Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pleszewie od nowego roku kończy swoje funkcjonowanie – w dotychczasowej formie. Od stycznia 2024 roku instytucja przekształcona zostanie w Centrum Usług Społecznych w Pleszewie.
Centrum Usług Społecznych w Pleszewie. Czym będzie?
Przypomnijmy: o planach, związanych z przekształceniem MGOPS w Centrum Usług Społecznych pisaliśmy kilka miesięcy temu na łamach "Życia Pleszewa" i zpleszewa.pl.Idea jest jedna: chodzi o zmianę stereotypowego postrzegania ośrodków pomocy społecznej i osób, które z nich korzystają. W praktyce oznacza także takie nowości jak m.in. wprowadzenie nowych usług dla mieszkańców znanych m.in. z dużych miast. Co konkretnie to będzie - jest dopiero w trakcie opracowywania.
Warto zaznaczyć, że wspomniane Centra Usług Społecznych to instytucje, które od lat funkcjonują już w niektórych miejscowościach w Wielkopolsce - m.in. w pobliskim Jarocinie. W całym kraju jest ich z kolei kilkadziesiąt – ich powstanie umożliwiła ustawa obowiązująca od 2020 roku.
Co wyróżnia wspomniane instytucje od typowych ośrodków pomocy społecznej?
- Centra Usług Społecznych to odpowiedź na zmiany zachodzące w systemie pomocy społecznej. Ich misja wykracza bowiem poza świadczenie pomocy społecznej osobom i rodzinom biedniejszym, mniej zaradnym. Centra, pełniąc rolę koordynatorów lokalnych systemów usługowych, są nową instytucją lokalnej polityki społecznej, służącą rozwojowi i integracji usług społecznych. Pomoc społeczna staje się tu elementem szerszego systemu wsparcia, uzupełniającym usługi świadczone są na rzecz wszystkich zainteresowanych mieszkańców w trybie dostępu powszechnego. Oznacza to, że korzystanie z pakietów usług społecznych oferowanych w CUS nie będzie się wiązać z nabyciem statusu klienta pomocy społecznej - zaznaczają przedstawiciele MGOPS w Pleszewie.
Umowa na dofinansowanie dla pleszewskiego CUS została podpisana
Przypomnijmy: w maju tego roku pleszewscy radni zgodzili się na przystąpienie Pleszewa do projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, który zakłada powstanie w sumie siedmiu nowych CUS w całej Wielkopolsce.Niedawno, jak informują władze miasta, umowa o dofinansowanie projektu pt. "Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych" w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 została podpisana.
- Podpisaliśmy już umowę o dofinansowanie projektu i zaczynamy działać - informuje wiceburmistrz Pleszewa, Izabela Świątek.
W ramach CUS w Pleszewie będą nowe usługi dla mieszkańców
Jak to będzie wyglądało w praktyce? Zgodnie z przyjętym harmonogramem, jeszcze w listopadzie powinien zostać przyjęty statut nowej jednostki.W międzyczasie zaplanowano ponadto opracowanie specjalnej diagnozy - która da m.in. odpowiedzi na to, czego konkretnie mieszkańcy miasta oczekują od nowej instytucji.
- Diagnoza zostanie przeprowadzona przez zewnętrzną firmę - informuje "Życie Pleszewa" Dominika Frencel, dyrektorka MGOPS w Pleszewie.
Obecnie trwają przygotowania, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, możliwe, że dane do niej zbierane będą od mieszkańców m.in. przez rozmowy telefoniczne lub poprzez specjalne skrzynki - które być może staną w różnych instytucjach w mieście.
Ostatecznie jednak - gdy wspomniana diagnoza zostanie już opracowana (prawdopodobnie raport powstanie do połowy grudnia) - zostanie szeroko publicznie skonsultowana z samymi mieszkańcami, czy instytucjami.
A od stycznia 2024 - pomoc społeczna w mieście funkcjonować będzie już w całkiem nowej formie.
W planie jest ponadto wypracowanie wspomnianych nowych usług, jakie będą świadczone dla mieszkańców.
- W ramach projektu CUS w Pleszewie planuje docelowo stworzyć cztery nowe usługi świadczone w środowisku lokalnym. Wcześniej, przeprowadzona zostanie diagnoza potrzeb, zasobów i potencjałów w zakresie usług społecznych wśród mieszkańców MiG Pleszew, aby odpowiednio dostosować nowe funkcje do istniejących potrzeb. Korzystanie z pakietów usług społecznych oferowanych w CUS nie będzie się wiązać z nabyciem statusu klienta pomocy społecznej – zaznaczają przedstawiciele MGOPS w Pleszewie.
Wspomniane usługi mogą być zróżnicowane. W innych miastach są to m.in. usługi tzw. "złotej rączki", jednak już wcześniej władze Pleszewa zaznaczały, że warto skupić się u nas na innych kwestiach, które dziś są "w deficycie"
– Myślimy m.in. o pomocy psychologicznej, klubu rodziny w zakresie emocjonalnym, mobilnym rehabilitancie czy usługach sprzątania. To jednak jeszcze dopiero pomysły, kierunek wskaże nam dopiero diagnoza działań, która zostanie przeprowadzona – mówiła już kilka miesięcy temu wiceburmistrz Izabela Świątek.
Według założeń projektowych, ze wspomnianych usług będzie mogło skorzystać ok. 200 osób.
Do tematu wrócimy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.