Reklama

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Na czym polega konsolidacja kredytów? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Kredyt gotówkowy, kredyt na samochód, zadłużenie na karcie kredytowej, raty na sprzęt elektroniczny... Masz wrażenie, że zaczynasz gubić się w swoich zobowiązaniach finansowych i zapominasz o datach wymagalności? A może zebrane raty kredytów i pożyczek okazują się dla ciebie zbyt przytłaczające? W obu przypadkach wygodnym rozwiązaniem może być dla ciebie konsolidacja kredytów. To sposób na uporządkowanie kwestii finansowych, a nierzadko także i oszczędności lub uniknięcie spirali zadłużenia. Co powinieneś wiedzieć na temat kredytu konsolidacyjnego?

Czym powinna wyróżniać się najkorzystniejsza konsolidacja kredytu? Jak znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny? Bardzo przydatnym narzędziem jest internetowy kalkulator kredytu konsolidacyjnego lub porównywarka, taka jak oferowana przez Totalmoney, pozwalający zweryfikować kredyt konsolidacyjny online.

Kredyt konsolidacyjny - czym jest?

Kredyt konsolidacyjny jest szczególną ofertą finansową - kredytem celowym przeznaczonym na spłatę już zaciągniętych zobowiązań. Jego mechanizm sprowadza się do ujednolicenia oprocentowania i ustalenia jednego terminu spłaty. W praktyce oznacza to, że zamiast kilku różnych przelewów wykonywanych tytułem spłaty rat, wykonujesz tylko jedną transakcję, często w kwocie zdecydowanie niższej.

Istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: kredyt konsolidacyjny gotówkowy i kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Ten drugi wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci nieruchomości.

Co ważne, konsolidacja kredytu jest w swoim kształcie ustalana przez klienta. Oznacza to, że sam decydujesz, które zobowiązania chcesz scalić w jedno. Do wyboru masz kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, raty, limity w koncie czy zadłużenie kart kredytowych. Niektóre oferty kwalifikują także pożyczki udzielane przez parabanki.

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego

Kredyty konsolidacyjne są często jedynym sposobem na uporządkowanie domowych finansów, a także obniżenie rat, które zaczęły być nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. To ich podstawowa zaleta. Warto zdecydować się na taki krok przede wszystkim wtedy, gdy:

  • wiele niskich zobowiązań daje w konsekwencji wysokie koszty miesięczne,
  • w spłatę wielu zobowiązań wkradł się chaos,
  • zmieniła się sytuacja rynkowa, dzięki czemu z kredytem konsolidacyjnym może wiązać się atrakcyjniejsza oferta,
  • potrzebujesz dopasowania rat do bieżącej sytuacji finansowej.
Czy w związku z tym można dopatrzyć się jakichś wad kredytu konsolidacyjnego? Oczywiście, jak każda propozycja finansowa, także i ta ma pewne mankamenty. Najpoważniejszym jest fakt, że obniżenie wysokości rat jest możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty, co sumarycznie daje wyższe koszty. Kolejny minus to konieczność zapłacenia prowizji za udzielenie kredytu, co stanowi dodatkowe obciążenie, choć można znaleźć również propozycje bezprowizyjne.

Kto może liczyć na konsolidację kredytu?

Kto może uzyskać kredyt konsolidacyjny? Czy to oferta dostępna dla każdego? Niestety, nie jest to opcja nieobwarowana żadnymi warunkami. Zanim bank zgodzi się na kredyt konsolidacyjny gotówkowy dokładnie przeanalizuje sytuację finansową wnioskującego. Nie ma tu znaczenia fakt, że wcześniejsze zobowiązania były udzielane na podstawie wyliczenia zdolności kredytowej.

Bank może żądać zaświadczeń potwierdzających stan zadłużenia oraz innych dokumentów, mających uwiarygodnić kredytobiorcę i osiągane przez niego dochody. Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych może więc wcale nie być tak oczywisty - informacje widniejące w BIK są dyskredytujące.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE