Reklama

Jak wyglądały początki samorządu w Pleszewie? 27 maja świętujemy ogólnopolski Dzień Samorządu Terytorialnego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak wyglądały początki samorządu w Pleszewie? 27 maja świętujemy ogólnopolski Dzień Samorządu Terytorialnego - Zdjęcie główne

Jak wyglądały początki samorządu w Pleszewie? 27 maja świętujemy ogólnopolski Dzień Samorządu Terytorialnego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Setki posiedzeń zarządu miasta, wielogodzinne sesje - trwające nieraz nawet dwa dni z rzędu! - oraz, po prostu, czas niezwykle wytężonej, „pozytywistycznej pracy u podstaw” - przy jednoczesnym „romantycznym zrywie” odradzającej się wolnej Polski. Tak wyglądały początki samorządu w Pleszewie. 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego.

- Do samorządu garnęli się ludzie z różnych środowisk. Porwała ich chęć tworzenia prawdziwego samorządu, nowego typu władzy publicznej - wspominał jeszcze kilka lat temu - przy okazji 25-lecia odrodzonego samorządu - Piotr Hasiński, pierwszy burmistrz MiG Pleszew (rządził w latach 1990-1997).

Przypomnijmy: 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe po zmianie ustroju w naszym kraju. Dziś - 27 maja 2021 - przy okazji 31. rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych - przypominamy nasz ubiegłoroczny tekst, w którym opisaliśmy wspomnienia - z pierwszych lat tworzenia nowych struktur na szczeblu lokalnym. Czasów, gdy podczas „romantycznego zrywu” budowano w Pleszewie nową rzeczywistość. Przeczytajcie.

"Czas romantycznego zrywu" - tekst wydrukowany w 2020 roku w nr 23 "Życia Pleszewa"

Jak wyglądały początki samorządu w Pleszewie?

- Rząd Tadeusza Mazowieckiego wprowadził dwie reformy, które doprowadziły do  prawdziwego przeobrażenia Polski. Pierwsza - gospodarcza Leszka Balcerowicza, druga samorządowa prof. Jerzego Regulskiego, która rozbiła monopol centralnej władzy i państwowej własności. Powstały gminy samodzielne prawnie, organizacyjnie i majątkowo z własnymi dochodami i odrębnymi budżetami - wspomina minione czasy Piotr Hasiński.

Jak dodaje, „nagle okazało się, że jest gospodarz danego terenu, ktoś, kto o nim myśli i za niego odpowiada”.

– To, czego nie można było załatwić przez wiele lat zostało załatwione lub uległo przyspieszeniu. Przykładem może być budowa oczyszczalni ścieków. Po przejęciu zadania przez gminę w 1992 r. już w we wrześniu 92 r. rozstrzygnięto przetarg i w ekspresowym tempie ją zrealizowano. Oddanie oczyszczalni do eksploatacji nastąpiło w 1995r. Podobnie było z innymi inwestycjami: budową przedszkola przy ul. Mieszka I, Hallera, salą przy SP nr 1 w Pleszewie, wodociągowaniem wsi – wylicza Hasiński. 

Dzień Samorządu Terytorialnego „Początki początków”

Jak wyglądały „początki początków” w Pleszewie? Otóż 7 maja 1990 roku w domu parafialnym odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiono wszystkich 33 kandydatów do samorządu z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Pojedyncze osoby rekomendowały także inne organizacje i partie, a 39 osób aspirowało do odrodzonego samorządu jako „niezależni”.

W sumie zebrało się aż 83 pretendentów do zasiadania w pierwszej kadencji rady miejskiej. Ostatecznie - w wyniku historycznego głosowania, które odbyło się 27 maja 1990 roku - do rady weszły 24 osoby z KO, jedna rekomendowana przez OSP oraz trzy niezależne - w sumie 28 rajców. I to właśnie oni - na drugim zebraniu rady - wybrali ze swojego grona ówczesnego pierwszego włodarza, którym został właśnie Piotr Hasiński (bezpośrednie wybory włodarza wprowadzono w Polsce dopiero 12 lat później -  w roku 2002).

Dzień Samorządu Terytorialnego. Rewolucyjna zmiana 

Pierwsze lata - jak wspominają ówcześni samorządowcy - były burzliwe. Trudno się dziwić - odrodzenie samorządu wiązało się z ogromem zadań - chodziło nie tylko o przejmowanie mienia komunalnego, ale określenie co w ogóle powinno do gmin należeć - trzeba było m.in. przeprowadzić inwentaryzację majątku państwowego, by podzielić go - na gminę i państwo.

- A potem reorganizować przedsiębiorstwa komunalne, porządkować finanse, tworzyć nowe instytucje gminne. W końcu sprawować władzę i spełniać oczekiwania lokalnych społeczności - opisuje Piotr Hasiński.

Wszystko to robili ludzie, którzy de facto samorządu dopiero się uczyli.

- Stopniowe odzyskiwanie wiary w to, że mamy na coś wpływ i możemy o czymś decydować, było rewolucyjną zmianą cywilizacyjną - zaznacza pierwszy włodarz Pleszewa.

Po nim przez 21 lat burmistrzem był – i to kolejne 21 lat - Marian Adamek. Jak podkreślał przy okazji 25-lecia odrodzonego samorządu - dziś w gminie dominującą pozycję zajmują mieszkańcy.

- Oni podejmują rozstrzygnięcia w sprawach należących do właściwości gminy choć nie zawsze czynią to w sposób bezpośredni - zaznaczał Marian Adamek.  

A i sam Pleszew zmienił się nie do poznania.

- Wystarczy porównać obecny obraz Polski – pięknej, kolorowej, z rozwiniętą wszelaką infrastrukturą (w tym Pleszewa) z obrazem uwidocznionym na filmach i zdjęciach z końca lat 80-tych. Zdecydowana, w tym zasługa 30 lat samorządności - komentuje Hasiński.

Ale zauważa wprost. - Nie wszystkie rządy były zwolennikiem decentralizacji państwa i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, nie jest nim na pewno obecny rząd PiS. 

Dzień Samorządu Terytorialnego. Niwelowanie różnic

Obecny burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak, który rządzi pierwszą kadencję, samorząd "obserwuje" ponad 20 lat - zarówno jako wieloletni pracownik urzędu, jak i naukowiec związany najpierw z UAM w Poznaniu a obecnie z Polską Akademią Nauk w Warszawie.

- Dorobek samorządu jest kluczowy w niwelowaniu różnic cywilizacyjnych między Polską a krajami Europy Zachodniej - zaznacza.

Sam zauważa pewne etapy w rozwoju samorządu terytorialnego.

– Początkowo skupiono się na poprawie infrastruktury komunalnej oraz bazy oświatowej. Ostatnie lata to zwrot w innym kierunku. Przykładem jest dbałość o jakość środowiska, powietrza. Stąd oprócz dofinansowywania wymiany kotłów, wpieramy dalszą gazyfikację. Z gminnych środków rozpoczęte zostaną także prace projektowe nad gazyfikacją kolejnych miejscowości (m.in. Taczanów Drugi i Nowa Wieś). Ważną częścią działań na rzecz jakości powietrza jest dbałość i rozszerzanie terenów zielonych. Pleszew się "zieleni", także w samym centrum. Ma to również wymiar estetyczny. Choć u niektórych budzi to kontrowersje nie ma od tego odwrotu jeżeli chcemy żyć w nowoczesnym i przyjaznym mieście. Każdy kto "jeździ po Europie" widzi podobne zjawiska również i tam - podkreśla Arkadiusz Ptak.

Wspomina też o budowie Internetu szerokopasmowego, budowie mieszkań czy ścieżek rowerowych, a także o znaczeniu transportu drogowego i kolejowego.

- Cieszę się że prace projektowe nad obwodnica miasta ruszyły. Ważne jest też stworzenie porządnego parkingu w Kowalewie, a jesteśmy już na etapie przejmowania gruntów przy dworcu - mówi Arkadiusz Ptak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy