reklama

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Wielkopolscy bohaterowie również walczyli z bolszewikami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Jednodniówka 70 pułku piechoty - sierpień 1930

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Wielkopolscy bohaterowie również walczyli z bolszewikami - Zdjęcie główne

Pierwszy kurs pułkowej szkoły podoficerskiej - kwiecień/maj 1919 rok | foto Jednodniówka 70 pułku piechoty - sierpień 1930

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaBitwa Warszawska – określana przez historyków jako jedna z 18 przełomowych w dziejach świata – była decydującym momentem w całej wojnie polsko-bolszewickiej. Dzięki wygranej, Polsce udało się ostatecznie zachować niepodległość oraz zatrzymać rewolucję komunistyczną na zachód Europy. Warto pamiętać, że udział w tym zwycięstwie mieli również nasi żołnierze – z 70 Pułku Piechoty.
reklama

Wielkopolanie w Bitwie Warszawskiej

Bitwa warszawska – potocznie określana jako „Cud nad Wisłą” – ma miejsce wyjątkowe nie tylko w historii Polski, ale i całego świata. Zwycięstwo Polaków nad nacierającymi boleszewikami, którzy chcieli przenieść komunistyczną rewolucję również na zachód – uważane jest za jedną z najważniejszych bitew w dziejach całego świata. 

Warto zaznaczyć, że swój udział w tym historycznym wydarzeniu mieli również żołnierze z naszego regionu.

Waleczność żołnierzy z 12. pułku strzelców wielkopolskich - którzy w lutym 1920 roku przemianowani zostali na 70 Pułk Piechoty – spotykała się nie tylko z uznaniem dowódców, ale zdobywała również samego wroga.

W „Jednodniówce” 70 pułku piechoty wydanej 30 sierpnia 1930 roku możemy przeczytać wprost że „bolszewicy z pełnym uznaniem wyrażają się o pułkach wielkopolskich, nazywając je w całej pełni regularnem i charakteryzując żołnierzy jako poważnych, pewnych, doskonałych strzelców, posuwających się niepowstrzymanie naprzód”.

Wielkopolanie w Bitwie Warszawskiej

Potyczek, w jakich brał udział 70 pułk piechoty z bolszewikami w roku 1920 – było wiele. Kilka z nich miało jednak decydujące znaczenie. W lipcu nasi żołnierze – otrzymując rozkaz przeciwnatarcia i odzyskania wcześniej utraconych pozycji – walczyli pod Ujściem i Proszkowem. Pułk – pod dowództwem kpt. Wawrzyniaka „otrzymany rozkaz wykonał w całości tracąc 6 zabitych i 15 rannych”.

Mimo ówczesnego zwycięstwa, nadszedł później czas ciężkich walk odwrotowych. Pułk okrył się w nich chwałą m.in. podczas trzydniowej bitwy pod Białobrzegami nad Bugiem w dniach 4-6 sierpnia. W wyniku odniesionych podczas niej ran zmarł dowódca ppłk. Jan Januszewski, poległ również por. Wojciech Wężyk, jego adiutant Jan Myśliwy i 5 szeregowych.

Wielkopolanie w Bitwie Warszawskiej

Za największy sukces 70 pułku piechoty w bitwach toczonych pod Warszawą – uznaje się jednak walki pod Nasielskiem oraz pod Przemiarowem – gdzie 19 sierpnia 1920 roku odniesiono wielkie zwycięstwo nad bolszewikami. 

Jak wspominali w roku 1930 sami żołnierze, „rocznica bitwy pod Przemiarowem, gdzie chorągiew pułku największą okryła się sławą, została obrana jako dzień święta pułkowego. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama