Reklama

Wybrali firmę odbierającą śmieci. Jest też nowy harmonogram

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2023 jest już dostępny dla mieszkańców gminy Czermin. Będzie obowiązywał do końca roku.

Umowa z firmą odbierającą odpady od mieszkańców Czermina obowiązywała tylko do końca roku. Dlatego gmina ogłosiła przetarg, który miał wyłonić nowego wykonawcę usługi. Jednka procedurę trzeba było unieważnić. Dlaczego? Złożona została tylko jedna oferta. Niestety znacznie przekraczała możliwości finansowe gminy. 

Wybrali firmę, jest harmonogram

 Problemy z wyłonieniem wykonawcy spowodowały, że mieszkańcy do końca grudnia nie otrzymali planu odbioru odpadów na 2023 rok. Niektórych zaczęła niepokoić ta sytuacja.

- Kiedy harmonogram trafi do mieszkańców? Rozumiem, że będzie w nowym roku ? – dopytywał podczas sesji grudniowej radny Józef Libert.

Wójt Sławomir Spychaj uspokajał  wówczas, że nie ma żadnych powodów do obaw. I zapewniał, że kiedy tylko zostanie wybrany nowy wykonawca, harmonogram trafi do mieszkańców. Słowa dotrzymał – bo 2 stycznia – nowy harmonogram na 2023 rok został opublikowany na stronie internetowej gminy Czermin.

 Udało się również pomyślnie rozstrzygnąć przetarg. Śmieci z posesji - podobnie jak w ubiegłym roku - odbierała będzie firma ZGO Nova z Witaszyczek.  

Przestrzegaj zasad 

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych będzie obowiązywał do końca 2023 roku. Co ważne, warto zwrócić uwagę na zasady odbierania śmieci. Ich nieprzestrzeganie będzie się wiązało z poważnymi konsekwencjami.  Kubły i worki z odpadami właściciele posesji są zobowiązani wystawić do godz. 7.00 rano. Władze gminy apelują, aby nie wrzucać do pojemników na odpady zmieszane odpadów biodegradowalnych czy takich pochodzących z budowy, remontów czy demontażu.

Zabronione jest także pozbywanie się w ten sposób  kamieni, gorącego popiołu, błota, lodu czy innych odpadów podlegających segregacji wg. regulaminu utrzymaniu czystości i porządku na terenie gminy.

- Stwierdzenie przez ekipę wywozową ww. odpadów w pojemniku będzie skutkowało nieodebraniem odpadów - przestrzegają urzędnicy.

Kubeł nie zostanie zabrany również wtedy, kiedy będzie zbyt ciężki lub w środku znajdą się przymarznięte odpadki. 

Jak segregować odpady?

Śmieci posegregowane mieszkańcy są zobowiązani wystawiać w workach: żółtym (tworzywa sztuczne), białym (szkło bezbarwne), zielonym (szkło kolorowe), niebieskim (makulatura) i brązowym (biodegradowalne).

Przypominamy do  tego ostatniego wolno wrzucać odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, resztki jedzenia. Nie wrzucamy z kolei - kości zwierząt, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni, innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

Warto zwrócić szczególną uwagę na to co wrzucamy do poszczególnych worków. Zła segregacja może skutkować tym, że pracownicy firmy wywozowej zwyczajnie nie odbiorą naszych śmieci lub zostanie nam naliczona podwyższona opłata. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy