W tym roku plan filmowy na potrzeby warsztatów powstał na terenie pleszewskiej biblioteki. Paweł Sarbinowski napisał scenariusz. Aktorka Zofia Schwinke (wystąpiła m.in. w serialach „Na dobre i na złe”, „Pierwsza miłość” czy „Ojciec Mateusz”) poprowadziła zajęcia z aktorstwa i zdradziła uczestnikom tajniki udanej gry. Operator Piotr Żukowski czuwał nad kamerą. Adepci sztuki filmowej zobaczyli, jak ustawia i uruchamia się sprzęt, a potem nim operuje. Ważne było odpowiednie obycie z mikrofonami, żeby uzyskać dobry dźwięk do filmu. Nie zabrakło też ujęć z góry i chętnych, żeby wykonać nagrania dronem.
Warsztaty były doskonałą okazją do tego, żeby zobaczyć, jak wiele elementów na planie musi ze sobą współgrać, by powstał satysfakcjonujący obrazek.
- Każdy mógł być przez chwilę aktorem, reżyserem, operatorem, dźwiękowcem. Niektórzy po prostu chcieli wcielalać się w rolę osoby obsługującej „klapsa” – bo również tę funkcję ktoś musi pełnić, żeby praca nad filmem przebiegała prawidłowo – mówi Paweł Sarbinowski, scenarzysta i reżyser z Pleszewa.
Historia, którą wymyślił na potrzeby zajęć, opowiada o młodzieży, która przychodzi do biblioteki, ale nie po to, by czytać książki, ale korzystać z komputerów. Niesforne nastolatki wytrącają z równowagi panią bibliotekarkę. Ta, używając ostatecznie narzędzia przymusu, nakłania je do lektury. Nie spodziewa się jednak, jaka reakcja spotka ją ze strony młodych czytelników.
fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew
Młodzi pokażą swój film na Bana Film Festival we wrześniu
W warsztatach wzięło udział osiemnastu uczestników. Dla niektórych to było pierwsze spotkanie z kamerą i światem filmu. Inni, jak jeden z młodych mieszkańców Wrocławia, przyjechali do Pleszewa ponownie, bo zachęciły ich zajęcia organizowane w poprzednich latach.
- Biorę udział w tych warsztatach po raz pierwszy, chociaż wcześniej występowałam już przed kamerą. Zdecydowanie najbardziej podobają mi się same nagrania – mówi Laura z okolic Pleszewa.
Znalazło się aż szcześciu śmiałków, żeby stanąć przed obiektywem i zagrać główne role.
- Gramy niewychowanych cwaniaków, którzy denerwują bibliotekarkę. Obmyślamy plan, jak wydostać się z biblioteki – tłumaczą Wiktor i Czarek.
11-letni Czarek z Pleszewa jest jedną z najmłodszych osób na planie. Filmy to po prostu jego hobby. 15-letni Wiktor z Gołuchowa interesuje się aktorstwem i ma już doświadczenie sceniczne. Wcześniej zagrał podczas spektaklu organizowanego w Gołuchowie.
- Inspiruje mnie to, w jak dużym skupieniu i z jakim efektem pracują przy filmach niektórzy aktorzy, jak na przykład Nicolas Cage w „Locie Skazańców” . Tutaj, podczas warsztatów najbardziej podoba mi się towarzystwo i to, jak umiemy ze sobą współpracować – zaznacza Wiktor.
Muzykę do warsztatowego filmu wykona 19-letni Konrad z Pleszewa.
- Zajmuję się amatorsko produkcją muzyczną. Warsztaty to dla mnie forma rozwoju. Tutaj mogę spotkać innych ludzi, sprawdzić się w roli dźwiękowca czy operatora kamery. To fajne doświadczenie i cieszę się, że miałem swój wkład w ten film. Następnym razem, jeśli będą organizowane takie zajęcia, to też się zgłoszę – opowiada Konrad.
Film będzie można zobaczyć w ramach pokazu specjalnego podczas 3. edycji Bana Film Festival, która odbędzie się w dniach 6-7 września w Pleszewie. Wtedy też uczestnicy dostaną na pamiątkę płytę dvd ze swoim dziełem.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów
Zobacz też: Paweł Sarbinowski: Interesuje mnie pokazywanie tego, co dzieje się w człowieku [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.