Apel odbył się pod pomnikiem „Chwała Artylerzystom". Tam żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych oraz reprezentanci miejscowych organizacji, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wartę honorową pełnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie oraz pleszewscy harcerze.
Druga część obchodów miała miejsce w restauracji „Kasyno”. Przybyłych gości powitał prezes koła ZŻWP w Pleszewie - płk Ryszard Wiliński.
- Święto Wojska Polskiego upamiętnia jedno z największych zwycięstw naszego oręża odniesione w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Była to największa bitwa w nowożytnej historii Polski. Całe społeczeństwo w tych pamiętnych dniach sierpnia dało przykład determinacji i bohaterstwa. W Bitwie Warszawskiej Armia Czerwona odniosła ciężkie straty. Zwycięstwo nastąpiło w momencie, gdy cały świat uznał nasz kraj za stracony. Miało ono, niezależnie od korzyści politycznych i terytorialnych, ogromne znaczenie moralne. Był to pierwszy od 220 lat sukces Polski liczący się na arenie międzynarodowej. To umożliwiło II RP prowadzenie samodzielnej polityki wewnętrznej i zagranicznej, niezależnie od interesów obcych mocarstw - mówił Ryszard Wiliński.
Podkreślił, że swój wkład w zwycięstwo mieli żołnierze z Pleszewa.
- 70. Pułk Piechoty, który okrył się chwałą w bitwach pod Białobrzegami nad Bugiem oraz pod Przeźmierowem. 12 oficerów, podoficerów i żołnierzy odznaczono krzyżem wojskowym Virtuti Militari, a 152 Krzyżem Walecznych - opowiadał pułkownik.
Święto Wojska Polskiego w Pleszewie. Żołnierzom przyznano odznaczenia i wyróżnienia
Ważnym punktem uroczystości było wręczenie wyróżnień zasłużonym wojskowym. Poniżej prezentujemy listę wszystkich odznaczonych.W uznaniu zasług poniesionych na rzecz rozwoju i funkcjonowania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, kapituła Krzyża Związku nadała:
Krzyż Wielki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego:
- pułkownikowi Ryszardowi Wilińskiemu
Krzyż Komandorski Związku Żołnierzy Wojska Polskiego:
- pułkownikowi Florianowi Siekierskiemu
Krzyż Złoty z Gwiazdą Związku Żołnierzy Wojska Polskiego:
- starszemu szeregowemu Romanowi Tomczakowi
Za właściwą postawę w kształtowaniu postaw patriotycznych i działalność na rzecz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, kapituła Krzyża ZŻWP wyróżniła:
Złotym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego:
- starszego chorążego sztabowego Marka Goćkiewicza
- starszego sierżanta Grzegorza Walendowskiego
- starszego kaprala Waldemara Piórka
- Zygmunta Urbaniaka
Srebrnym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego:
- pułkownika Grzegorza Kusicielka
- podpułkownika Mariusza Rutczaka
- majora Ryszarda Szwajkowskiego
- starszego chorążego sztabowego mar. Leszka Szwedziaka
- chorążego Tomasza Andrzejczaka
- młodszego chorążego Kazimierza Szlużewicza
Brązowym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego:
- podporucznika Jarosława Szymczaka
- chorążego Tomasza Pawlaka
- młodszego chorążego Andrzeja Mikulskiego
- młodszego chorążego Wojciecha Łojka
- starszego kaprala Apolinarego Niezgódkę
Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wyróżniło Złotym Medalem 40-lecia ZŻWP:
- starszego chorążego Zenona Jankowskiego.
Za działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej, Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa” nadało:
- młodszemu chorążemu Ryszardowi Zuszkowi
- młodszemu chorążemu Kazimierzowi Szlużewiczowi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.