Reklama

Nauka zdalna przez brak węgla? Czy taki scenariusz jest możliwy w powiecie pleszewskim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nauka zdalna przez brak węgla? Czy taki scenariusz jest możliwy w powiecie pleszewskim? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja Nauczanie zdalne dało się mocno we znaki nie tylko nauczycielom, ale także uczniom i ich rodzicom. Wszyscy odetchnęli z ulgą, kiedy dzieci wróciły do szkół. Okazuje się jednak, że internetowe lekcje mogą wrócić i to już nie tylko z powodu epidemii Covid-19.

Nie tylko zagrożenie sytuacją epidemiologiczną, ale również nieodpowiednia temperatura będą uprawniały dyrektora przedszkola czy szkoły do wprowadzenia zajęć zdalnych. Taki zapis znalazł się w nowelizacji prawa oświatowego. 

Nauka zdalna nie tylko Covid-19 

Rozporządzenie MEiN przewiduje, że od roku szkolnego 2022/2023 dyrektor przedszkola lub szkoły będzie zobowiązany do zorganizowania zajęć zdalnych w sytuacji, gdy lekcje zostaną zawieszone z powodu zagrożenia bezpieczeństwa uczniów. Zagrożenie to, jak wskazano w dokumencie, może wystąpić w związku z sytuacją epidemiologiczną lub innym nadzwyczajnym zdarzeniem. Wymienione w rozporządzeniu „inne nadzwyczajne zdarzenia” to m.in. nieodpowiednia temperatura zewnętrzna lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, imprezy o charakterze ogólnopolskim lub międzynarodowym, a także inne, niewymienione szczegółowo sytuacje.

Nauka zdalna przez brak węgla? Ograniczenie kosztów to największe wyzwanie 

To oczywiście teoria, ale takie zapisy można interpretować, jako działania przygotowujące dyrektorów szkół na okoliczności, w których pojawi się problem z ogrzaniem klas. O tym, że istnieje takie zagrożenie eksperci mówią od kilku miesięcy. Jest to spowodowane wzrostami cen węgla i gazu, a także problemami z dostępnością obu surowców.

Czy do nauczania zdalnego z powodu ogrzewania może dość w Pleszewie? Na razie nie ma takich planów. Obecnie co prawda część dzieci jest już na nauczaniu zdalnym - chodzi jednak o sytuację związaną z remontem w Lenartowicach.

Warto przy okazji dodać, że w przypadku tej inwestycji już tworzone są mechanizmy, które mają pozwolić obniżyć koszty ogrzewania w przyszłości - szkoła zostanie bowiem wyposażona w innowacyjną bezkanałową instalację do oczyszczania powietrza opracowaną przez pleszewską firmę STROPEX. Zgodnie z zapowiedziami władz Pleszewa - wspomniana instalacja ma znaczne obniżyć koszty ogrzewania.

Jak się dowiadujemy jednak w urzędzie - z pewnością znacznie wzrostą same koszty ogrzewania, na co władze już się szykują - w planie jest zwiększenie na ten cel wydatków w budżecie.

Ponadto, co podkreślały ostatnio coraz częściej władze Pleszewa, samorząd boryka się z ogromnym wzrostem kosztów energii w ogóle.

- To problem wszystkich samorządów w Polsce, nie jesteśmy w tym przypadku "zieloną wyspą". Największe obecnie wyzwanie to m.in. kwestia ograniczenia kosztów związanych z energią elektryczną, także w szkołach i spółkach miejskich – przyznawał nam niedawno burmistrz Arkadiusz Ptak.

Czy dojdzie do zamykania szkół? Spokojnie czekamy

Jak sytuacja wygląda w pozostałych gminach?

- Nie przewidujemy zamykania szkół i mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie.  Ale koszty związane z ogrzewaniem są ogromne i to nie tylko jeśli chodzi o szkoły, ale też pozostałe budynki, które utrzymujemy – przyznaje wójt Czermina Sławomir Spychaj.

Dlatego, jak tłumaczy, jako gmina wysłali już oficjalne pisma  w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji a także Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

- Prosimy w nich o rozważenie jakiejś rekompensaty. Otrzymaliśmy odpowiedź, że być może we wrześniu pojawią się jakieś rozwiązania. Dlatego spokojnie czekamy – mówi wójt Czermina Sławomir Spychaj. 

Nauka zdalna przez brak węgla - może rząd pomoże? 

W Gołuchowie wszystkie szkoły są ogrzewanie na gaz. 

- Do końca roku z pewnością damy radę, potem zobaczymy, jak będzie wyglądać sytuacja. Nasze działania skupimy na tym, aby nie dopuścić do zamykania szkół i nauki zdalnej – mówi wójt Marek Zdunek.

W podobnym tonie wypowiada się wójt Gizałek.

– Nie przewidujemy takiej sytuacji, że trzeba będzie zamykać szkoły, będziemy robili wszystko, żeby tak się nie stało. Mamy niewielkie zapasy opału w naszych placówkach. Myślimy oczywiście o kosztach, będziemy próbowali zastąpić węgiel np. drewnem. Być może otrzymamy jakąś rekompensatę rządową na ten cel – mówi Robert Łoza.

Na pomoc rządu w tej kwestii liczy również samorząd Chocza.

- Widzimy takie zagrożenie, ale jeszcze czekamy na informacje ze szkół. Być może będzie zwiększona subwencja na ten cel – mówi Magdalena Marciniak, zastępca burmistrza Chocza.

Samorządowcy mówią zgodnie, że sytuacja jest niepokojąca.

- Zagrożenie jest, tak jak we wszystkich gminach, ponieważ środków brakuje. Nikt nie był w stanie przewidzieć tak drastycznych podwyżek. Nie rozważaliśmy jeszcze, co ewentualnie zrobimy, żeby przetrwać ten trudny okres - mówi burmistrz Dobrzycy, Jarosław Pietrzak. 

Dyrektorzy liczą na wsparcie: „Martwimy się o finanse”

Sami dyrektorzy placówek oświatowych również przyznają, że sytuacja jest trudna.

- Trudno dzisiaj powiedzieć, bo my też się w tej nowej rzeczywistości próbujemy odnaleźć. W momencie rozruchu roku szkolnego mamy tyle zmartwień na głowie, że te tematy są przesuwane na dalszy plan – mówi  dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie, Lilla Deleszkiewicz.

Nie kryje jednak, że jest to kwestia niepokojąca. 

  - Martwimy się o finanse, o to, czy nam wystarczy środków, czy nie. Liczymy na wsparcie z programów rządowych. Nikt z nas nie wie, jakie będą możliwości, jeśli chodzi o dofinansowanie szkoły – zaznacza. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy