Reklama

Wręczyli wojskowym medale [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego zorganizowanych przez Koło nr 4 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pleszewie, odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wręczono na niej odznaczenia i medale.

W ramach obchodów Dnia Wojska Polskiego po uroczystym apelu przy pomniku „Chwały Artylerzystom” w „Kasynie” odbyło się spotkanie przedstawicieli Koła nr 4 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pleszewie i zaproszonych przez nie gości. Na miejscu zjawili się m.in. przedstawiciele pleszewskiego samorządu.

Najpierw przed zgromadzonymi wystąpił prezes koła ZŻWP w Pleszewie – płk Ryszard Wiliński. 

- Dzisiaj jesteśmy tutaj, by wspólnie wspominać tamten czas, z wielkim szacunkiem i zadumą, oddając hołd za poświęcenie, męstwo i bohaterstwo nie tylko żołnierzom 1920 roku., ale również żołnierzom innych bitew i frontów - powiedział.

Pułkownik przypomniał też historię pleszewskiej wojskowości. Sam zdobywał doświadczenie w garnizonie 70 Pułku Piechoty, który zapisał się bohaterskimi czynami w Bitwie Warszawskiej, jak i wojnie w 1939 r. 

- W latach 1945-51 stacjonował w Pleszewie 12 Pułk z 4 Dywizji Piechoty, który brał udział w walkach o wał pomorski i zakończył swój szlak bojowy nad Wartą. Od 1951 stacjonował w tych koszarach 156 Pułk Artylerii Przeciwpancernej, który 30 września 1967 roku przejął dziedzictwo, tradycję i historyczną nazwę 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej. W sierpniu 1993 roku Pułk został przeniesiony do garnizonu Żary. Od 1993 roku organizatorem Święta Wojska Polskiego jest Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pleszewie. 

Na koniec podziękował miejscowym działaczom. 

- Dziękuję wam, samorządowi za wspieranie wszelkich działań o charakterze patriotycznym i pro ochronnym. Gratuluję wszystkim organizacjom społecznym, instytucjom za działalność patriotyczną, szczególnie wśród młodzieży - wyliczał.  

Medale dla wojskowych

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie wyróżnień zasłużonym wojskowym. To otrzymało również Pleszewskie Towarzystwo Upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego w Pleszewie. Poniżej prezentujemy listę wszystkich odznaczonych. 

 

Krzyż Komandorski Związku Wojska Polskiego

Podpułkownik Ryszard Janik

 

Krzyż Złoty z Gwiazdą „Za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” 

Starszego chorąży Jerzy Szymczak 

 

Brązowy Krzyż ‘Za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”

Major Ryszard Szwajkowski

Starszy chorąży sztabowy marynarki Leszek Szwedziak

 

Oznaka Honorowa Związku Żołnierzy Wojska Polskiego 

Major Jan Kaczmarek 

Młodszego chorąży Kazimierz Szlużewicz 

 

Medal „Za zasługi dla Ligi Obrony Kraju” 

Pleszewskie Towarzystwo Upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego w Pleszewie (odebrał Leszek Bierła)

 

Medal 75-lecia Ligi Obrony Kraju "Za zasługi"

Tomasz Wojtala 

 

Srebrny Medal "za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju"

Maciej Mazurek

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy