reklama
reklama

Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. W Dachau byli też księża z Pleszewa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum parafii

Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. W Dachau byli też księża z Pleszewa - Zdjęcie główne

Pleszew. Jesienią 2020 roku w parafii św. Floriana udało się uczcić pamięć księdza Jana Schmeltera, który pełnił tam posługę w latach 1953-1961. | foto archiwum parafii

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Wśród tysięcy księży, którzy trafili do obozu koncentracyjnego Dachau znaleźć można również kapłanów, którzy służyli w Pleszewie. Są to: ks. prof. Stanisław Herwart, ks. Edward Skowroński, ks. kan. Julian Badziński oraz ks. Jan Schmelter. Warto o tym pamiętać - zwłaszcza dziś - podczas obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
reklama

Tegoroczne obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego zaplanowano pod koniec kwietnia. Główne uroczystości umiejscowiono w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Ociążu. To parafia pochodzenia bł. Władysława Mączkowskiego - jednego z męczenników KL Dachau - oraz w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tam w czwartek - 29 kwietnia o godzinie 12.00 koncelebrowana będzie – pod przewodnictwem ks. bpa Grzegorza Suchodolskiego, biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej – uroczysta Eucharystia. Wcześniej – chwilę po 11.00 nastąpi otwarcie wystawy o kapłanach-męczennikach II wojny światowej.

- Zjednoczmy się duchowo w uwielbieniu Boga za wielkie dzieła, których dokonał przez przyczynę św. Józefa w życiu księży-więźniów obozu Dachau – ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.   

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

W okresie II wojny światowej obóz koncentracyjny w Dachau był miejscem, do którego od końca 1940 roku kierowano duchownych aresztowanych przez władze hitlerowskie w różnych krajach podbitych przez III Rzeszę. Z Polski przebywało w nim łącznie 1.773 księży, zakonników i kleryków, spośród których tylko 818 doczekało chwili oswobodzenia obozu w kwietniu 1945 roku. 22 kwietnia 1945 roku uroczystym ślubowaniem oddali oni siebie i pozostałych współwięźniów w opiekę św. Józefowi Kaliskiemu, a tydzień później – 29 kwietnia – zostali ocaleni z obozowej niewoli przez niewielki oddział patrolowy armii amerykańskiej.

- Stało się to niespodziewanie, na dwie godziny przed likwidacją obozu i na kilkanaście godzin przed atakiem na KL Dachau planowanym przez dowództwo amerykańskie. Fakt wcześniejszego wyzwolenia obozu uznany został przez więźniów za szczególną łaskę otrzymaną od Boga za przyczyną św. Józefa Kaliskiego – przypomina rzecznik kaliskiej kurii ks. Michał Włodarski.

Po zakończeniu wojny i powrocie do kraju polscy księża i zakonnicy wypełniali swoje obozowe ślubowanie i corocznie pielgrzymowali w dniu 29 kwietnia do Kalisza z dziękczynieniem. W roku 1970 - w 25. rocznicę wyzwolenia obozu, ufundowali w podziemiach kaliskiego Sanktuarium Patrona Kościoła Powszechnego - kaplicę wdzięczności i męczeństwa oraz utworzyli muzeum i archiwum, w których zgromadzone zostały dokumenty i przedmioty z lat ich obozowej gehenny. Natomiast od 2005 roku – na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski – w miejsce pielgrzymek byłych więźniów KL Dachau w Kaliszu odbywają się właśnie  ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. 

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Kapłani z Pleszewa

Warto pamiętać, że wśród tysięcy księży, którzy trafili do Dachau  znaleźć można również kapłanów, którzy służyli w Pleszewie. Są to: ks. prof. Stanisław Herwart, ks. Edward Skowroński, ks. kan. Julian Badziński oraz ks. Jan Schmelter.

I właśnie o ich godne upamiętnienie walczyła grupa pleszewian. Pisaliśmy o tym dwa lata temu na łamach „Życia Pleszewa”. Do rady miasta jeszcze w poprzedniej kadencji wpłynęło pismo od osób skupionych wokół Koła Radia Maryja, w którym prosili oni o symboliczną tablicę na murze pamięci.

- Chcielibyśmy - przykładem diecezji kaliskiej - symbolicznie i trwale, ku potomności, uhonorować księży, którzy po traumatycznych przejściach niemieckich obozów koncentracyjnych, sprawowali posługę duszpasterską na Ziemi Pleszewskiej – komentowała nam wówczas Jadwiga Zakrzewska.

A Barbara Kwiecińska precyzowała: - Chodzi o brązowe epitafium na murze pamięci.

W inicjatywę pleszewian zaangażował się również ks. Krzysztof Guziałek, proboszcz parafii św. Floriana.

- Według wstępnych wyliczeń, koszt projektu i tablicy to ok. 7 tys. zł – wskazywał wówczas ks. Krzysztof Guziałek.

Co z kolei mówili nam przedstawiciele władz miasta w tej sprawie?

- Nie wykluczamy ufundowania takiej tablicy, jednak jest to temat na przyszłość – odpowiadała nam Anna Bogacz, rzecznik urzędu w Pleszewie. 

Pleszew. Tablica księdza Jana Schmeltera

Jak na razie wspólnej tablicy wciąż nie ma, jednak warto przypomnieć, że ostatecznie – dzięki inicjatywie samych władz kościelnych i parafian – jesienią 2020 roku w parafii św. Floriana udało się uczcić pamięć księdza Jana Schmelter, który pełnił tam posługę w latach 1953-1961.

Był duszpasterzem młodzieży miejscowego liceum. Teraz duchowny, który był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau, ma swoją tablicę pamiątkową.

- Ks. Jan Schmelter ma swoją tablicę pamiątkową! Dziękuję tym, którzy o tym myśleli i tego pragnęli! Dziękuję Przemysławowi Walczakowi za wykonanie i ofiarowanie tablicy! Bogu niech będą dzięki i ludziom! – mówił po zamontowaniu tablicy ks. kan. Krzysztof Guziałek, obecny proboszcz parafii św. Floriana w Pleszewie. 

Pleszew. Tablica ks. Edwarda Skowrońskiego

Z kolei już wcześniej – wiosną 2018 roku - w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą pierwszego administratora parafii ks. Edwarda Skowrońskiego. 

W  uroczystości brali udział nie tylko parafianie, ale także rodzina ks. Skowrońskiego - kapłana, który w 1966 roku przybył do Pleszewa i stworzył wspólnotę parafialną w dawnym ewangelickim kościele. Wcześniej, w czasie II wojny światowej, był więźniem obozów koncentracyjnych w Stutthofie, Grenzdorfie, Sachsenhausen i w Dachau. Odsłonięciu tablicy, ufundowanej przez parafian, towarzyszyło otwarcie wystawy zorganizowanej w salce parafialnej. Wyeksponowano tu zebrane przez członków Akcji Katolickiej, pamiątki związane z ks. Edwardem, wycinki prasowe dotyczące jego działalności czy przedmioty codziennego użytku, które do niego należały.

Ks. Wojciech Erenc - inicjator upamiętnienia ks. Skowrońskiego, dziękując parafianom za zaangażowanie, dodał, że chciałby, by w przyszłości imieniem kapłana nazwać którąś z nowo powstałych ulic bądź rondo, najlepiej na terenie parafii.

Warto przypomnieć, że również kustosz Sanktuarium Maryjnego w Tursku, który objął zarząd tamtejszej parafii 1 sierpnia 1938 roku, w czasie okupacji hitlerowskiej w marcu 1940 roku został aresztowany i wywieziony do Dachau, gdzie zginął w nieznanych okolicznościach 8 października 1942 roku. Pamiątkowa tablica poświecona kapłanowi zamontowana jest na murze „Ogrójca” w sąsiedztwie kościoła. 

PLESZEWSCY KSIĘŻA, KTÓRZY PRZEŻYLI OBÓZ W DACHAU:

  • - KS. PROF. STANISŁAW HERWART (6.06.1885- 2.11.1951)
  • - KS. EDWARD SKOWROŃSKI (2.05.1913-31.03.1971)
  • - KS. KAN. JULIAN BADZIŃSKI (15.05.1910-3.10.1983)
  • - KS. JAN SCHMELTER (28.12.1913-19.07.1993)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama