Kredyt konsolidacyjny - czym jest?
Kredyt konsolidacyjny jest szczególną ofertą finansową - kredytem celowym przeznaczonym na spłatę już zaciągniętych zobowiązań. Jego mechanizm sprowadza się do ujednolicenia oprocentowania i ustalenia jednego terminu spłaty. W praktyce oznacza to, że zamiast kilku różnych przelewów wykonywanych tytułem spłaty rat, wykonujesz tylko jedną transakcję, często w kwocie zdecydowanie niższej.Istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: kredyt konsolidacyjny gotówkowy i kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Ten drugi wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci nieruchomości.
Co ważne, konsolidacja kredytu jest w swoim kształcie ustalana przez klienta. Oznacza to, że sam decydujesz, które zobowiązania chcesz scalić w jedno. Do wyboru masz kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, raty, limity w koncie czy zadłużenie kart kredytowych. Niektóre oferty kwalifikują także pożyczki udzielane przez parabanki.
Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego
Kredyty konsolidacyjne są często jedynym sposobem na uporządkowanie domowych finansów, a także obniżenie rat, które zaczęły być nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. To ich podstawowa zaleta. Warto zdecydować się na taki krok przede wszystkim wtedy, gdy:
- wiele niskich zobowiązań daje w konsekwencji wysokie koszty miesięczne,
- w spłatę wielu zobowiązań wkradł się chaos,
- zmieniła się sytuacja rynkowa, dzięki czemu z kredytem konsolidacyjnym może wiązać się atrakcyjniejsza oferta,
- potrzebujesz dopasowania rat do bieżącej sytuacji finansowej.
Kto może liczyć na konsolidację kredytu?
Kto może uzyskać kredyt konsolidacyjny? Czy to oferta dostępna dla każdego? Niestety, nie jest to opcja nieobwarowana żadnymi warunkami. Zanim bank zgodzi się na kredyt konsolidacyjny gotówkowy dokładnie przeanalizuje sytuację finansową wnioskującego. Nie ma tu znaczenia fakt, że wcześniejsze zobowiązania były udzielane na podstawie wyliczenia zdolności kredytowej.Bank może żądać zaświadczeń potwierdzających stan zadłużenia oraz innych dokumentów, mających uwiarygodnić kredytobiorcę i osiągane przez niego dochody. Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych może więc wcale nie być tak oczywisty - informacje widniejące w BIK są dyskredytujące.