Głównym założeniem dokumentu podpisanego przez 28 szpitali w regionie jest m.in. ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, wspieranie dekarbonizacji opieki zdrowotnej i ochrona społeczeństwa przed negatywnymi skutkami zmian klimatu.
- Podpisaliśmy porozumienie z czystym sumieniem, ponieważ już od kilku lat wdrażamy ekologiczne i co za tym idzie ekonomiczne rozwiązania w naszym szpitalu. Przeprowadziliśmy między innymi kompleksową termomodernizację polegającą na ociepleniu placówki, wymieniliśmy też pół tysiąca okien i drzwi, dociepliliśmy i uszczelniliśmy dachy, zmodernizowaliśmy też awaryjne źródła zasilania w postaci nowoczesnych agregatów prądotwórczych - wylicza Błażej Górczyński, prezes PCM.
Do szpitala rocznie trafia około 30 tysięcy pacjentów nie tylko z powiatu pleszewskiego, ale i też całego regionu, przeprowadzane są tysiące zabiegów i operacji, a to oznacza, że najważniejszym medium jest prąd, którego PCM zużywa prawie za milion złotych rocznie.
- Nasz szpital stawia też na oszczędzanie energii. Z tego powodu już trzy lata temu na dachu placówki zainstalowaliśmy blisko 140 paneli fotowoltaicznych. Wytwarzana przez nie energia jest wykorzystywana w całości na bieżącą działalność szpitala, co pozwala też na obniżenie rachunków za energię elektryczną - dodaje prezes.
To dopiero początek inwestycji w energię odnawialną w Pleszewskim Centrum Medycznym. W planach placówka ma instalację kolejnych paneli fotowoltaicznych.
- Przystępując do porozumienia "Zielone szpitale" liczymy, że uda się nam pozyskać kolejne pieniądze na dofinansowanie do rozbudowy istniejącej już infrastruktury fotowoltaicznej. W przyszłości nowe panele zamierzamy umieścić nad istniejącymi i powstającymi dachami nowych budynków. Są to projekty długofalowe, a co za tym idzie - bardzo kosztowne. Dlatego też są potrzebne są zewnętrzne środki - twierdzi Błażej Górczyński.
Dla Pleszewskiego Centrum Medycznego - jak podkreśla prezes - nie bez znaczenia jest też tak zwana infrastruktura zielona. Tam, gdzie jest to możliwe - na terenie placówki sadzone są wieloletnie krzewy ozdobne mające za zadanie nie tylko oczyszczać powietrze, ale i też cieszyć oko pacjentów i personelu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.