Reklama

Twardość wody w Pleszewie. Czy w Pleszewie jest twarda woda?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Twardość wody w Pleszewie. Czy w Pleszewie jest twarda woda? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie parnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Twarda woda w domu, to prawdziwe utrapienie. Często proste oznaki alarmują nas o tym, że właśnie z taką wodą mamy do czynienia we własnym gospodarstwie domowym. Jednak jeśli nie mamy pewności w tym zakresie, a chcielibyśmy potwierdzić to jakimś testem, to możemy skorzystać z domowych sposobów.

Jak sprawdzić twardość wody?

Oczywiście stopień twardości wody nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Jednak korzystanie z niej sprawia, że pojawiają się trudności w innych aspektach życia. Jeśli chodzi o normy obowiązujące w Polsce, to wynoszą one od 60 do 500 mg CaCO3/l wody. Jak widać stopień rozbieżności jest dość wysoki co wskazuje na to, że nawet bardzo wysokie stopnie twardości wody, są dopuszczalne.

Jakie problemy generuje jednak twarda woda? Przede wszystkim problematyczny jest osad wytrącający się z wody. Twarda woda generuje również większe wydatki, spada zazwyczaj wydajność ogrzewania, zmniejsza się światło w rurach, czasem dochodzi do awarii sprzętów AGD. Poza tym trudniej jest również utrzymać w domu porządek, detergenty stają się mniej wydajniejsze. Mogą pojawić się również problemy z kondycją skóry oraz paznokci. Wszystkie te aspekty są motywacją do tego aby sprawdzić twardość wody w swoim gospodarstwie domowym i realnie wpłynąć na ten problem.

Stopień twardości wody można sprawdzić na kilka sposobów. Można zdecydować się na profesjonalną analizę lub też postawić na bardziej domowe sposoby. Tańsze na pewno będą paskowe testery twardości oraz tester kropelkowy.

W przypadku profesjonalnej analizy, badania realizowane są w laboratorium. To właśnie tam dokonuje się badań fizykochemicznych. Takie badania można na własną rękę zlecić między innymi w sanepidzie, ale również i w firmach zajmujących się uzdatnianiem wody.

Taka profesjonalna analiza jest zasadna wtedy, gdy woda jest pobierana ze studni. Wówczas w takiej wodzie mogą być przekroczone naprawdę różnorodne normy i niekiedy twardość wody okazuje się najmniejszym problemem. Woda wodociągowa jest natomiast badana pod wieloma kątami i nie ma w niej odchyłów od norm. Dlatego w takim przypadku lepiej postawić na bardziej domowe sposoby analizy stopnia twardości wody.

Pierwszym sposobem wartym wypróbowania, jest paskowy tester twardości wody. Wynik uzyskuje się już po chwili. Minusem takiego rozwiązania jest jednak sama precyzja testu, nie jest on niestety zbyt dokładny. Ostatecznie wynik powinien określać czy woda jest miękka, średnio twarda czy też twarda. Takie testery są często dodawane do różnych urządzeń, między innymi ekspresów do parzenia kawy. Twarda woda może mieć bowiem negatywny wpływ na sprzęty, ale również i walory smakowe kaw, herbat itp.

Zdecydowanie bardziej precyzyjne są kropelkowe testery twardości wody. Dzięki temu testowi otrzymamy prawdziwy i miarodajny wynik w tym zakresie. Oczywiście trzeba kierować się tutaj rozsądkiem i już podczas zakupów zwracać uwagę przede wszystkim na testy renomowanych marek. Taki tester może dawać wynik w skali francuskiej lub też niemieckiej. Te we francuskiej są zdecydowanie bardziej precyzyjne. Każdy pomiar oczywiście powinien być przeprowadzany zgodnie z tym, co na instrukcji podał producent. Dzięki testom kropelkowym można kilkukrotnie dokonać pomiaru. To bez wątpienia wygodne rozwiązanie i umożliwiające uzyskanie najbardziej wiarygodnych wyników.

Twardość wody w Pleszewie: sprawdź aktualne dane

Testy na twardość wody można zatem wykonać samodzielnie lub też zlecić je profesjonalistom. Co jakiś czas dokonywane są również odgórne badania informujące mieszkańców o tym, jaki jest stopień twardości wody w ich regionie. Takim badaniom została poddana również twardość wody w Pleszewie. Ostatnie badania z lipca 2021 roku informują o tym, że woda jak najbardziej spełnia normy w tym zakresie i jest zdatna do picia oraz codziennego użytku. Jeśli chcesz zadbać o najlepszą jakość wody sprawdź zmiękczacze wody w sklepie OxyShop.pl.

Badania z maja 2021 roku miały na celu zbadanie wody pod wieloma kątami. Pod uwagę została wzięta między innymi jej barwa, stopień mętności, pH, przewodność elektryczna właściwa, jon amonowy, azotany, azotyny, zapach, smak, chlor wolny, fluorki, obecność bakterii Coli oraz ogólna liczba mikroorganizmów. Z tych danych można dowiedzieć się, że woda spełnia normy. Twardość można natomiast dodatkowo przeanalizować w swoim domu, korzystając z opisanych wyżej metod.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE