Przypomnijmy: w maju tego roku pleszewscy radni zgodzili się na przystąpienie Pleszewa do projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, który zakłada powstanie siedmiu nowych instytucji - Centrum Usług Społecznych na terenie Wielkopolski.
Powstaje Centrum Usług Społecznych w Pleszewie
Zgodnie z projektem, nowy podmiot w Pleszewie, która docelowo zastąpi Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ma ruszyć oficjalnie od nowego roku.Pisaliśmy o tym szeroko niedawno - na łamach "Życia Pleszewa" i zpleszewa.pl - nowa instytucja zainauguruje działalność już z początkiem nowego roku.
Jak to będzie wyglądało w praktyce?
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, jeszcze w listopadzie powinien zostać przyjęty statut nowej jednostki.
W międzyczasie zaplanowano ponadto opracowanie specjalnej diagnozy - która da m.in. odpowiedzi na to, czego konkretnie mieszkańcy miasta oczekują od powstającej instytucji.
- Diagnoza zostanie przeprowadzona przez zewnętrzną firmę - informowała już wcześniej "Życie Pleszewa" Dominika Frencel, dyrektorka MGOPS w Pleszewie.
Już wówczas zapowiadano, że dane do diagnozy będą zbierane od mieszkańców m.in. przez rozmowy telefoniczne lub poprzez specjalne skrzynki - które miały stanąć w Pleszewie.
Tworzą diagnozę potrzeb - w związku z planami utworzenia Centrum Usług Społecznych w Pleszewie
Jak się dowiedzieliśmy - wspomniane urny, razem z kwestionariuszami, zostały niedawno rozmieszczone na terenie miasta.Znaleźć je można w następujących punktach:
- Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pleszewie
- Kino Hel
- Park Wodny "Planty" Sport Pleszew
- Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie
- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie
- Kompaktowy Pleszew
Wypowiedzi - będą miały wpływ na to, jakie m.in. nowe usługi dla mieszkańców będzie świadczyć nowa instytucja.
W ramach projektu CUS w Pleszewie planuje się bowiem docelowo stworzyć cztery nowe usługi.
Co to konkretnie będzie? Czy usługa "złotej rączki" dla seniorów, znana w większych miastach? A może zapewnienie pomocy psychologicznej lub usług sprzątania czy rehabilitacji? To wszystko - zależy m.in. od samych mieszkańców, stąd warto wziąć udział w badaniu.
Ostatecznie - gdy wspomniana diagnoza zostanie już opracowana (prawdopodobnie raport powstanie do połowy grudnia) - zostanie skonsultowana z samymi mieszkańcami, czy instytucjami.
- Zachęcamy do poświęcenia kilku minut na wypełnienie anonimowej ankiety, która posłuży zidentyfikowaniu problemów i potrzeb społeczności lokalnej oraz zaplanowaniu działań pomocowych w tym zakresie - zaznaczają przedstawiciele MGOPS w Pleszewie.
Na koniec warto zaznaczyć, że równolegle trwają także wywiady grupowe - w związku z przeprowadzaną diagnozą potrzeb.
Pracownicy firmy, przeprowadzającej diagnozę, spotkali się już z przedstawicielami instytucji gminnych, młodzieży, seniorów, czy osób z niepełnosprawnościami oraz pracownikami Miejsko-Gminny Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie.
ZAPRASZAMY DO KOMENTARZY. JAKIE WEDŁUG WAS NOWE USŁUGI SĄ POTRZEBNE W PLESZEWIE?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.