W 2020 r. ze względu na pandemię COVID-19 badanie praktyk niedzielnych Polaków nie odbyło się. Rok później przeprowadzono je w niedzielę 26 września, kiedy obowiązywały jeszcze ograniczenia związane z koronawirusem. Mimo tego Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zdecydował się przeprowadzić badania, aby utrzymać roczny cykl prowadzonych statystyk. W opinii Konferencji Episkopatu Polski, dane dotyczące 2021 roku nie były miarodajne.
Mniej ślubów i chrztów. Wśród osób wierzących przeważają kobiety
Badania wskaźników religijności przeprowadza się raz w roku w wybraną niedzielę października lub listopada. W 2022 roku odbyło się 22 października. W statystykach widoczny jest spadek liczby chrztów oraz ślubów. W diecezji kaliskiej zwiększyła się liczba dzieci i młodzieży przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania.Autorzy raportu zwrócili uwagę na zwiększające się wyludnienie większości diecezji. Oprócz prawdopodobnej zmiany struktury etnicznej (głównie w metropoliach i niektórych mniejszych miastach), problem pogłębiać będzie jeszcze wciąż niska dzietność (aktualnie jedna z najniższych na świecie) związana z tzw. drugim przejściem demograficznym i dalsze starzenie się populacji. Wszystkie diecezje odnotowały na ogół bardzo wysoki wzrost ludności najstarszej (powyżej 65. roku życia). W latach 2011-2021 m.in. w archidiecezjach gnieźnieńskiej i poznańskiej wzrost nastąpił w granicach aż 50%.
Badania potwierdziły to, co można zauważyć na co dzień w kościołach. Wśród osób praktykujących przeważają kobiety. W diecezji kaliskiej stanowiły 59,7% osób obecnych na mszach św. Dla przykładu, w archidiecezji poznańskiej - 60,3%.
W jaki sposób zbiera się dane statystyczne w parafiach?
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC przekazuje parafiom, poprzez kurie diecezjalne, kwestionariusz, który powinien być wypełniony dla wszystkich ośrodków sakralnych na terenie parafii. Za przeprowadzenie badań odpowiedzialny jest, zgodnie z instrukcją, proboszcz. Organizuje on ekipy, które we wszystkich wejściach do świątyni zliczają przybywających na każdą mszę niedzielną. Do kwestionariusza wpisuje się ogólną liczbę wiernych w parafii w celu określenia na jej podstawie liczby zobowiązanych do uczestnictwa w mszy św. niedzielnej oraz liczbę przystępujących do Komunii Świętej. Kwestionariusze wypełnione w parafiach trafiają poprzez kurie do instytutu. Dla określenia wiarygodności uzyskiwanych w ten sposób danych przeprowadza się jeszcze badania kontrolne w wybranych parafiach, niezależnie od proboszcza.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.