Reklama

Urzędnicy przyjdą do naszych domów. W Pleszewie ruszą kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Urzędnicy przyjdą do naszych domów. W Pleszewie ruszą kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Pleszewa i okolic, którzy nie są podłączeni do kanalizacji, muszą liczyć się z tym, że do ich domów zapukają urzędnicy lub straż miejska. Chodzi o kontrole szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Co konkretnie będzie sprawdzane?

W ubiegłym roku weszły w życie przepisy, które nakładają na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki. Chodzi o gospodarkę ściekową. 

W Pleszewie sprawdzą wszystkie szamba i „przydomówki

W głównej mierze dotyczy do konieczności przeprowadzenia pełnej inwentaryzacji przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb na terenie danej gminy. Przede wszystkim - sprawdzenie, czy właściciel danej nieruchomości ma w ogóle podpisaną umowę z firmą, która wywozi nieczystości na danym terenie.

Wspomniana wzmożona sprawozdawczość oraz inspekcje mają jeden główny cel: wyeliminować sytuacje, gdy ścieki są odprowadzane nielegalnie - np. do rowu, na pole czy do rzeki.

Takich przykładów niestety wciąż nie brakuje – o czym alarmował m.in. w swoim raporcie NIK w roku 2021. Także Komisja Europejska nakazała już wcześniej Polsce wdrożenie stosownych mechanizmów, które mają poprawić sytuację, doprecyzować procedury itd. – dostosowując się tym samym do unijnej dyrektywy ściekowej. Jeśli tego nie zrobimy, Polskę czekają duże kary finansowe.

Będą zmiany w regulaminie utrzymania czystości w Pleszewie

Jak to wszystko ma wyglądać w praktyce na naszym terenie?

Jak odpowiadają nam władze Pleszewa, aktualnie trwa dopiero ustalanie wszystkich zasad, które samorząd musi wdrożyć w związku z nowym prawem.

- Jesteśmy w trakcie ustalania procedur, które wiążą się m.in. z podjęciem uchwał rady miejskiej – informuje „Życie Pleszewa” Anna Bogacz, rzecznik prasowy pleszewskiego urzędu.

Chodzi m.in. o aktualizacje regulaminu utrzymania czystości i porządku.

Sprawozdania do WIOŚ i Wód Polskich

Przypomnijmy: zgodnie z prawem już wcześniej konieczne było posiadanie odpowiedniej umowy na odbiór nieczystości, i ich regularny wywóz.

Od teraz jednak gminy mają otrzymać realne narzędzie, by to regularnie kontrolować, sprawdzać i… karać.

Bo jeśli tego robić nie będą – to zgodnie z ustawą - same otrzymają finansowe kary. Stąd wzmożona od tego roku sprawozdawczość, której wyniki będą trafiać na biurka WIOŚ oraz Wód Polskich. 

Kto może legalnie opróżniać szamba na terenie Miasta i Gminy Pleszew?

Co to z kolei oznacza dla samych mieszkańców?

Przede wszystkim to, że muszą mieć podpisaną oficjalną, legalną umowę z firmą, która posiada specjalne zezwolenie na usługę opróżniania zbiorników bezodpływowych i wywozu tych ścieków.

Warto pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy się tym zajmują muszą z kolei posiadać zezwolenie od urzędu.

Na terenie Pleszewa takie koncesje posiada aktualnie 9 podmiotów

Nie posiadasz umowy z firmą? Kara może sięgać nawet 5 tys. zł

Co z kolei, jeśli takiej umowy nie mamy?

Wówczas czekają nas kary. Zgodnie z prawem właściciel nieruchomości musi wywozić ścieki regularnie (jeśli nie jest podłączony do kanalizacji).

Mówiąc wprost: jeśli nie będziemy w stanie udowodnić, że legalnie pozbywamy się nieczystości, wówczas grozi nam wysoka grzywna – nawet do 5 tys. zł, jeśli wniosek zostanie skierowany do sądu.

Co ciekawe, namierzenie potencjalnych osób, które nie płacą za wywóz ścieków może być też w teorii weryfikowane poprzez kontrolowanie i porównanie ilości zużywanej wody w danym gospodarstwie czy nieruchomości. 

Kontrole w Mieście i Gminie Pleszew będą bezpośrednie

Jak sytuacja będzie wyglądała w praktyce w Pleszewie?

Władze Pleszewa zaznaczają, że akcja nie będzie odbywała się „zza biurka” (np. poprzez samo sprawdzanie umów).

- Na pewno będą to bezpośrednie kontrole, które wykażą, czy właściciele odprowadzają ścieki zgodnie z prawem – mówi „Życiu Pleszewa” Anna Bogacz, rzecznik pleszewskiego urzędu.

Jak dodaje, władze miasta będą także uaktualniały wykaz nieruchomości i firm, które mają bezodpływowe zbiorniki na nieczystości oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.

DO TEMATU WRÓCIMY JUŻ WKRÓTCE - MIASTO ROZPOCZĘŁO POD KONIEC STYCZNIA KONKRETNE PRZYGOTOWANIA ODNOŚNIE USTAWOWEGO OBOWIĄZKU KONTROLI SZAMB I PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW ORAZ SPRAWOZDAŃ Z TYM ZWIĄZANYCH

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy