Reklama

Wyjeżdżasz na drogę krajową? Musisz to wiedzieć. Drogowcy ostrzegają

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pexels

Wyjeżdżasz na drogę krajową? Musisz to wiedzieć. Drogowcy ostrzegają - Zdjęcie główne

foto pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienna pogoda nie jest dla kierowców przychylna. O czym należy pamiętać, by podróż przebiegła jak najbezpieczniej? Drogowcy podpowiadają.

Zdradliwa, jesienna pogoda, niska temperatura, możliwe mgły i opady deszczu często powodują ograniczoną widoczność i gorszą przyczepność opon. Jedźmy dłużej, ale bezpieczniej, pamiętając, że prędkość jazdy należy dostosować do panujących warunków na drodze. 

Co zrobić, by podróż autem była bezpieczna? Drogowcy podpowiadają

Zaplanuj podróż

Jeśli mamy do pokonania długi odcinek drogi, warto odpowiednio wcześniej przygotować się do takiej podróży, sprawdzić trasę i wyposażenie pojazdu oraz jego stan techniczny, szczególnie oświetlenie i ogumienie. Jeżeli spada temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Warto też zaplanować postoje na odpoczynek. Pamiętajmy o sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach. Istotny jest również płyn do spryskiwaczy. Warto zadbać o sprawny układ ogrzewania, który odpowiada także za szybkie odparowanie szyb. Zaparowane lub pokryte kroplami wody szyby znacznie ograniczają widoczność i mogą prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Zadbajmy o odpowiednie przygotowanie pojazdu i uwzględnijmy trudne warunki drogowe. Opady deszczu, wilgotna nawierzchnia i niższa temperatura - w takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu - zachęca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111

Planujesz podróż po drogach krajowych? Koniecznie sprawdź, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie. Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji można znaleźć pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl. Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż jest numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Zachowaj ostrożność

Bezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność wszystkich użytkowników dróg. Pamiętajmy więc o przestrzeganiu obowiązujących limitów prędkości i zachowywaniu odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Świateł do jazdy dziennej można używać w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Światła mijania włączamy w warunkach pogorszonej przejrzystości powietrza, w tunelu oraz od zmierzchu do świtu (jeśli pojazd nie ma świateł dziennych to należy korzystać ze świateł mijania).

W czasie niedostatecznej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą lub opadami deszczu korzystajmy ze świateł przeciwmgielnych, przy czym tylne można włączyć dopiero wtedy, gdy widoczność spadnie poniżej 50 m. Jest to szczególnie ważne po zmroku, gdyż przy lepszej widoczności, oślepisz jadących za tobą. Także nadużywanie przednich świateł przeciwmgielnych po zmroku, przy dobrej przejrzystości powietrza, będzie oślepiało jadących z przeciwka. Udając się w długą podróż, rób odpowiednio częste przerwy i koncentruj swoją uwagę na tym, co dzieje się na drodze. 

Stosuj się do znaków

Jadąc, zwracajmy uwagę na oznakowanie. Zarówno na to tradycyjne, jak i znaki o zmiennej treści. To za ich pośrednictwem GDDKiA informuje m.in. o ograniczeniu prędkości, zakazie wyprzedzania, zatorze drogowym, wypadku, prowadzonych pracach na drodze lub w jej otoczeniu, a w przypadku zamknięcia drogi o konieczności skorzystania z objazdu. 

Spodziewaj się niespodziewanego

Nawet jeżeli jesteśmy doświadczonym kierowcą i podróżujemy doskonale nam znaną trasą, to i tak zawsze może wydarzyć się coś, z czym do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Miejmy więc ograniczone zaufanie do własnych możliwości i zachowania innych uczestników ruchu. Dzięki temu zawsze zdążymy zareagować, gdy ktoś zachowa się inaczej, niż się tego spodziewamy. 

Pamiętajmy o odblaskach 

Opuszczając pojazd, stajemy się uczestnikiem ruchu drogowego. Zadbajmy o to, aby kierowcy nas dostrzegli. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Jest łatwy i tani sposób na to, żeby poprawić własne bezpieczeństwo na drodze. Wystarczy niewielki kawałek materiału fluorescencyjnego - czyli popularny element odblaskowy - by bezpieczeństwo każdego pieszego zwiększyło się pięciokrotnie. Kierowca w pojeździe zamiast zauważyć nas z 30 metrów zrobi to już ze 150 metrów! O tyle poprawia się nasza widoczność, jeżeli będziemy zaopatrzeni w elementy odblaskowe. Kierowca będzie miał czas by zwolnić i bezpiecznie nas ominąć lub przepuścić na pasach - instruuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy