reklama

W Dobrzycy zdemontowali wiatraki, bo nie spełniały norm

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay: Steppinstars

W Dobrzycy zdemontowali wiatraki, bo nie spełniały norm - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Pixabay: Steppinstars

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGmina Dobrzyca inwestuje w energię odnawialną. W ostatnim czasie postawiła trzy wiatraki na terenie Dobrzycy. Musiały jednak zostać rozebrane, bo okazało się, że słupy, na których została założona turbina, nie spełniały norm. Co teraz planuje samorząd?
reklama

Jeden z wiatraków ustawionych na ternie Dobrzycy miał należeć do gminy, a dwa pozostałe do wodociągowej Gminnej Spółki Komunalnej w Dobrzycy. Kosztowały w sumie blisko milion złotych i w dłuższej perspektywie miały przynieść samorządowi oszczędności. 

- To był projekt innowacyjny, niespotykany jeszcze w gminach. Chcieliśmy połączyć wykorzystanie wiatraków i fotowoltaiki dla polepszenia bilansu energetycznego - mówi Jarosław Pietrzak, burmistrz Dobrzycy.

Wiatraki musiały jednak zostać zdemontowane. Inspektor nadzorujący inwestycję zażądał od wykonawcy - firmy z województwa śląskiego - przedłożenia stosownych atestów dla wykorzystywanych elementów. Przedstawione dokumenty zmusiły gminę do podjęcia decyzji o rozmontowaniu urządzeń. Okazało się, że turbiny zostały umieszczone na słupach do lamp oświetleniowych, a nie turbin wiatrowych.

reklama

- Wykonawca już wszystkie wiatraki rozebrał. Jestem wdzięczny inspektorom, którzy dociekając prawdy, dotarli do takich dokumentów. To pozwoliło nam nie dokończyć tej inwestycji, która zagrażałby bezpieczeństwu mieszkańców - komentuje Jarosław Pietrzak.

Dobrzyca inwestuje w energię odnawialną 

Samorząd zerwał umowę z wykonawcą i unieważnił przetarg. Gmina pieniędzy na szczęście nie straciła, bo środki na inwestycję miały pochodzić z pożyczki. 

- Po prostu nie zaciągniemy pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu i nie zadłużymy gminy. Straciliśmy tyle, że nie mamy wiatraków, nad czym ubolewam. Nadal jednak będziemy szukać rozwiązań łączących energię słoneczną z wiatrową - tłumaczy Jarosław Pietrzak. 

reklama

Pieniędzy dla Dobrzycy, na inwestycje związane z energetyką, poszukuje od niedawna utworzona kilka tygodni temu spółdzielnia energetyczna. Należą do niej Gmina Dobrzyca, Gminna Spółka Komunalna oraz Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy. Jej głównym celem jest zwiększenie niezależności energetycznej i dążenie do autonomiczności energetycznej samorządu.

- Naszym priorytetem jest, żeby przynajmniej w 70, 80 procentach być samowystarczalnym, jeśli chodzi o pokrycie zapotrzebowania na prąd. Dzięki temu mieszkańcy nie będą płacić więcej za wodę i ścieki, ponieważ dzisiaj 70 procent kosztów, jeśli chodzi o wodociągi, stanowi prąd. Sama spółdzielnia energetyczna da naszym instytucjom 50 procent oszczędności, ponieważ nie będziemy tracić środków na przesyły prądu - wylicza burmistrz Dobrzycy. 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Pleszewa, gminy i powiatu pleszewskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Pleszewie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama