reklama

Od stycznia ruszy w Pleszewie Centrum Usług Społecznych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPlanowane przekształcenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie w Centrum Usług Społecznych wchodzi właśnie w decydującą fazę. W listopadzie powinien zostać przyjęty statut nowej jednostki, planowana jest ponadto diagnoza - przeprowadzona przez zewnętrzną firmę, której wyniki będą później poddane konsultacjom społecznym. A od stycznia 2024 - pomoc społeczna w mieście funkcjonować będzie już w całkiem nowej formie.
reklama

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pleszewie od nowego roku kończy swoje funkcjonowanie – w dotychczasowej formie. Od stycznia 2024 roku instytucja przekształcona zostanie w Centrum Usług Społecznych w Pleszewie

Centrum Usług Społecznych w Pleszewie. Czym będzie?

Przypomnijmy: o planach, związanych z przekształceniem MGOPS w Centrum Usług Społecznych pisaliśmy kilka miesięcy temu na łamach "Życia Pleszewa" i zpleszewa.pl

Idea jest jedna: chodzi o zmianę stereotypowego postrzegania ośrodków pomocy społecznej i osób, które z nich korzystają. W praktyce oznacza także takie nowości jak m.in. wprowadzenie nowych usług dla mieszkańców znanych m.in. z dużych miast. Co konkretnie to będzie - jest dopiero w trakcie opracowywania.

Warto zaznaczyć, że wspomniane Centra Usług Społecznych to instytucje, które od lat funkcjonują już w niektórych miejscowościach w Wielkopolsce - m.in. w pobliskim Jarocinie. W całym kraju jest ich z kolei kilkadziesiąt – ich powstanie umożliwiła ustawa obowiązująca od 2020 roku.

Co wyróżnia wspomniane instytucje od typowych ośrodków pomocy społecznej?

- Centra Usług Społecznych to odpowiedź na zmiany zachodzące w systemie pomocy społecznej. Ich misja wykracza bowiem poza świadczenie pomocy społecznej osobom i rodzinom biedniejszym, mniej zaradnym. Centra, pełniąc rolę koordynatorów lokalnych systemów usługowych, są nową instytucją lokalnej polityki społecznej, służącą rozwojowi i integracji usług społecznych. Pomoc społeczna staje się tu elementem szerszego systemu wsparcia, uzupełniającym usługi świadczone są na rzecz wszystkich zainteresowanych mieszkańców w trybie dostępu powszechnego. Oznacza to, że korzystanie z pakietów usług społecznych oferowanych w CUS nie będzie się wiązać z nabyciem statusu klienta pomocy społecznej - zaznaczają przedstawiciele MGOPS w Pleszewie.

 

Umowa na dofinansowanie dla pleszewskiego CUS została podpisana

Przypomnijmy: w maju tego roku pleszewscy radni zgodzili się na przystąpienie Pleszewa do projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, który zakłada powstanie w sumie siedmiu nowych CUS w całej Wielkopolsce. 

Niedawno, jak informują władze miasta, umowa o dofinansowanie projektu pt. "Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych" w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 została podpisana.

- Podpisaliśmy już umowę o dofinansowanie projektu i zaczynamy działać - informuje wiceburmistrz Pleszewa, Izabela Świątek.

 

W ramach CUS w Pleszewie będą nowe usługi dla mieszkańców

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Zgodnie z przyjętym harmonogramem, jeszcze w listopadzie powinien zostać przyjęty statut nowej jednostki.

W międzyczasie zaplanowano ponadto opracowanie specjalnej diagnozy - która da m.in. odpowiedzi na to, czego konkretnie mieszkańcy miasta oczekują od nowej instytucji.

- Diagnoza zostanie przeprowadzona przez zewnętrzną firmę - informuje "Życie Pleszewa" Dominika Frencel, dyrektorka MGOPS w Pleszewie.

 

Obecnie trwają przygotowania, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, możliwe, że dane do niej zbierane będą od mieszkańców m.in. przez rozmowy telefoniczne lub poprzez specjalne skrzynki - które być może staną w różnych instytucjach w mieście.

Ostatecznie jednak - gdy wspomniana diagnoza zostanie już opracowana (prawdopodobnie raport powstanie do połowy grudnia) - zostanie szeroko publicznie skonsultowana z samymi mieszkańcami, czy instytucjami. 

A od stycznia 2024 - pomoc społeczna w mieście funkcjonować będzie już w całkiem nowej formie.

W planie jest ponadto wypracowanie wspomnianych nowych usług, jakie będą świadczone dla mieszkańców.

- W ramach projektu CUS w Pleszewie planuje docelowo stworzyć cztery nowe usługi świadczone w środowisku lokalnym. Wcześniej, przeprowadzona zostanie diagnoza potrzeb, zasobów i potencjałów w zakresie usług społecznych wśród mieszkańców MiG Pleszew, aby odpowiednio dostosować nowe funkcje do istniejących potrzeb. Korzystanie z pakietów usług społecznych oferowanych w CUS nie będzie się wiązać z nabyciem statusu klienta pomocy społecznej – zaznaczają przedstawiciele MGOPS w Pleszewie.

 

Wspomniane usługi mogą być zróżnicowane. W innych miastach są to m.in. usługi tzw. "złotej rączki", jednak już wcześniej władze Pleszewa zaznaczały, że warto skupić się u nas na innych kwestiach, które dziś są "w deficycie"

– Myślimy m.in. o pomocy psychologicznej, klubu rodziny w zakresie emocjonalnym, mobilnym rehabilitancie czy usługach sprzątania. To jednak jeszcze dopiero pomysły, kierunek wskaże nam dopiero diagnoza działań, która zostanie przeprowadzona – mówiła już kilka miesięcy temu wiceburmistrz Izabela Świątek. 

 

Według założeń projektowych, ze wspomnianych usług będzie mogło skorzystać ok. 200 osób.

Do tematu wrócimy.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama