Reklama

To już prawdziwa plaga! Strażacy alarmują. Chrońcie swoje życie i majątek

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum KP PSP Pleszew

To już prawdziwa plaga! Strażacy alarmują. Chrońcie swoje życie i majątek  - Zdjęcie główne

Sezon grzewczy w pełni, a wraz z jego rozpoczęciem pleszewscy strażacy odnotowują coraz więcej wezwań do pożarów sadzy w kominie. | foto archiwum KP PSP Pleszew

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sezon grzewczy w pełni, a wraz z jego rozpoczęciem pleszewscy strażacy odnotowują coraz więcej wezwań do pożarów sadzy w kominie.

14 zgłoszeń w ciągu zaledwie kilku tygodni wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie. 

Ostatni z tych pożarów miał miejsce 21 listopada br. w Krzywosądowie. Chociaż gaszenie tego typu pożarów jest dla strażaków stosunkowo proste i nie stanowi dla nich większego problemu to samo zjawisko może mieć bardzo poważne konsekwencje. Warto więc zastanowić się jakie są jego przyczyny i jak można mu zapobiec - informuje asp. Mariusz Glapa - KP PSP Pleszew.

Na czym polega zjawisko pożaru sadzy?

O pożarze sadzy mówimy, gdy dochodzi do zapalenia się nagromadzonych wewnątrz przewodu kominowego pozostałości po pracy urządzenia grzewczego, czyli sadzy.

Powstaje ona w wyniku niepełnego spalania się różnych materiałów stałych, jak np. mokrego drewna, śmieci i odpadów komunalnych, których przecież nie wolno w ten sposób utylizować - mówi strażak. 

Kiedy dochodzi do pożaru sadzy?

Bezpośrednią przyczynę tego zjawiska należy upatrywać w zaniedbaniach, których dopuszczają się właściciele lub zarządcy budynków w kwestii regularnego czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych.

Pośrednio do pożaru sadzy przyczynia się także niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, np. wrzucanie do pieca materiałów o złożonym składzie chemicznym, jak np. śmieci. Nie powinno się ich palić nie tylko ze względów ekologicznych.

Wytwarzają one wiele sadzy, która osiada na wewnętrznych ściankach komina i niewyczyszczona stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców domu.Naprawdę trudno tego nie zauważyć

Pożarowi sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania w przewodzie kominowym. W niektórych przypadkach z komina dobywają się płomienie ognia, strzelają z niego iskry oraz pojawia się gęsty, ciemny dym.

Wysoka temperatura dochodząca podczas pożaru sadzy nawet do 1000°C doprowadza często do rozszczelnienia komina, co w konsekwencji może spowodować zapalenie się poddasza i pomieszczeń przylegających do przewodów dymowych. Przy uszkodzeniu komina może dojść nawet do rozprzestrzenienia się ognia na cały budynek.

Pęknięty komin stwarza także niebezpieczeństwo zaczadzenia mieszkańców budynku.

Konsekwencje pożaru sadzy mogą być bardzo poważne… Chodzi tu bowiem o czyjeś życie, bezpieczeństwo i często gromadzony przez całe życie majątek, dlatego nie wolno lekceważyć obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych.

Co zrobić, gdy sadza się już zapali?

Należy niezwłocznie wezwać Straż Pożarną, informując szczegółowo dyspozytora o aktualnej sytuacji. Powinniśmy także wygasić ogień w piecu lub kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń.

Należy jednak podkreślić, że absolutnie nie wolno wlewać do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem!

Czy komin nadaje się jeszcze do użycia?

Wszystko zależy od rodzaju komina i skali zniszczeń dokonanych przez ogień. Każdorazowo, po pożarze sadzy należy dokonać szczegółowej inspekcji komina. Odpowiednio wykwalifikowany mistrz kominiarski jest najbardziej kompetentną osobą. To on musi zdecydować, czy konkretny komin nadaje się do dalszej eksploatacji, czy też wymagane są jakieś działania naprawcze.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy