reklama

Pleszewscy "przeciwpancerniacy" na obchodach Bitwy nad Bzurą [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDelegacja pleszewskiego koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Przeciwpancerniaków tradycyjnie uczestniczyła w Łęczycy w obchodach rocznicy Bitwy nad Bzurą. Byłym wojskowym towarzyszyły poczty sztandarowe z SP nr 1 w Pleszewie oraz Centrum OHP z Pleszewa, nie zabrakło też reprezentacji Zarządu Rejonowego LOK.
reklama

Delegacja pleszewskiego koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Przeciwpancerniaków w składzie: kpt. Jacek Tomczak, st. chor. sztab. mar. Leszek Szwedziak, ml. chor. Jan Tyl, mł. chor. Ryszard Zuszek, mł. chor. Kazimierz Szlużewicz, uczestniczyła w Łęczycy w obchodach 84. rocznicy Bitwy nad Bzurą.

Byłym wojskowym towarzyszyły poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. 70 Pułku Piechoty oraz Centrum Kształcenia i Wychowania OHP im. Powstańców Wielkopolskich z Pleszewa. Zarząd Rejonowy LOK reprezentował Bogumił Zbieć.

84. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Była delegacja z Pleszewa

- Rocznicowe uroczystości zapoczątkowało nabożeństwo w intencji poległych żołnierzy we wrześniu 1939 roku, po czym na Plac Tadeusza Kościuszki weszła kompania honorowa z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Po ceremoniale wojskowym przybyłe delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika,Bitwy nad Bzurą", a następnie przemaszerowano na pobliski cmentarz, gdzie odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów w kwaterze wojskowej. Tam też odczytano apel poległych, a kompania oddała salwę honorową. Doroczne uroczystości zakończył poczęstunek w postaci tradycyjnej grochówki na dziedzińcu łęczyckiego zamku - relacjonuje kpt. Jacek Tomczak.

reklama

Przypomnijmy: 84 lata temu, we wrześniu 1939 roku, dowodzona przez gen. Tadeusza Kutrzebę Armia "Poznań" i Armia "Pomorze" gen. Władysława Bortnowskiego, stoczyły nad Bzurą najkrwawszą bitwę w wojnie obronnej 1939 roku.

Po stronie polskiej do walki stanęło 225 tysięcy żołnierzy. Niemiecka 8. i 10. Armia Grupy Armii Południe liczyła 630 tysięcy żołnierzy, nie licząc przewagi technicznej w sprzęcie, czyli czołgów, artylerii i lotnictwa.

Po tygodniu krwawych zmagań z Wehrmachtem, wskutek wyczerpania się zapasów amunicji, gen. Kutrzeba podął decyzję o wycofaniu się w kierunku Warszawy.

- W bitwie nad Bzurą swój obowiązek wobec Ojczyzny wypełnili również żołnierze 70 Pułku Piechoty, którzy do sierpnia 1939 roku stacjonowali w Pleszewie. Znad Bzury pułk przez kilka następnych dni wycofywał się pod ogniem niemieckiej artylerii w kierunku stolicy, tracąc przy tym wielu żołnierzy. Do Kampinosu dotarły niedobitki. Ocaleli żołnierze wzięli potem udział w obronie Warszawy - przypomina Jacek Tomczak.

reklama

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z OBCHODÓW ROCZNICY W GALERII

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama