Wybory samorządowe w roku 2002 były w Polsce przełomowe. Wszystko w związku z ustrojową zmianą, która zakładała, że od tej pory, to mieszkańcy, w bezpośrednim głosowaniu, wybierają swojego włodarza - wójta, burmistrza lub prezydenta. Przypomnijmy: wcześniej wyboru takiego dokonywał zarząd, który był z kolei wybierany przez radę.
Z okazji tej rocznicy, przypominamy Wam, jak przebiegały wybory samorządowe w roku 2002 w Pleszewie.
Wybory samorządowe 2002 w Pleszewie - kandydaci
W Pleszewie o urząd burmistrza starało się w roku 2002 pięcioro kandydatów. Byli to:
- Marian Adamek (SLD-UP),
- Stanisław Cierniak (Samoobrona),
- Tomasz Kuberka (Razem dla Pleszewa),
- Mariusz Sitnicki (Forum Młodych)
- Krystyna Wawrzyńczak-Walczak (Forum Samorządowe Ziemi Pleszewskiej)
Jak przebiegały wybory samorządowe w roku 2002 w Pleszewie?
Jak przebiegała wówczas sama kampania? Jak pisaliśmy na łamach "Życia Pleszewa" w roku 2002 - podczas wyborów nie odnotowano generalnie większych ekscesów. Były jednak przypadki, że przedstawiciele niektórych komitetów zarzucali konkurentom, że pozrywali ich plakaty.
- Ta kampania nie jest zbyt żywa. Lepiej reklamowali się pleszewianie, którzy w ubiegłym roku startowali do Sejmu i Senatu. Były festyny, wielkie bilbordy i grochówka rozdawana tym, którzy odwiedzili targowisko. Teraz do mieszkańców powiatu trafiają jedynie ulotki - tak pisaliśmy o kampanii wyborczej w roku 2002 na łamach "Życia Pleszewa"
Kampania w trakcie wyborów samorządowych w roku 2002 w Pleszewie
Warto dodać, że 20 lat temu całkiem inne były realia wyborcze - dziś kampanie toczą się w dużej mierze w internecie, także przez media społecznościowe. Wówczas jednak - jak pisaliśmy w "Życiu Pleszewa" - tylko jeden kandydat miał swoją stronę internetową.
- Marian Adamek jako jedyny kandydat na burmistrza ma własną stronę w internecie. Są fotografie, na których widać, jak kosi trawę, jedzie na rowerze, jeździ na nartach, siedzi przy komputerze czy jak przed telewizorem kibicuje z synem. Mariana Adamka można też zobaczyć w kąpielówkach nad wodą oraz w fartuchu i czapie kucharskiej podczas gotowania obiadu. Własną stronę w internecie ma także pleszewska lewica, na których można zobaczyć, jak wyglądają jej kandydaci na radnych. Nie ma jednak nic o programie, mimo że jest taki link - pisaliśmy w roku 2002 w papierowym wydaniu "Życia Pleszewa"
Jak pisaliśmy wówczas w naszej gazecie, samorządowcy miejscy prześcigali się wówczas z powiatowymi w przekazywaniu "dobrych" wiadomości. Tak miało być m.in. z informacją o utworzeniu urzędu skarbowego.
- Szybsza okazała się ekipa Mariana Adamka. Wicestarosta spóźnił się zaledwie godzinę - relacjonowaliśmy podczas kampanii wyborczej w roku 2002.
Zdarzały się jednak gorące sytuacje pomiędzy samymi komitetami wyborczymi. Warto przypomnieć, że w wyborach samorządowych w roku 2002 mandat radnego mogło objąć mniej osób - zamiast 28 wybierano 21 rajców.
Jak pisaliśmy w jednym z tekstów w roku 2002 - większym incydentem była podczas kampanii w roku 2002 kłótnia, jaka rozgorzała się w mieście o słup ogłoszeniowy na pleszewskim rynku, na którym swoje afisze tuż przed ciszą wyborczą chciały rozkleić dwa konkurujące ugrupowania. Interweniowała nawet policja.
Problemy z komputerami i internetem podczas wyborów 2002 w Pleszewie
Podczas samych wyborów zdarzały się przypadki odmowy prawa do głosowania osobom, które nie posiadały przy sobie dokumentów tożsamości. Komisje wyborcze narzekały na przerwy w dostawach prądu, problemy z programami komputerowymi i łączami internetowymi. Z tych przyczyn znacznie opóźniło się obliczenie i podanie do publicznej wiadomości danych wyborczych.Ostatecznie pierwsze głosowanie nie dało rozstrzygnięcia odnośnie wyboru burmistrza - Marianowi Adamkowi zabrakło wówczas 61 głosów, aby wygrać już w pierwszej turze.
Do drugiej tury przeszli wtedy właśnie urzędujący wówczas Marian Adamek (5.230 głosów w pierwszej turze) oraz Krystyna Wawrzyńczak-Walczak (2.239 głosów w pierwszej turze).
Wybory samorządowe w roku 2002 w Pleszewie - tak wybierano radnych
Równolegle wybierano także radnych: ostatecznie w nowej radzie miejskiej w Pleszewie zasiadło w roku 2002 dziesięciu radnych koalicji SLD-UP, 5 członków prawicowego Forum Samorządowego, 3 działaczy Razem dla Pleszewa, 2 przedstawicieli Forum Młodych i jeden reprezentant Samoobrony.
Oto skład rady wybranej w wyborach samorządowych w roku 2002 w Pleszewie:
Radni byli wybierani w trzech okręgach wyborczych. Ostatecznie do nowej rady w roku 2002 dostali się (po myślniku liczba głosów):
- Mieczysław Kołtuniewski (SLD-UP) - 571
- Marian Adamek (SLD-UP) - 377 (po rezygnacji z mandatu radnego jego miejsce objął później Andrzej Borkowski)
- Tomasz Klak (FS) - 285
- Czesław Skowroński (SLD-UP) - 251 (po rezygnacji z mandatu radnego jego miejsce zajęła później Krystyna Tymecka)
- Włodzimierz Grobys (SLD-UP) - 244
- Piotr Hasiński (FS) - 224
- Zenon Nowicki (FS) - 204
- Adela Grala Kałużna (FS) - 196
- Olgierd Wajsnis (SLD-UP) -189
- Ryszard Borkiewicz (SLD-UP) - 185
- Mariusz Sitnicki (FM) - 181
- Stanisław Cierniak (S)- 168
- Kazimierz Jakóbczak (SLD-UP) - 162
- Marcin Sitnicki (FM) - 156
- Zbigniew Nawrocki (FS) - 142
- Tomasz Kuberka (RdP) - 141
- Marian Suska (SLD-UP) - 141
- Tadeusz Żychlewicz (RdP) - 141
- Stanisław Matuszewski (SLD-UP) - 131
- Sławomir Pisarski (RdP) - 100
- Jan Ptak (SLD-UP) - 84
Indywidualnie największe poparcie zdobył Mieczysław Kołtuniewski, prezes Towarzystwa Miłośników Pleszewa, który startował z list SLD-UP. Poparło go 571 głosujących.
Ciekawostką jest fakt, że do nowej rady dostała się wówczas zaledwie jedna kobieta - Adela Grala-Kałużna.
W sumie w Mieście i Gminie Pleszew uprawnionych do głosowania było 22.989 osób (głosowało 10.852 mieszkańców co dało frekwencję na poziomie ok. 47 proc.).
Wybory samorządowe 2002 w Pleszewie - w drugiej turze wygrał Marian Adamek
Ostatecznie, po głosowaniu w drugiej turze, nowym - pierwszym wybieranym w bezpośrednich wyborach - burmistrzem Pleszewa został Marian Adamek. Uzyskał 5.480 głosów w drugiej turze, podczas gdy jego kontrkandydatka uzyskała głosów 2.852.19 listopada nowy burmistrz złożył oficjalne ślubowanie. Przewodniczącym Rady Miejskiej został ponadto wówczas wybrany Mieczysław Kołtuniewski, a jego zastępcami zostali: Stanisław Cierniak oraz Olgierd Wajsnis.
Po złożeniu ślubowania nowy burmistrz złożył publiczne oświadczenie.
- Jest dla mnie ogromnym zaszczytem, że 10 listopada społeczność miasta i gminy Pleszew powierzyła mi stanowisko burmistrza. Zaszczyt jest tym większy, że jako pierwszy w historii odrodzonego samorządu zostałem wybrany na to stanowisko w wyborach bezpośrednich. Nie chcę być burmistrzem tylko 5,5 tysiąca moich wyborców. Chcę być burmistrzem wszystkich pleszewian - mówił tuż po swoim oficjalnym zaprzysiężeniu w roku 2002 burmistrz Pleszewa Marian Adamek.
Po przełomowym roku 2002 Marian Adamek wygrywał także każde kolejne wybory samorządowe w Pleszewie.
Ostatecznie postanowił sam zrezygnować - nie startując już na urząd burmistrza w roku 2018.
W listopadzie roku 2018 - w sumie po 21 latach urzędowania - oficjalnie przekazał podczas sesji insygnia burmistrza Pleszewa swojemu następcy, a wcześniej zastępcy, Arkadiuszowi Ptakowi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.