reklama

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Co zrobić, aby uniknąć tragedii?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Co zrobić, aby uniknąć tragedii? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościSzacuje się, że co 2 minuty na świecie tonie 1 osoba. Wbrew powszechnemu przekonaniu, w Polsce głównymi ofiarami utonięć nie są dzieci – toną głównie osoby dorosłe, które przeceniają swoje umiejętności pływackie. Dziś - 25 lipca - obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom.
reklama

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom, został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca. Celem tego wydarzenia jest podkreślenie tragicznego i głębokiego wpływu utonięcia na rodziny ofiar oraz zaoferowanie rozwiązań ratujących życie, aby temu zapobiec.
 

- Utonięcia to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Co najsmutniejsze większości tragedii można uniknąć, postępując zgodnie z zasadami. Stąd nasze akcje profilaktyczne i edukacyjne, również te skierowane do najmłodszych. Naszym zdaniem jeśli uda się uratować dzięki temu choć jedno życie,  to ma sens - uważa Dominik Kołaski, prezes WOPR Gołuchów. 

W ramach Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom na pleszewskiej pływali prezentowane są dziś prace dzieci, które zostały przygotowane w ramach konkursu "Bezpieczne wakacje". 

reklama

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom

Niestety pomimo ciągłych apeli służb ratowniczych, praktycznie każdego dnia na terenie Polski dochodzi do utonięć. Jest to tragedia przede wszystkim dla rodzin, bliskich, przyjaciół, znajomych.

- Dlatego za każdym razem apelujemy o rozsądek nad wodą, podstawowe zasady bezpieczeństwa, nie wchodzenie do wody po środkach psychoaktywnych. Od początku lipca w wodzie życie straciło już  62 osoby. Dlatego cały czas prowadzimy działania profilaktyczne nt. Bezpieczeństwa nad wodą, kontrole miejsc niestrzeżonych, a także patrole z wykorzystaniem łodzi motorowych akwenu wodnego w Gołuchowie - mówi Dominik Kołaski, prezes WOPR Gołuchów. 

reklama

I dodaje.

 - To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe wójta gminy Gołuchów, starosty Powiatu Pleszewskiego, sponsorów, a także poświęcenie wolnego czasu członków i ratowników wodnych WOPR Gołuchów. Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie  - zaznacza ratownik. 

Zasady bezpiecznej kąpieli

  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Informują o tym znaki i tablice.
  • Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana.
  • Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń
    i budowli wodnych.
  • Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz.
  • Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura
    22-25 stopni).
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
  • Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji
    i wygłupów, np.:  spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających
    z kąpieliska).
  • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak
    i nadmuchiwane koło.
  • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
  • Nie przystępuj do pływania na czczo i bezpośrednio po posiłku  - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
    Postaraj się, abyś był widoczny w wodzie dla innych osób korzystających z kąpieliska: załóż czepek na głowę lub zaopatrz się w bojkę na szelkach.
 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama