reklama

W powiecie jest tylko jedno legalne kąpielisko. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają!

Opublikowano:
Autor:

W powiecie jest tylko jedno legalne kąpielisko. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Sezon wakacyjny w pełni, również pogoda sprzyja temu, aby na wypoczynek wybrać wodę, która oprócz tego, że jest doskonałym miejscem na relaks niesie za sobą szereg zagrożeń.

 

Ratownicy wodni z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gołuchowie po raz kolejny pokazują, że działania na rzecz lokalnej społeczności są dla nich priorytetem. Kolejnym przedsięwzięciem, które realizują to kontrole niestrzeżonych kąpielisk oraz sprawdzanie ich oznakowania – do tej pory byli już m. in. w Kowalewie (Glinianki) oraz Plantach a także w Macewie, Bogusławicach i Gołuchowie.

 

Pamiętajmy, że w powiecie pleszewskim jedynym, legalnym kąpieliskiem jest zalew w Gołuchowie!!!

 

Bezpieczeństwo na obszarach wodnych to dzisiaj najczęściej powtarzane stwierdzenie przez ratowników wodnych Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gołuchowie. Ratownicy wodni zwłaszcza w okresie letnim mają pełne ręce pracy – oprócz wykonywania podstawowej pracy zawodowej, czyli zapewnienia bezpieczeństwa nad kąpieliskami prowadzą szeroko rozumianą prewencje, której celem jest uświadomienie oraz nauka bezpiecznych zachowań na obszarach wodnych.

 

Tylko w lipcu tego roku utonęło prawie 90 osób. Prawie 90 tragedii rodzin, które straciły bliskie osoby. Wiele osób wyjechało odpocząć a już nigdy nie wróci dlatego nigdy nie będzie za dużo apeli o rozwagę, nigdy nie będzie za dużo szkoleń, podczas których można nabyć kompetencje z zakresu ratownictwa wodnego i medycznego. W 2019 roku utonęło 456 osób. Ponad 60% przypadków utonięć dotyczy jezior i rzek. Prawie 20% przypadków utonięć dotyczyła kąpieli w miejscach zabronionych.

 

PAMIĘTAJCIE!!!!

- Korzystajmy z miejsc do tego przeznaczonych, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają wykwalifikowane osoby.

 - Nie lekceważmy znaków i instrukcji dotyczących zasad przebywania w danym miejscu, warto również zwrócić uwagę gdzie jest stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

 - Za opiekę nad dzieckiem odpowiada dorosły – w razie potrzeby należy zapewnić sobie i im np. kamizelki itp.

 - Bardzo niebezpieczny jest szok termiczny – po dłuższym przebywaniu na słońcu nie należy wchodzić od razu do wody – zanurzajmy się stopniowo.

 - Zanim wskoczymy do wody ważne jest, aby wcześniej sprawdzić głębokość oraz strukturę dna

 - Materace nie są najlepszymi sprzętami do wypływania w głąb, wykorzystajmy łódki, kajaki i rowerki jednak pamiętajmy o założeniu kamizelek.

 - Żadne miejsce a zwłaszcza obszary wodne nie jest odpowiednie do takich zachowań jak popychanie, wrzucanie do wody czy podtapianie.

 - Nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.

 - Dbajmy o porządek.

 - Zabezpieczmy nasze mienie przed ewentualną kradzieżą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE