reklama

Przyjechali do Pleszewa i się zachwycili. "Tu słucha się mieszkańców i realizuje wiele projektów". Kto tak chwali nasze miasto?

Opublikowano:
Autor:

Przyjechali do Pleszewa i się zachwycili. "Tu słucha się mieszkańców i realizuje wiele projektów". Kto tak chwali nasze miasto?  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJakim miastem do życia jest Pleszew? Czy warto się tutaj przenieść z dużej aglomeracji i zamieszkać na stałe? Takie i podobne pytania zadano ostatnio w jednym z ogólnopolskich mediów.
reklama

Pleszew to jedno z wieluset małych miast w Polsce, liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców. Według danych z 2019 r. żyło u nas 17 356 osób. Miasta z taką liczbą ludności, o czym piszą eksperci, muszą mierzyć się obecnie z wieloma problemami, związanymi przede wszystkim z częstymi migracjami ludzi z małych miejscowości do dużych aglomeracji.

W tym kontekście napisano o Pleszewie w najnowszym numerze Tygodnika Powszechnego. Nasza miejscowość została przywołana jako przykład – miasto, w którym realizuje się praktyki służące przede wszystkim mieszkańcom, a także kuszące przyjezdnych. Co napisano?    

W Pleszewie słucha się mieszkańców

O Pleszewie w Tygodniu Powszechny napisał Marek Szymaniak (autor książek: „Urobieni. Reportaże o pracy”, „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”) w tekście poświęconym małym miastom, zatytułowanym „Życie widać znakomicie”. W artykule pochwalono naszych włodarzy – m.in. za skupienie się na rozwiązywaniu problemu mieszkaniowego, realizację idei miasta kompaktowego czy inwestowanie w kulturę. Porozmawiano też z burmistrzem – Arkadiuszem Ptakiem.

reklama

- Wszystkie żłobki, przedszkola, szkoły, urzędy czy szpital są w zasięgu 15 minut przejazdu. Zachęcamy, aby po mieście jeździć rowerem i komunikacją publiczną. Tę drugą uruchomiliśmy półtora roku temu, a teraz jeszcze doszło mieszkalnictwo, bo tego chcą mieszkańcy – mówi gazecie burmistrz. 

Dalej czytamy:

W Pleszewie też słucha się mieszkańców. Kiedy uznali, że chcą przestrzeni do spędzania czasu, pokolejowe tereny z nową biblioteką i domem kultury zrewitalizowano tak, że Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało projektowi nagrodę główną w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. A kiedy mieszkańców zapytano o rozrywkę i kulturę, okazało się, że zamiast kosztownych „Dni Pleszewa” lepiej zorganizować setki mniejszych, czasem niszowych wydarzeń.   

reklama

W Pleszewie brakuje mieszkań?

Dużą część tekstu poświęcono problemowi braku mieszkań w Pleszewie. Co piąta osoba dojeżdżająca codziennie do pracy do Pleszewa z innej miejscowości brała pod uwagę przeprowadzkę do naszego miasta - wynika z informacji władz. Tutaj brakuje jednak wolnych kwater.

W związku z tym burmistrz przedstawił dziennikarzom plan na konkretne działania. Padły też liczby. Miasto zbuduje 92 mieszkania na wynajem z opcją własności, przy czym 20 proc. z nich będzie dla osób spoza Pleszewa. Pojawić mają się też kwatery na wynajem oraz komunalne. Poza tym wsparte zostaną inwestycje prywatne w tym zakresie. W sumie powstać ma 213 mieszkań w ramach inwestycji na 57,5 mln zł.

reklama

By zatrzymać mieszkańców oraz przyciągnąć do miasta nowych, władza chce skupić się na działaniach, które sprawią, że Pleszew będzie odznaczał się wysoką jakością życia – chodzi tu o dobre skomunikowanie, brak korków, bliskość natury, dobrze wyposażone szkoły i przedszkola czy wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu.  

Pleszew może być przykładem dla innych

Co sądzą o naszym mieście przyjezdni? Swoją wizytą w Pleszewie pochwalił się w mediach społecznościowych Filip Springer – dziennikarz współpracujący z „Pismem” czy „Znakiem”, autor wielu książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania” czy „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”. W obrębie zainteresowań reportera znajdują się m.in. szeroko rozumiane miejsca oraz ekologia. Pisarz pojawił się w naszym mieście w związku z festiwalem Miedzianka, którego jest koordynatorem, a który będzie miał swój przystanek w Pleszewie 2 września.

Dziennikarz pochwalił na swoim instastory ofertę zajedni kultury (napisał: "Jakby ktoś pytał jak może wyglądać kultura w mniejszych polskich miastach"), wyposażenie gminnej biblioteki oraz uroki jazdy pleszewską wąskorotówką (ZOBACZ ZDJĘCIA W GALERII).

A wam jak żyje się w Pleszewie? Jak są największe zalety życia w naszym mieście? Dajcie znać.       

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama