reklama

Ta choroba doprowadzała do ślepoty. Przed wojną w Pleszewie odnotowano setki przypadków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie poglądowe

Ta choroba doprowadzała do ślepoty. Przed wojną w Pleszewie odnotowano setki przypadków - Zdjęcie główne

Przed wojną w Pleszewie odnotowano setki przypadków jaglicy | foto zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaHISTORIA NA WEEKEND Tuż przed wybuchem II wojny światowej - w roku 1939 - w Pleszewie odnotowano epidemię jaglicy - czyli przewlekłego zapalenia spojówek. Choroba ta doprowadzała wówczas bardzo często do ślepoty.
reklama

Historia. Jaglica w Pleszewie

Jak wiadomo, przed laty opieka zdrowotna, ale i higiena, stały na o wiele niższym nic obecnie poziomie. Powodowało to często masowe ataki chorób, które dziś praktycznie zniknęły lub nie są już po prostu tak groźne - jak dawniej.

Jak opisywała przedwojenna prasa, w roku 1939 mieszkańcy Pleszewa i okolicznych miejscowości mieli spore problemy z powodu jaglicy - choroby, która może doprowadzać do ślepoty.

Historia. Jaglica w Pleszewie

Jak odnotowywała przedwojenna "Gazeta Pleszewska" - w pierwszych miesiącach 1939 roku odnotowywano setki przypadków w Pleszewie i okolicy.

- Kontrola przeprowadzona przez lek. pow. dra Szajewskiego ujawniła więcej niż 100 ciężkich wypadków jaglicy - informowała "Gazeta Pleszewska" w roku 1939.

reklama

Jak opisywano, choroba była zaraźliwa.

Przenosi się z chorych na zdrowych toteż urządzona ma być bezpłatna przychodnia przeciwjagliczna - pisała przedwojenna prasa w Pleszewie.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama