Reklama

Szkoła Rolnicza w Marszewie ma już 65 lat! Będzie duży jubileusz [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie będzie świętował już niedługo swoje 65-lecie. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano pod koniec maja.

Jubileusz Szkoły Rolniczej w Marszewie

Szkoła w Marszewie będzie świętować w tym roku swoje 65-lecie. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 27 maja (piątek).

Wszystko rozpocznie się o godz. 11.00 mszą św. dziękczynną oraz częścią oficjalną w auli szkoły. Organizatorzy przygotowują wycieczkę po obecnych obiektach placówki - będzie można zwiedzić mury szkoły i na własne oczy zobaczyć, jak zmieniła się przez ostatnie dekady.

Kolejnego dnia - w sobotę - 28 maja - zaplanowano z kolei tradycyjny zjazd absolwentów. 

Historia szkoły w Marszewie

Przypomnijmy: szkoła w Marszewie przez minione dekady była świadkiem wielu zdarzeń i na stałe wpisała się w historię wsi, gminy, powiatu a nawet regionu. 

Jej historia  rozpoczęła się w 1957 roku. Dokładnie 15 lutego powstała Dwuizbowa Szkoła Rolnicza. Placówka mieściła się wówczas w pałacu będącym w administracji miejscowego PGR. W 1962 roku uruchomiono w szkole 4-letnie technikum. Po 10 latach nastąpiła reorganizacji szkolnictwa rolniczego, która nie ominęła też placówki w Marszewie.

Z kolei w 1976 roku w wyniku zmian administracyjnych - likwidacji powiatów i powstaniu nowych województw - szkoła w Marszewie została przekształcona w Zespół Szkół Rolniczych. 

Przełomowe zmiany w szkole w Marszewie 

Przełomowe w historii marszewskiej szkoły był z pewnością lata 90. To właśnie wtedy dyrekcja szkoły przy wsparciu rady rodziców podjęła działania zmierzające do pozyskania gospodarstwa szkolnego. Ich starania zakończyły się sukcesem. W 1993 roku placówka przejęła od ANR w wieczystą dzierżawę 190 ha gospodarstwo, w którym uruchomiono produkcję roślinną i hodowlę trzody chlewnej. Gospodarstwo do dziś jest znakomitą pracownią dla zajęć praktycznych. W tym samym czasie piętro nad aulą szkolną systematycznie było przygotowywane pod stworzenie centrum informatycznego. 

Szkołą przez lata współpracowała z wieloma instytucjami mającymi znaczący wpływ na jej rozwój m.in. Akademią Rolniczą, UAM, Wyższą Szkołą Zawodową w Kaliszu, Wielkopolską Izbą Rolniczą czy z zamiejscowym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Współpraca z tą ostatnią instytucją zaowocowała ostatecznie przekształceniem placówki w Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego. Stało się to w grudniu 1998 r. Dzięki temu szkoła uruchomiła kształcenia kursowe m.in. prawa jazdy B i T, operatorów kombajnów zbożowych i maszyn samobieżnych, komputerowe, językowe i stosowania środków ochrony roślin. W 2001 roku szkoła oddała do użytku Stację Kontroli Opryskiwaczy, która do dziś prowadzi atestację i fachowe doradztwo, a także wykorzystywana jest jako pracownia. 

W kolejnych latach placówka rozszerzała ofertę kształcenia w technikum. Pojawiły się nowe specjalności: jak technik weterynarii, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik architektury krajobrazu, technik logistyk. Nowego blasku nabrał też sam obiekt. Odnowione zostały pracownie i korytarze we wszystkich budynkach. Przeprowadzony został kapitalny remont auli, która jest prawdziwą wizytówką szkoły. Lifting przechodzą też przyszkolne zieleńce, które są swoistym polem do popisu dla uczniów architektury krajobrazu. 

Szkoła przechodzi pod ministerstwo

Kolejną przełomową zmianą był rok 2018 - wówczas, od 1 stycznia, szkoła w Marszewie stała się placówką podlegającą pod Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rok później - 1 września 2019 r. - placówka zmieniła nazwę na Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, która firmuje placówki prowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dyrektorzy szkoły w Marszewie

Od początku istnienia aż do teraz szkoła w Marszewie miała czterech dyrektorów:

  • 1957 – 1959 - Bolesław Kotecki
  • 1959 – 1978 - Florian Czajczyk 
  • 1978 – 2006 - Kazimierz Jakóbczak 
  • 2006 – obecnie Grażyna Borkowska 
Patronem szkoły w Marszewie jest Ludwik Bociański (ur. 24 sierpnia 1892 w Pleszewie, zm. 7 lutego 1970 w Londynie) – pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, wojewoda wileński i poznański II RP. 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ SZKOŁY ROLNICZEJ W MARSZEWIE

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy