Reklama

"Zabawa w chowanego". Kuria wydała oświadczenie!

Opublikowano: sob, 16 maj 2020 20:00
Autor:

 "Zabawa w chowanego". Kuria wydała oświadczenie! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. powiat pleszewski. Dziś miała miejsce premiera filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Kilka godzin później oświadczenie w tej sprawie wydała Kuria Diecezjalna w Kaliszu. 

 

Film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" to kolejny po "Tylko nie mów nikomu" dokument o pedofilii w polskim Kościele katolickim.  Są w nim wątki pleszewskie. Wyznania bohaterów są  wstrząsające!

 

Drugi film braci Sekielskich jest wstrząsający, być może jeszcze bardziej niż pierwszy. Dlaczego? Bo obnaża system. Pokazuje bezradność ofiar księży pedofili w starciu z systemem ukrywania i chronienia sprawców.  Do ilu z tych przestępstw by nie doszło, gdyby system działał prawidłowo? Ile dzieci udałoby się uratować?

 

CZYTAJ TUTAJ: Bracia z Pleszewa ofiarami księdza pedofila! Wstrząsające wyznania w filmie Sekielskich!

 

Do zarzutów stawianych w filmie braci Sekielskich, kilka godzin po premierze odniosła się Kuria Diecezjalna w Kaliszu. Poniżej publikujemy pełną treść:  

 

"Kuria Diecezjalna w Kaliszu została poinformowana o wszczęciu postępowania przez prokuraturę w sprawie ks. Arkadiusza H. w grudniu 2018 roku. Od samego początku – mając na uwadze dobro pokrzywdzonych, którzy nie zgłosili się do kurii oraz widząc konieczność wyjaśnienia sprawy – podjęta została współpraca z prokuraturą zgodnie z przepisami prawa karnego. Jednocześnie wszczęto wstępne postępowanie kanoniczne, powiadomiono Kongregację Nauki Wiary, do której przekazano dokumenty śledztwa, udostępnione przez prokuraturę zgodnie z art. 156 § 5 k.p.k.      

Ks. Arkadiusz H. został suspendowany przez Biskupa Kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej (zakaz sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego) za postępowanie, które miało mieć miejsce w latach 1994-2000.

Odnosząc się do przedstawionych w filmie wydarzeń związanych z wizytą rodziców jednego z pokrzywdzonych, należy podkreślić, że miało to miejsce w 2016 roku, kiedy obowiązywały inne uregulowania prawne. Rodzice pokrzywdzonego w czasie wizyty w Kurii usłyszeli, że powinien zgłosić się sam pokrzywdzony. Ukazane w filmie nagranie nie wyczerpuje całej rozmowy, brak jest stwierdzenia, że rodzice powinni jak najszybciej zgłosić sprawę do prokuratury.

Nawiązując do wątku sprawy ks. Pawła Kani, bp Edward Janiak pełnił w archidiecezji wrocławskiej posługę biskupa pomocniczego w zależności od biskupa diecezjalnego i jego decyzji.

Dwóch pokrzywdzonych występujących w filmie zgłosiło się do Kurii w lutym 2020 roku i zgodnie z procedurami zostali skierowani do delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Na spotkanie z delegatem przybył jeden z nich, został przyjęty i zaproponowana mu została pomoc psychologiczna i duszpasterska. 

Kuria Informuje, że jest w posiadaniu pełnej dokumentacji potwierdzającej zgłoszenie do Kongregacji Nauki Wiary każdego przypadku pedofilii osób duchownych w latach 2012-2020."

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE