reklama

Będzie musiał zapłacić 4 tysiące złotych za przekroczenie prędkości w Zielonej Łące

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Będzie musiał zapłacić 4 tysiące złotych za przekroczenie prędkości w Zielonej Łące - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMieszkaniec gminy Pleszew pędził przez Zieloną Łąkę. Nie spodziewał się, że zostanie zatrzymany przez policję. Zaskoczeniem była zapewne również wysokość mandatu, który musi teraz zapłacić. Mężczyzna stracił też prawo jazdy.
reklama

Jeżeli w ciągu dwóch lat od przekroczenia prędkości kierowca dopuści się tego ponownie – wysokość mandatu podwaja się. Przekonał się o tym kierowca peugeota, który w piątek, 2 sierpnia, w miejscowości Zielona Łąka przekroczył dopuszczalną prędkość jadąc o 70 km/godz. w obszarze zabudowanym.

- Podczas kontroli, policjanci ustalili, że 47-latek nie po raz pierwszy przekroczył dozwoloną prędkość, czyli dopuścił się tzw. recydywy. Zgodnie z przepisami, w takim przypadku wysokość mandatu podwaja się - tłumaczy Monika Kołaska, rzeczniczka pleszewskiej policji. 

Policjanci nałożyli na kierowcę mandat karny w wysokości 4 tysięcy złotych i 14 punktów karnych. 

- Mężczyzna skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu, dlatego w tej sprawie został skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Dodatkowo 47-latek utracił prawo jazdy na okres 3-miesięcy, gdyż do wykroczenia doszło w obszarze zabudowanym - informuje Monika Kołaska. 

reklama

Recydywa - co oznacza i dlaczego warto jej unikać? 

Jak przypominają policjanci z pleszewskiej policji - recydywa ma zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

- Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas - precyzje Monika Kołaska.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych;
Oprócz przekroczenia prędkości taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

reklama

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
  • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
  • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych.
Zobacz też: Auto w Kajewie przewróciło się na bok. Podróżowały nim trzy osoby

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama