Ponad 400 uczniów i przedszkolaków zjawiło się na pleszewskim rynku, żeby o godz. 12 wziąć udział w wielkiej akcji. Na miejsce przybyli też przedstawiciele służb medycznych, OSP i policji, którzy byli jednocześnie organizatorami wydarzenia.
Zebranych powitał włodarz miasta – Arkadiusz Ptak. Nawiązał do zeszłorocznej odsłony przedsięwzięcia, która wzbudziła duże zainteresowanie szkół.
- Cieszę się, że z roku na rok ta akcja jest coraz większa. W tym roku po raz pierwszy przyłączyły się do niej szkoły ponadpodstawowe. Na płycie rynku jest ponad 400 osób, ale do akcji przystępują też wasi koledzy z przedszkoli i szkół. W sumie ponad 5,5 tys. uczniów bierze udział w dzisiejszym przedsięwzięciu – powiedział burmistrz Pleszewa.
Uczyli się jak pomagać
Liczba osób zgromadzonych na rynku rzeczywiście robiła wrażenie. Zanim rozpoczęła się symulacja akcji przywracającej czynności życiowe, o znaczeniu pierwszej pomocy przypomniał zebranym Dominik Kołaski – prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowe w Gołuchowie. A potem poinstruował zebranych, jak powinno wykonywać się resuscytację.Równo o godzinie 12, wszystkie grupy rozpoczęły przeprowadzanie akcji. Każdy z uczniów pod okiem ratownika wykonał reanimację; starsi uczniowie wykorzystywali do tego fantomy, a przedszkolaki - pluszowe misie. Młodzież robiła to z zaangażowaniem i wiedzą, jak ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w przypadku zatrzymania akcji serca.
Otrzymali defibrylatory
W tym roku, podobnie jak w ubiegłbym, firma FAMOT z Pleszewa podarowała szkołom z powiatu pleszewskiego defibrylatory AED. Tym razem otrzymały je: przedszkole w Brzeziu, szkoła w Kuczkowie oraz szkoła nr 3 w Pleszewie. Urządzenia przedstawicielom placówek wręczyli: prezes zarządu firmy Mariusz Derbich i członek zarządu Izabela Spiżak.Trzeba też przypomnieć, że akcja resuscytacji odbywała się w tym roku w ramach większego przedsięwzięcia zorganizowanego przez miasto – „Razem dla życia i zdrowia!”. Dlatego mieszkańcy mogli skorzystać dziś z niemałej ilości wydarzeń i „atrakcji”.
Przed południem odbyło się otwarcie Traktu Światowego Dnia Roweru – szlaku, który ma zachęcać mieszkańców do jazdy na rowerze. Już na rynku swoje stanowisko miała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Tam można było założyć „alko-google” – i zobaczyć, jakie zagrożenie może powodować zachowanie człowieka po alkoholu - oraz dokonać pomiaru stężenia dwutlenku węgla w płucach. Poza tym wolontariusze z Centrum Wolontariatu Pleszewskiego przygotowali dla mieszkańców grę z nagrodami w aplikacji ActionTrack.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.