56 osób otrzymało do tej pory tytuł "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew". Są wśród nich m.in. była premier - Hanna Suchocka i pierwszy burmistrz miasta - Piotr Hasiński. W 2024 roku tytuł wręczono Ryszardowi Bosackiemu, który od ponad 40 lat związany jest z Pleszewskim Centrum Medycznym.
Teraz do tego zaszczytnego grona dołączył Ryszard Borkiewicz i Paweł Przybył. Decyzję radni podjęli podczas sesji 19 grudnia.
Kim są Zasłużeni dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew?
Ryszard Borkiewicz urodził się w Warszawie 21 kwietnia 1953 r. Od najmłodszych lat mieszka w Pleszewie. Tutaj ukończył szkołę podstawową nr 3, a następnie Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica. W latach 1974 - 1978 studiuje na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu na wydziale historii, kierunek nauczycielski. Po odbyciu służby wojskowej wraca do Pleszewa i od 1 września 1979 r. rozpoczyna pracę jako nauczyciel historii i przysposobienia obronnego, a następnie wiedzy o społeczeństwie.W latach 1982 - 1983 włącza się w obchody 700-lecia Pleszewa. Był też członkiem zespołu autorskiego "Dziejów Pleszewa" - pierwszego syntetycznego opracowania historii miasta.
W 1989 r. Ryszard Borkiewicz zostaje współzałożycielem Koła Przyjaciół Liceum, a potem Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum. To też współorganizator Zjazdów szkolnych. W 2002 r. pan Ryszard współtworzył Towarzystwo Miłośników Pleszewa. Był też członkiem zarządu Stowarzyszenia Zdrowie i Życie. Od 2023 r. jest sekretarzem Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej. Współautor i autor wielu opracowań jubileuszowych. W latach 1998 - 2002 i 2002 - 2006 radny pleszewskiej rady miejskiej. W 2010 r. znalazł się w grupie osób współtworzących Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pleszewie.
Paweł Przybył jest pleszewianinem z wyboru. Urodził się w Kaliszu 18 marca 1954 r, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią. Medycynę studiował w Akademii Medycznej w Poznaniu, a dyplom lekarza uzyskał w 1978 roku i jak każdy młody człowiek stanął przed decyzją dotyczącą miejsca pracy. Wybór padł na Pleszew, gdzie już głośno mówiło się o budowie nowego szpitala.
Pracę rozpoczynał w starym budynku szpitala, który mieścił się w obiekcie Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po otwarciu szpitala angażuje się w organizację oddziału chirurgicznego. W 1992 r. Paweł Przybył przeprowadza pierwszą laparoskopową operację , w tej części Wielkopolski, a rok później jest jednym z założycieli Fundacji Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski w Pleszewie. Zainteresowanie jazdą konną i hipiką spowodowały, że włączył się w urządzenie i otwarcie Ośrodka Hipoterapii w Baranówku. W roku 1997 inicjuje utworzenie Stowarzyszenia Promocji Zdrowia.
W 1998 r. został wybrany radnym pierwszej kadencji odrodzonego samorządu powiatowego. W czasie tej kadencji przyczynił się do utworzenia Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Także w 1998 r. objął funkcję ordynatora oddziału chirurgicznego pleszewskiego szpitala, którą pełni do dziś.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.