Wraz z nadejściem cieplejszych dni na drogach pojawia się więcej rowerzystów i użytkowników hulajnóg – zarówno klasycznych, jak i elektrycznych. Coraz częściej wybierane są też inne środki transportu osobistego, takie jak rolki, wrotki czy deskorolki. W związku z tym wielkopolska policja prowadzi akcje mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i ścieżkach rowerowych.
Kilka dni temu funkcjonariusze z Wielkopolski przeprowadzili kolejne kontrole, w trakcie których przyjrzeli się zachowaniom użytkowników jednośladów. Tylko jednego dnia (22 maja) skontrolowano ponad tysiąc osób i ujawniono aż 883 wykroczenia. Najczęściej dotyczyły one nieprawidłowego korzystania z drogi (382 przypadki), przewożenia pasażera na swoim pojeździe (37 przypadków) oraz jazdy po spożyciu alkoholu (21 przypadków). Ponad 90 osób zachowało się niewłaściwie wobec pieszych.
Policja apeluje: nieprzestrzeganie przepisów przez rowerzystów i użytkowników hulajnóg stanowi poważne zagrożenie – zarówno dla nich samych, jak i innych uczestników ruchu.
Wspólne korzystanie z dróg wymaga wzajemnego szacunku i przestrzegania obowiązujących zasad. Tylko w ten sposób można bezpiecznie dotrzeć do celu – niezależnie od środka transportu - przypomina podkom. Małgorzata Michaś z zespołu prasowego KPP w Ostrowie Wielkopolskim.
Poniżej znajdziesz podstawowe zasady dotyczące kierowców jednośladów
Rowerzyści – podstawowe obowiązki
Rowerzyści powinni poruszać się po drogach dla rowerów lub pasach ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone w kierunku jazdy. Na trasach wspólnych z pieszymi muszą zachować szczególną ostrożność i ustępować pieszym.Zbliżając się do przejścia dla pieszych – niezależnie od warunków – rowerzysta ma obowiązek zwolnić i ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu.
Na chodnikach i drogach dla pieszych rowerzyści mogą się poruszać tylko w ściśle określonych sytuacjach, m.in. gdy:
- opiekują się dzieckiem do 10. roku życia - kierującym rowerem,
- chodnik ma min. 2 m. szerokości, a ruch pojazdów na drodze obok odbywa się z prędkością powyżej 50 km/h i brak jest infrastruktury rowerowej,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu (silny wiatr, opady, mgła, gołoledź).
Dziecko do 7 lat można przewozić na rowerze, ale wyłącznie w dodatkowym siodełku lub przyczepie rowerowej, a osoba przewożąca musi mieć ukończone 17 lat.
Hulajnogi elektryczne - co warto wiedzieć
Kierujący hulajnogą elektryczną powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są dostępne. W przypadku ich braku mogą poruszać się po jezdni, o ile dozwolona prędkość nie przekracza 30 km/h.Chodnik może być wykorzystywany tylko wtedy, gdy jezdnia ma ograniczenie prędkości powyżej 30 km/h, a nie ma innej infrastruktury rowerowej.
Zakazy dla kierujących hulajnogami elektrycznymi
Nie wolno holować ani przewozić innych osób, zwierząt czy ładunków.Na chodniku hulajnogą i innymi urządzeniami transportu osobistego należy jechać:
- z prędkością pieszego,
- z zachowaniem ostrożności,
- ustępując pieszym i nie utrudniając ich ruchu.
- maksymalna prędkość: 20 km/h
- osoby poniżej 18 roku życia muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T
- dzieci do 10 lat mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej
Pamiętaj – alkohol i środki transportu to złe połączenie
Jazda rowerem, hulajnogą lub innym urządzeniem transportu osobistego po spożyciu alkoholu to poważne wykroczenie.
- w przypadku stanu nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila): mandat 2500 zł
- stan po użyciu alkoholu:(od 0,2 do 0,5 promila): mandat 1000 zł
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.