reklama

Uroczysta suma odpustowa w Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uroczysta suma odpustowa w Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
185
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Lutyni odbyła się tradycyjna msza odpustowa, która jak co roku zgromadziła wiernych z całej okolicy.
reklama

Uroczystości odpustowe w Lutyni rozpoczęły się już w niedzielę, 6 sierpnia i trwały przez kolejne dni. Zakończyły się 15 sierpnia - w dzień, w którym w Kościele Katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane również świętem Matki Boskiej Zielnej.

We wtorek o godz. 12 w Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych odprawiono mszę św. odpustową. Przewodniczył jej o. Zbigniew Bruzi z domu zakonnego w Tuchowie. W swoim kazaniu mówił o wyzwaniach, jakie codzienność stawia przed wspólnotą Kościoła oraz wartościach - jak miłość, troska czy poświęcenie – które powinny być drogowskazami dla wiernych. Jako przykład do naśladowania duchowny wskazał Maryję. 

reklama

- Dzisiaj wpatrując się w Matkę Bożą Wniebowziętą, na jej wspaniałe życie i wyniesienie przez Pana Boga, zatęsknijmy za tym, aby nasze życie było podobne. Pamiętajmy, że pan Bóg daje nam do tego pomoc w postaci Kościoła – rodziny, jego dzieci – mówił kapłan.

W ramach nabożeństwa odbyła się tradycyjna procesja z cudownym obrazem Matki Bożej. Na zakończenie księża pobłogosławili wiązanki ziół i kwiatów, z którymi licznie przybyli wierni. 

Kult w Lutyni 

Kult Matki Bożej Lutyńskiej Parafii Chorych jest silny nie tylko w samej Lutyni, ale i w regionie. Księga cudów parafii lutyńskiej prowadzona była już od 1671 roku. To najbardziej wyjątkowe wydarzenie odnotowano pod datą 20 grudnia 1751 roku, kiedy to nastąpić miał „cud wskrzeszenia, na trzeci dzień po śmierci, dzieweczki z województwa kaliskiego, która z wdzięczności za przywrócone życie, ułożyła pieśń do Matki Boskiej”.

reklama

Pieśń nadal śpiewana jest w Sanktuarium, a 13 sierpnia 1972 roku w Lutyni pojawił się ksiądz kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia i koronował cudowny obraz.

reklama

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama