reklama
reklama

Prapremiera książki "Książ '39. Niewinnie straceni" w Muzeum Regionalnym w Pleszewie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia W Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyła się w piątek promocja książki autorstwa Tomasza Cieślaka pt. "Książ '39. Niewinnie straceni". Wspomniana pozycja jest niezwykłym projektem edukacyjnym i opisuje losy wielkopolskiego miasteczka na tle burzliwej historii Europy XX wieku.
reklama

Promocja książki "Książ '39. Niewinnie straceni" autorstwa Tomasza Cieślaka

Wspomniana publikacja powstała w ramach niezwykłego projektu edukacyjnego, realizowanego przez Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim. Książka okraszona jest niezwykłymi fotografiami autorstwa Przemysława Glinkowskiego - a inscenizacje możliwe były dzięki członkom Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.

Skąd premiera - a właściwie prapremiera - książki właśnie u nas - w Pleszewie?

Jak mówił dziś dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak, miejsce prapremiery książki - właśnie u nas - nie jest przypadkowe. Sam autor publikacji jest zresztą bardzo dobrze znany w Pleszewie i okolicy.

- Tomasz Cieślak od lat skrupulatnie bada historię naszego regionu, bada zbrodnie niemieckie na Ziemi Pleszewskiej, jest autorem publikacji w Roczniku Pleszewskim - przypominał Adam Staszak.

Jak zaznaczał dyrektor muzeum, to właśnie dzięki poszukiwaniom Tomasza Cieślaka udało się poznać nieznane dotąd szczegóły operacji Tannenberg na naszym terenie - m.in. zrekonstruować tragiczną śmierć dr. Bronisława Kołodziejczaka, do której doszło w roku 1939 w Pleszewie.

Warto też dodać, że nazwiska ówczesnych zbrodniarzy wojennych - jak choćby Gerhard Flesch, który dowodził Einsatzkommando 14 - powtarzają się de facto w wielu miastach i miasteczkach Wielkopolski - Niemcy podczas II wojny światowej wymordowali wielu mieszkańców naszego regionu - w ramach wspomnianej operacji „Tannenberg”, która była de facto pierwszą zaplanowaną na masową skalę operacją eksterminacyjną.

"Książ '39. Niewinnie straceni" - wielkopolskie miasteczko na tle burzliwej historii Europy XX wieku

"Książ 39'. Niewinnie straceni" - to historia wielkopolskiego Książa - niewielkiego miasteczka - na tle wielkiej historii Europy. Jak opisuje sam autor, w tle znajdziemy losy 17 najwybitniejszych mieszkańców Książa, Dolska i okolic zamordowanych przez Niemców w publicznej egzekucji 20 października 1939 r. na Rynku w Książu.

- Projekt, którego efektem jest ta publikacja cały czas ewoluował  i żył, tak jak żyć ma pamięć o polskich bohaterach zamordowanych jesienią 1939 roku w Wielkopolsce - zaznacza Tomasz Cieślak, na co dzień historyk z IPN.

Warto zaznaczyć, że wszystkie opisane w publikacji wydarzenia oparte są na faktach i materiałach źródłowych, jednak ma ona charakter powieści.

Jak zaznaczała z kolei Mariola Kaźmierczak, dyrektor Centrum Kultury w Książku Wlkp., pomysł na wspomnianą publikację dojrzewał już od dłuższego czasu.

- Mieliśmy świadomość tego, że zaczynamy tracić coraz więcej świadków pamiętających mord na ksiąskim Rynku - zaznacza dyrektor.

Ostatecznie - udało się.

Dzięki dobrym wzajemnym kontaktom, udało się ponadto zaangażować w projekt właśnie osoby z powiatu pleszewskiego.

Autorem zdjęć, czy też swego rodzaju grafik, jest Przemysław Glinkowski z Dobrzycy, na co dzień znany wszystkim pasjonat fotografii, działający w klubie "Lokalni Pstrykacze PPL".

Aktorami, który pozowali do inscenizacji z tamtych czasów, byli z kolei także członkowie Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z PRAPREMIERY KSIĄŻKI, KTÓRA ODBYŁA SIĘ W MUZEUM REGIONALNYM W PLESZEWIE

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama