak, dyrektor biura posła Jana Dziedziczaka Wincenty Nowak, dyrektor biura poselskiego poseł do Parlamentu Europejskiego Andżeliki Możdżanowskiej Anna Lis, wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Aleksandra Durkowska, zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP Jarosław Zamelczyk, prezes ZP OSP w Pleszewie Zbigniew Serbiak i samorządowcy – starosta pleszewski Maciej Wasielewski, wójt gminy Gizałki Robert Łoza oraz zastępca burmistrza miasta Pleszew Izabela Świątek. Przekazywane dziś wozy poświęcił kapelan pleszewskich strażaków – Tadeusz Pietrzak. 

Świadczenia dla emerytowanych druhów 

Poza samochodami wręczono też dzisiaj decyzje o świadczeniach ratowniczych siedmiu druhom z powiatu pleszewskiego. Dodatek do emerytury opiewa na wysokość 200 zł. Przypomnijmy, że na początku listopada świadczenia takie otrzymało 12 innych ratowników z naszego rejonu.

Świadczenie ratownicze przysługuje druhom OSP, którzy ukończyli określony wiek (mężczyźni 65 lat, a kobiety - 60) oraz przez wskazany okres (mężczyźni minimum 25 lat, a kobiety 20) brali udział w bezpośrednich działaniach ratowniczych. Ich przyznawanie umożliwiła ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy