reklama
reklama

Załamanie pogody. Silny wiatr, superburze i tornada

Opublikowano:
Autor:

Załamanie pogody. Silny wiatr, superburze i tornada - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po kilku dniach, gdy temperatury powietrza przekraczały 20 stopni Celsjusza i było bardzo słonecznie dziś czeka nas gwałtowne załamanie pogody. Synoptycy ostrzegają o super komórkach burzowych, silnym wietrze, a miejscami nawet tornadach. Najgorzej będzie w nocy.
reklama

Wraz z nim do kraju wkroczy ciepła, niestabilna masa powietrza, którą wypierać będzie szybko przemieszczający się front chłodny. Za nim napłynie świeża masa powietrza polarnego morskiego. Wspomniany niż będzie przemieszczał się dosyć szybko, a jego trajektoria nie jest do końca pewna. Front chłodny w nocy może ulec zafalowaniu, co będzie dodatkowym wspomaganiem z rozwoju burz - informują Łowcy Burz. 

Trąba powietrzna w powiecie pleszewskim

Przypomnijmy: w tym roku mieszkańcy powiatu pleszewskiego doświadczyli niszczycielskiej siły nawałnic.

Zerwane dachy, naruszone konstrukcje domów mieszkalnych i gospodarczych, powalone linie energetyczne i drzewa - zniszczenia były ogromne. Najbardziej poszkodowane zostały Dobrzyca oraz Sośnica. Pisaliśmy o tym szeroko.

Załamanie pogody w nocy

Jak alarmują synoptycy dziś (20 maja) w ciągu dnia na południu i południowym zachodzie Polski pojawią się burze i porwisty wiatr. Ostrzegają przed tym również meteorolodzy IMGW. 

Prognozy mówią, że na południu Wielkopolski w ciągu dnia mogą pojawiać się lokalne burze z opadami deszczu do 15 mm i wiatrem do 80 km/h. 

Sytuacja pogorszy się w nocy. Jak przestrzegają eksperci - w naszym rejonie mogą pojawić się superburze, grad, a nawet tornada. 

Dlatego też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje 2 stopień zagrożenia informującego o burzach z gradem dla większej Polski - w tym dla naszego regionu. Gwałtowne zjawiska atomosferyczne mają występować głównie w nocy. 

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h, a w nocy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami możliwy grad. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych - czytamy w ostrzeżeniu IMGW. 

Łowcy Burz przestrzegają superburzami, gradem i tornadami. 

Istnieje podwyższone ryzyko uformowania się umiarkowanie silnych trąb powietrznych, zwłaszcza na południowym-zachodzie ale nie tylko. Innym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania, szczególnie na południu i częściowo w centrum gdzie PW wyniesie miejscami ponad 30-35 mm. Na północy Polski burze również będą dobrze uwodnione. Pojawią się również opadu gradu, a w przypadku superkomórek burzowych będą one miały średnicę powyżej 2 cm - informują eksperci. 

Jak zachować się w czasie burzy?

Burza to bardzo groźne zjawisko atmosferyczne. Prąd przenoszony przez błyskawicę ma niewyobrażalne parametry dochodzące nawet do 300 tys. amperów i miliona woltów!

W domu:

  • Nie wychodź i nie wyjeżdżaj – jeśli nie musisz. 
  • Wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
  • Unikaj korzystania z telefonu komórkowego.
  • Zamknij drzwi, okna. I nie podchodź do okna podczas burzy. 
  • Usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. 
  • Miej przy sobie np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
  • Jeżeli burza lub huragan wzmagają się – i jeśli to możliwe - zejdź do piwnicy i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
Na otwartej przestrzeni i w terenie:

  • Nie kładź się na ziemi,
  • Przyjmij pozycję kuczną, stawiając stopy mocno przyciśnięte do siebie i obejmując rękami kolana,
  • Odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj,
  • Wyłącz telefon komórkowy,
  • Nie szukaj schronienia pod drzewami, w zagajnikach,na skraju lasu, pod słupami enegetycznymi czy niestabilnymi konstrukcjami,
  • Unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronie istniejące budowle: most, wiadukt, inne stałe konstrukcje lub zagłębienia terenu - rowy, doły,
  • Jeżeli jesteś w grupie, rozproszcie się. Ważne jest, by odsunąć się przynajmniej metr od murów, metalowych ogrodzeń
W pojedździe:

  • Zatrzymaj się, ale nie pod drzewem,
  • Pozostań w aucie (jako klatka Faradaya - skutecznie chroni Cię przed piorunami, pod warunkiem, że okna są zamknięte, a Ty nie dotykasz metalowych elementów samochodu)

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama