Wojewódzkie zawody w ratownictwie w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy w Gołuchowie miały wyraźny cel. Chodziło o sprawdzenie gotowości pożarników do reagowania w ekstremalnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Zespoły rywalizowały w dziesięciu wymagających zadaniach, które nie tylko testowały ich znajomość procedur ratunkowych, ale również umiejętność pracy zespołowej i podejmowania decyzji pod presją czasu.
Kilka scenariuszy zadań ratowniczych
Pierwsze wyzwanie, które czekało na strażaków, dotyczyło udzielenia pomocy osobie, która uległa poważnym obrażeniom po upadku z wysokości – a dokładnie gołuchowskiego zamku. U poszkodowanego doszło do urazu głowy, miednicy oraz stawu skokowego.Kolejne zadanie wymagało błyskawicznego działania w przypadku dwóch poszkodowanych – jednej osoby z zatrzymaniem krążenia, a drugiej dotkniętej wstrząsem anafilaktycznym po ukąszeniu. Tutaj część ratowników musiała przepłynąć łodzią na drugą stronę wyspy.
Z kolei w trzecim zadaniu zawodnicy zmierzyli się z przypadkiem hipotermii, gdzie poszkodowana osoba, znajdowała się w wodzie od kilku godzin.
Kolejny scenariusz, dotyczący wypadku rowerowego podczas zawodów MTB, wymagał szybkiej interwencji przy złamaniu otwartym kończyny dolnej oraz innych urazach ciała.
Porachunki biznesowe, ewakuacja i resuscytacja
Piąte zadanie to dramatyczne "porachunki biznesowe", gdzie strażacy musieli zmierzyć się z poważnymi obrażeniami dwóch osób – rany kłutej w klatkę piersiową i postrzelenia w rękę. Wymagało to od nich nie tylko umiejętności tamowania krwotoków i zabezpieczenia ciała obcego, ale również przygotowania poszkodowanych do transportu.Strażacy mierzyli się też ze skutkami wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego w pojeździe znajdowały się trzy osoby, w tym jedna w stanie hipoglikemii z cukrzycą, pasażerka głuchoniema i dziecko płaczące z przerażenia.
Ósma scenka dotyczyła udzielania pomocy dwóm osobom poparzonym podczas nieumiejętnego rozpalania ogniska. W kolejnej musieli przez pięć minut przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową dwóch osób dorosłych, dziecka i niemowlaka, co zostało ocenione elektronicznie poprzez urządzenia elektroniczne pod kątem jakości uciskania klatki piersiowej.
I ostatnie wyzwanie - to test teoretyczny z zakresu KPP oraz TRIAGE, gdzie dwie osoby z drużyny odpowiadały na pytania, a pozostałe oceniały, jak prawidłowo określić priorytety w przypadku wielu poszkodowanych.
Zakończenie zawodów – gratulacje i wyróżnienia
Zawody zakończyły się uroczystą ceremonią, podczas której wręczono nagrody trzem najlepszym drużynom, a także drobne upominki wszystkim uczestnikom. Na samym szczycie podium stanął zespół z KP PSP w Pleszewie.Zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Tomasz Grelak, oraz komendant powiatowy PSP w Pleszewie, bryg. Roland Egiert, wyrazili wdzięczność pozorantom, uczestnikom i wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia. Podczas ceremonii obecni byli również wójt gminy Gołuchów - Tomasz Pawlak, dyrektor OKL w Gołuchowie - Adam Kozyra, oraz przedstawiciele firm wspierających wydarzenie, takich jak Remiza24, SIMEDU i Brandbull.
Klasyfikacja zawodów:
- KP PSP PLESZEW - 2699 pkt.
- KP PSP KROTOSZYN – 2617 pkt.
- KP PSP WRZEŚNIA – 2503 pkt.
- KP PSP WOLSZTYN – 2448 pkt.
- KP PSP OSTRÓW WIELKOPOLSKI – 2438 pkt.
- KM PSP LESZNO – 2421 pkt.
- KM PSP KALISZ – 2348 pkt.
- KP PSP WĄGROWIEC – 2341pkt.
- KP PSP KOŚCIAN – 2330 pkt.
- KP PSP PIŁA – 2322 pkt.
- KP PSP TUREK – 2317 pkt.
- KP PSP GOSTYŃ – 2210 pkt.
- KP PSP ŚRODA WIELKOPOLSKA – 2191 pkt.
- KM PSP KONIN – 2135 pkt.
- KP PSP RAWICZ – 2130 pkt.
- KP PSP OSTRZESZÓW – 2053 pkt.
- KP PSP JAROCIN – 2033 pkt.
- KP PSP ZŁOTÓW – 2023 pkt.
- KP PSP GNIEZNO – 1998 pkt.
- KP PSP KOŁO – 1923 pkt.
Fundatorami nagród byli:
- Starosta pleszewski wraz z wójtem gminy Gołuchów.
- Dyrektor OKL w Gołuchowie - Adam Kozyra
- Remiza24
- Brandbull
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.