reklama

Ta informacja może uratować komuś życie – mówi ratownik medyczny [MAPA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa terenie gminy znajduje się 15 ogólnodostępnych defibrylatorów. W razie potrzeby można ich użyć, aby uratować komuś życie. No dobrze, ale gdzie i jak je znaleźć?
reklama

Niedawno w jednej z piekarni w Gołuchowie doszło do zatrzymania krążenia spowodowanego zawałem serca u mężczyzny. Na szczęście na miejscu byli akurat strażacy z OSP Gołuchów, którzy mieli dostęp do remizy i dostarczyli na miejsce defibrylator AED. Udzielili pierwszej pomocy i uratowali mężczyźnie życie. Gdyby nie ich szybka reakcja i sprzęt, do którego mieli dostęp po przyjeździe karetki na pomoc byłoby za późno. 

Defibrylatory AED są urządzeniami ratującymi życie, wspomagającymi prowadzenie resuscytacji, są bardzo proste w obsłudze co sprawia, że może ich użyć każdy.

- Te urządzenia są tak proste w obsłudze, że nawet dziecko sobie z tym poradzi. Są wyposażone w instrukcje głosową, która krok po kroku mówi nam co mamy robić -  opowiada nam ratownik medyczny Dominik Kołaski. 

reklama

Coraz częściej są montowane w miejscach ogólnie dostępnych np. na dworcach, obiektach użyteczności publicznej. Na terenie miasta i gminy Pleszew jest 15 takich urządzeń.  

–  Stworzyliśmy specjalną mapę we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Pleszewie (ZNAJDZIECIE JĄ W GALERII) na której pokazujemy, gdzie dokładnie są one zlokalizowane. Ludzie powinni wiedzieć w których miejscach w razie konieczności ich szukać – uważa ratownik. 

Urządzenia są ogólnodostępne, wystarczy podejść zabrać i w ten sposób można uratować komuś życie.

- To jest bardzo proste. Zresztą udowadniamy to m.in podczas prowadzonych szkoleń i powtarzamy do znudzenia. Podejmując akcję nie zaszkodzimy, możemy tylko pomóc. Najważnijeszy w tym przypadku jest czas  reakcji - przekonuje ratownik. 

reklama

Jak działa defibrylator AED?

Pomiędzy elektrodami umieszczonymi na ciele osoby poszkodowanej przechodzi impuls elektryczny o odpowiedniej energii, który napotyka na swojej drodze mięsień sercowy. Uwolniona przez defibrylator energia powinna przywrócić prawidłową, regularną pracę serca.

AED analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, czy defibrylacja jest konieczna. Najnowsze aparaty dwufazowe same dostosowują parametry wyładowania do potrzeb osoby poszkodowanej.

- Szyba interwencja, użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego i prawidłowo przeprowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa mogą znacznie zwiększyć szanse na przeżycie osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia – tłumaczy Dominik Kołaski.  

reklama

Defibrylacja wykonana po utracie przytomności w czasie:

  • do 1 minuty – 90% skuteczności,
  • do 5 min – w 50% skuteczności,
  • do 7 min – w 30% skuteczności.

Jak korzystać z AED?


Zanim przystąpisz do udzielania pomocy upewnij się, czy miejsce interwencji jest bezpieczne. Sprawdź, czy poszkodowany reaguje. Jeśli nie reaguje i nie oddycha , natychmiast rozpocznij wykonywanie resuscytacji. Niezwłocznie poproś inną osobę o pomoc – zlokalizowanie, przyniesienie AED i kontakt z numerem 999 lub 112.

- Jeśli jest nieprzytomny i nie oddycha uciskaj klatkę piersiową i podłącz jak najszybciej AED - mówi ratownik. 

Uruchom AED i postępuj zgodnie z komunikatami wizualnymi i/lub dźwiękowymi. Niektóre modele wymagają naciśnięcia przycisku, aby go włączyć, podczas gdy inne włączają się automatycznie po podniesieniu pokrywy.

reklama

  • Zamocuj elektrody AED. Umieść jedną z nich po prawej stronie klatki piersiowej, tuż poniżej obojczyka. Drugą elektrodę umieść w lewym dolnym rogu klatki piersiowej.
  • Podłącz złącze (jeśli to konieczne).
  • Naciśnij przycisk AED i uruchom analizowanie rytmu serca osoby poszkodowanej.
  • Jeśli AED zaleca dostarczenie impulsu elektrycznego, upewnij się, że nikt postronny nie dotyka osoby poszkodowanej.  Naciśnij przycisk wywołujący impuls elektryczny.
  • Kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową i postępując zgodnie z instrukcjami na AED, aż do przybycia personelu ratowniczego.
CZYTAJ TAKŻE: Nagrodzeni za działania na rzecz dzieci i młodzieży [ZDJĘCIA]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama