Reklama

Koniec Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie w obecnej formie. Powstanie Centrum Usług Społecznych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. Bartek Owczarz

Koniec Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie w obecnej formie. Powstanie Centrum Usług Społecznych - Zdjęcie główne

Do końca tego roku Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pleszewie zakończy swoje funkcjonowanie – w dotychczasowej formie. Instytucja zostanie przekształcona w Centrum Usług Społecznych. | foto fot. Bartek Owczarz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - To będzie zupełne „odczarowanie” pomocy społecznej, którą znamy do tej pory – tak o planowanych zmianach instytucjonalnych w Pleszewie mówi Izabela Świątek, wiceburmistrz Pleszewa. Zgodnie z planami, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych. Co to oznacza dla mieszkańców?

Do końca tego roku Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pleszewie zakończy swoje funkcjonowanie – w dotychczasowej formie. Instytucja zostanie przekształcona w Centrum Usług Społecznych. Zgodnie z planami całość powinna ruszyć od 1 stycznia 2024 roku.

Centrum Usług Społecznych w Pleszewie zamiast MGOPS. Skąd zmiany?

Co w praktyce oznaczają wspomniane zmiany – poza nazewnictwem? 

Warto przypomnieć, że Centra Usług Społecznych to instytucje, które od kilku lat funkcjonują już w niektórych miejscowościach w Wielkopolsce. W całym kraju jest ich kilkadziesiąt – ich powstanie umożliwiła ustawa obowiązująca od 2020 roku.

Zgodne z założeniami nowa instytucja może powstać w dwóch trybach: albo w ramach przekształcenia dotychczasowego MGOPS albo jako całkiem nowy, wyodrębniony twór.

Idea jest jedna: zmienić stereotypowe postrzeganie ośrodków pomocy społecznej i osób, które z nich korzystają. W praktyce oznacza to m.in. wprowadzenie nowych usług dla mieszkańców znanych m.in. z dużych miast (jak np. usługa Złotej Rączki).

I właśnie do takich zmian przygotowuje się właśnie Pleszew. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Centrum Usług Społecznych - "odczaruje" pomoc społeczną, jaką znamy do tej pory

Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji rady miasta (odbyła się 9 maja) podjęto pierwszy krok do wspomnianych zmian – radni zgodzili się na przystąpienie Pleszewa do projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, który zakłada w sumie utworzenie kilku takich nowych instytucji w Wielkopolsce.

– W ramach projektu, w który wchodzimy z ROPS, ma powstać siedem nowych CUS w Wielkopolsce. Ścieżki są dwie: jedna zakłada powstanie CUS poprzez przekształcenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, i tak będzie w naszym przypadku, a druga zakłada stworzenie nowego ośrodka – u nas nie ma takiej potrzeby – wyjaśnia Izabela Świątek, wiceburmistrz Pleszewa.

Każda z miejscowości - w tym Pleszew - dzięki udziałowi w projekcie będzie dysponować kwotą ok. 2,5 mln zł na stworzenie CUS (90 proc. tej kwoty to dofinansowanie, reszta to środki własne).

Co ma się zmienić?

Jak tłumaczy wiceburmistrz Pleszewa, przede wszystkim chodzi o całkowitą zmianę w postrzeganiu ośrodków pomocy społecznej – m.in. poprzez nową formę działalności.

- To nowatorskie podejście i zupełne „odczarowanie” pomocy społecznej, którą znamy do tej pory – zaznacza Izabela Światek.

Jak dodaje, poza dotychczasową pracą, czyli pomocą najbardziej potrzebującym, chodzi też m.in. o działania w kierunku aktywizacji społecznej, wprowadzenie nowych usług, z których korzystać będą mogły także osoby, które na co dzień nie korzystały z pomocy MGOPS.

 - Mamy obecnie bardzo zróżnicowane społeczeństwo, nie chcemy, by pomoc społeczna kojarzyła się wyłącznie z pomocą osobom, które sobie nie radzą. Chcemy aktywizować społeczność. CUS ma być tzw. centrum „jednego okienka”. Osoba, która tu przyjdzie, ze swoim problemem czy zakresem zainteresowania – zostanie skierowana do konkretnego miejsca – mówi wiceburmistrz Pleszewa.

Będą nowe usługi dla mieszkańców Pleszewa

W praktyce dla mieszkańców oznaczać to będzie m.in. wprowadzenie nowych usług, z których skorzystać będą mogli nie tylko najbardziej potrzebujący.

– Mamy obowiązek wprowadzić cztery nowe usługi, nad którymi już myślimy. Rozwiązania są różne, znane są np. usługi odnośnie „złotej rączki”. My jednak myślimy bardziej o rzeczach, które są w deficycie, czyli np. pomocy psychologicznej, klubu rodziny w zakresie emocjonalnym, mobilnym rehabilitancie czy usługach sprzątania. To jednak jeszcze dopiero pomysły, kierunek wskaże nam dopiero diagnoza działań, która zostanie przeprowadzona – mówi Izabela Świątek. 

Wspomniana diagnoza potrzeb opracowania zostanie prawdopodobnie wkrótce przez zewnętrzny podmiot – ma na celu sprawdzenie obecnych problemów, zasobów, potrzeb – oraz możliwych rozwiązań.

Zgodnie z założeniami – i wzorem np. miast europejskich – część usług będzie darmowa, część jednak może być symbolicznie odpłatna. Na razie jednak wszystko jest dopiero na etapie koncepcji.

 - Przygotowany zostanie m.in. pełny program usług społecznych, będzie też nowy statut jednostki, który określi jej funkcjonowanie. Obecnie tworzenie Centrów Usług Społecznych jest możliwością fakultatywną, ale wiemy, że zmiany w pomocy społecznej idą w tym kierunku, by CUS funkcjonowały ostatecznie wszędzie – mówi Izabela Świątek.

Kiedy powstanie CUS w Pleszewie?

Zgodnie z założeniami, pierwsze formalne działania odnośnie projektu stworzenia CUS w Pleszewie rozpoczną się 1 lipca tego roku, sam CUS ruszy 1 stycznia 2024 roku (projekt w ramach ROPS potrwa z kolei jeszcze kolejne dwa lata).

Co to oznacza dla samych pracowników MGOPS?

– W naszej sytuacji po przekształceniu nie ma mowy o likwidacji miejsc pracy. To nadanie nowych funkcji z pozostawieniem starych zadań – informuje wiceburmistrz Pleszewa. 

Jak dodaje na koniec, dla mieszkańców na pewno będzie to zmiana „na plus” – pozwoli bowiem zaktywizować społeczeństwo, włączyć w całość organizacje pożytku publicznego, a wartością dodaną będą właśnie nowe usługi.

– Pomysłów co do nich jest mnóstwo, ogranicza nas w tej chwili wyobraźnia. Jednak kierunek działań wskaże nam dopiero diagnoza, która musi zostać opracowana – mówi Izabela Świątek.

Zapraszamy do komentarzy. Jakie usługi według powinny powstać – w ramach działań CUS w Pleszewie? 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy