Reklama

Rocznica Bitwy Warszawskiej. Walczyli w niej żołnierze 70 Pułku Piechoty

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Dziś - 15 sierpnia - obchodzimy 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej - uznawanej za jedną z najważniejszych i przełomowych w dziejach świata. Walczyli w niej także nasi żołnierze - z 70 Pułku Piechoty.

Bitwa Warszawska, toczona od 13 do 25 sierpnia 1920 roku – określana jest przez historyków jako jedna z 18 przełomowych w dziejach świata – była decydującym momentem w całej wojnie polsko-bolszewickiej. Dzięki wygranej, Polsce udało się ostatecznie zachować niepodległość oraz zatrzymać rewolucję komunistyczną na zachód Europy.

Warto pamiętać, że udział w tym zwycięstwie mieli również nasi żołnierze – z 70 pułku piechoty.

Dziś - 15 sierpnia - obchodzimy symboliczną datę "Cudu nad Wisłą".

12 pułk strzelców wielkopolskich - 70 pułk piechoty - w Bitwie Warszawskiej

Waleczność żołnierzy z 12. pułku strzelców wielkopolskich - którzy w lutym 1920 roku przemianowani zostali na 70 pułk piechoty – spotykała się nie tylko z uznaniem dowódców, ale zdobywała również uznanie samego wroga.

W „Jednodniówce” 70 pułku piechoty wydanej 30 sierpnia 1930 roku możemy przeczytać wprost:

(...) „bolszewicy z pełnym uznaniem wyrażają się o pułkach wielkopolskich, nazywając je w całej pełni regularnem i charakteryzując żołnierzy jako poważnych, pewnych, doskonałych strzelców, posuwających się niepowstrzymanie naprzód” (...)

Walki żołnierzy 70 Pułku Piechoty w Bitwie Warszawskiej

Potyczek, w jakich brał udział 70 pułk piechoty z bolszewikami w roku 1920 – było wiele. Kilka z nich miało jednak decydujące znaczenie.

W lipcu nasi żołnierze – otrzymując rozkaz przeciwnatarcia i odzyskania wcześniej utraconych pozycji – walczyli pod Ujściem i Proszkowem. Pułk – pod dowództwem kpt. Wawrzyniaka „otrzymany rozkaz wykonał w całości tracąc 6 zabitych i 15 rannych”.

Mimo ówczesnego zwycięstwa, nadszedł później czas ciężkich walk odwrotowych. 70 pułk piechoty okrył się w nich chwałą m.in. podczas trzydniowej bitwy pod Białobrzegami nad Bugiem w dniach 4-6 sierpnia.

W wyniku odniesionych podczas niej ran zmarł dowódca ppłk. Jan Januszewski, poległ również por. Wojciech Wężyk, jego adiutant Jan Myśliwy i 5 szeregowych.

Za największy sukces 70 pułku piechoty w bitwach toczonych pod Warszawą – uznaje się jednak walki pod Nasielskiem oraz pod Przemiarowem – gdzie 19 sierpnia 1920 roku odniesiono wielkie zwycięstwo nad bolszewikami.

Jak wspominali w roku 1930 sami żołnierze, „rocznica bitwy pod Przemiarowem, gdzie chorągiew pułku największą okryła się sławą, została obrana jako dzień święta pułkowego.

Mural Bitwy Warszawskiej w Pleszewie

W roku 2020 Liga Obrony Kraju w Pleszewie wydała biuletyn historyczny pt. „Bitwa Warszawska 1920. Pleszewianie w wojnie polsko-bolszewickiej”. Biuletyn trafił wówczas do bibliotek, szkół i urzędów. W galerii znajdziecie okładkę i dwa zdjęcia, jakie umieszczono wówczas w publikacji.

Warto dodać, że wydawnictwo było częścią projektu pn. „100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Historia na ścianie. Mural historyczny - PLESZEW”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Bo - co także trzeba przypomnieć, przy okazji rocznicy - w Pleszewie mamy mural poświęcony Bitwie Warszawskiej - na budynku ZST.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy