Reklama

W Pleszewie seniorzy mogą dostać opaski ratujące życie. Trwa nabór do Teleopieki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie poglądowe / adobe stock

W Pleszewie seniorzy mogą dostać opaski ratujące życie. Trwa nabór do Teleopieki - Zdjęcie główne

Pleszew przystąpił do dużego wielkopolskiego projektu, dzięki któremu seniorzy będą mogli otrzymać darmowe opaski, za pomocą których będą mogli w razie potrzeby wezwać pomoc. | foto zdjęcie poglądowe / adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby starsze - w szczególności samotne - mogą skorzystać z programu Teleopieki. Pleszew przystąpił do dużego wielkopolskiego projektu, dzięki któremu seniorzy otrzymają darmowe opaski, za pomocą których będą mogli - w razie potrzeby - wezwać pomoc.

Po wcześniejszym pilotażu, Pleszew przystąpił do programu tzw. "teleopieki" dla seniorów.

Jest on częścią dużego projektu - „Wielkopolski Systemu Opieki Seniora na lata 2023 - 2024”, finansowanego przez samorząd województwa i przeznaczonego dla seniorów z wielu gmin. Chodzi głównie o osoby starsze i samotne.

Czym jest Teleopieka?

Zgodnie z założeniami, uczestnicy programu "teleopieki" otrzymują za darmo specjalne opaski, które monitorują ich aktualną sytuację - zapewniając szybką reakcję służb ratunkowych w razie zagrożenia życia lub zdrowia.

Wspomniane opaski zakładane na rękę, pozwalają na zdalny monitoring parametrów życiowych, całodobowy nadzór ratowników medycznych, lokalizację GPS poza domem oraz wsparcie lokalnej sieci pomocowej.

W Pleszewie przeprowadzono w ubiegłym roku program pilotażowy.

- Dzięki projektowi "Wielkopolski System Opieki Seniora" nasi wielkopolscy seniorki i seniorzy mogą czuć się bezpieczniej we własnych domach - mówił wprost przy okazji wspomnianego pilotażu Grzegorz Grygiel, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Opaski są obsługiwane przez telecentrum i na bieżąco monitorowane.

Teleopieka - zgłoszenia przyjmuje MGOPS w Pleszewie

Starsi mieszkańcy Pleszewa, którzy wzięli wcześniej udział w pilotażu, zaznaczają, że to bardzo dobre rozwiązanie.

- Chodzi zwłaszcza o osoby samotne, które nie mają nikogo innego w domu. To specjalny zegarek, który nosi się na ręce cały dzień, pozwala na reakcję np. w razie wypadku czy przewrócenia się. A różne są przypadki - moja siostra kiedyś leżała w domu trzy godziny, bo nie mogła się podnieść. Dlatego sama zachęcam wszystkich emerytów do wzięcia w tym udziału - opowiadała, podczas ostatniego zebrania osiedlowego w Pleszewie, jedna z mieszkanek.

Burmistrz Pleszewa przyznaje, że program - zwłaszcza obecnie, gdy osób starszych i samotnych przybywa - jest potrzebny.

- Mieliśmy w tamtym roku pilotaż, on się sprawdził. To druga edycja. Patrząc na tendencję w Polsce i na świecie, to droga, którą powinny iść samorządy, coraz więcej jest bowiem osób samotnych, które potrzebują wsparcia całodobowego. Zastanawiamy się jedynie nad tym, co zrobić, by program trwał jak najdłużej - zaznacza Arkadiusz Ptak.

Zgodnie bowiem z założeniami - obecnie maksymalny czas trwania wspomnianej usługi dla seniorów wynosi 20 miesięcy.

Osoby starsze, które chcą wziąć udział w programie, powinny skontaktować się z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pleszewie (nr tel. 62 580 12 05).

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy