W czasie ferii urzędnicy pleszewskiej „skarbówki” sprawdzają, czy sprzedawcy wydają paragony fiskalne w sklepach. Akcja pod znanym już hasłem „Weź paragon” ma również na celu ujawnienie nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przedsięwzięcie fiskusa ma wpłynąć na zmianę zachowań konsumentów oraz sprzedawców podczas dokonywanych przez nich transakcji.
Urzędnicy „skarbówki” przypominają, że paragon powinien być wręczony klientowi bez jego dodatkowych starań. Jeśli jednak sprzedawca się z tym ociąga, kupujący powinni sami żądać dowodów sprzedaży, gdyż są one ważne z kilku powodów: Przede wszystkim posiadanie paragonu ułatwia klientowi dochodzenie swoich praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez producenta. Dzięki niemu możemy reklamować zakupiony przez nas towar lub usługę. Paragon pomaga także w prowadzeniu porównań cenowych w sieciach handlowych i pozwala kontrolować nasze zakupy – wylicza Barbara Frąszczak, kierownik Samodzielnego Referatu Organizacji i Logistyki w Urzędzie Skarbowym w Pleszewie.
Jeżeli przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej, powinien wystawić paragon nawet wtedy, gdy dokonuje sprzedaży na targu, w kiosku czy internecie. Dotyczy to również wizyty u lekarza w prywatnym gabinecie.
(nap)