Reklama

Promocja książki pt. "Życie codzienne mieszkańców Pleszewa w drugiej połowie XVIII wieku" [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia W Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyła się promocja książki dra Artura Makowskiego pt. "Życie codzienne mieszkańców Pleszewa w drugiej połowie XVIII wieku". Praca odkrywa kolejne tajniki dziejów naszego miasta.

"Życie codzienne mieszkańców Pleszewa w drugiej połowie XVIII wieku” - to tytuł rozprawy doktorskiej dra Artura Makowskiego, napisanej pod kierunkiem prof. Michała Zwierzykowskiego.

Wspomniana pozycja jest kolejną, która odkrywa dzieje Pleszewa na przestrzeni minionych wieków.

- Wydanie książki o życiu codziennym mieszkańców Pleszewa obejmuje okres od 1759 do 1793 roku. Daty te są podyktowane zachowaniem materiału źródłowego, który był zbierany przez cztery lata w Archiwum Państwowym w Poznaniu oraz w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Pomysł na takie wydanie wziął się przede wszystkim z małej ilości wydań dotyczących małych miasteczek, a szczególnie życia codziennego mieszkańców w epoce nowożytnej - mówił w Muzeum Regionalnym, podczas oficjalnej promocji, Artur Makowski.

Autor publikacji, podczas prac badał m.in. 8 ksiąg miejskich, które chronologicznie obejmują okres 1742-1804.

Materiał ten pozwolił na analizę aż 2.534 zapisek, które dotyczyły m.in. transakcji kupna - sprzedaży nieruchomości, informacji dotyczących rejestru wydatków, zeznań świadków, testamentów, zaskarżeń, zniesławień i pobić, spraw rozliczeniowych i majątkowych, przeprowadzania wizji, sporządzania obdukcji, przekazywania pełnomocnictw zawierania ugód, itd.

Wspomniana rozprawa doktorska została ostatecznie wydana dla szerszego grona odbiorców - dzięki dofinansowaniu przez Miasto i Gminę Pleszew oraz Muzeum Regionalne w Pleszewie.

- To kolejna publikacja odkrywająca tajniki dziejów naszego miasta - podkreślają pracownicy Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Wspomnianą książkę można kupić bezpośrednio w Muzeum Regionalnym - za 50 zł.

Warto przypomnieć, że od lat trwają także prace nad nową dużą monografią Pleszewa.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy