Pleszewskie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego z udziałem Kompanii Honorowej 16 brl w Jarocinie rozpoczęły się w piątek (27 grudnia) o godzinie 17.00. Zgromadziły na rynku w Pleszewie – gdzie znajduje się pomnik Powstańca - wielu przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, organizacji oraz mieszkańców chcących uczcić bohaterów walczących o wolność. W uroczystości wzięli udział m.in.: gen. dywizji Sławomir Owczarek, gen. brygady Grzegorz Potrzuski czy poseł Andrzej Grzyb.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie zaprezentowali krótki program artystyczny. Patriotyczne utwory zaśpiewał Gwidon Waliszewski z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie.
Wojsko, trzymające wartę honorową przy pomniku, uczciło pamięć poległych salwą. Odczytany został także Apel Pamięci. Licznie zgromadzone delegacje przy pomniku złożyły kwiaty oraz znicze. Na zakończenie uroczystości na ratuszu zapalono biało-czerwone światła.
Warto dodać, że wcześniej, o godzinie 16.40, kibice tradycyjnie odpalili na rynku białe i czerwone race.
Powstanie Wielkopolskie w Pleszewie
Przypomnijmy: w Pleszewie już październiku 1918 r. zawiązał się z inicjatywy, i pod przewodnictwem, miejscowego proboszcza ks. Kazimierza Niesiołowskiego Tajny Komitet Obywatelski, który 14 listopada przekształcił się w jawną Radę Ludową. Prezesem Rady został wybitny patriota ksiądz Kazimierz Niesiołowski – proboszcz parafii p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, zastępcą Artur hrabia Szenic z Korzkiew, a sekretarką Anna Suchocka.Pleszewianie na otrzymaną 27 grudnia 1918 r. o godz. 17.00 wiadomość o wybuchu powstania w Poznaniu pospieszyli stolicy Wielkopolski natychmiast z pomocą. Była to kompania pleszewska w sile 80 ludzi pod dowództwem sierż. Antoniego Kozłowicza, do której dołączył w Kowalewie ppor. Feliks Pamin i ppor. Michał Ciążyński. Było to zgodne z umową, którą zawarli 15 XII 1918 r. w Poznaniu ppor. Ludwik Bociański i Mieczysław Paluch.
Więcej o tych wydarzeniach przeczytasz tutaj: Pleszewskie kompanie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.