reklama

Zabytkowe drewniane kościoły Ziemi Pleszewskiej. Muzeum Regionalne w Pleszewie wydało kalendarz na rok 2022

Opublikowano:
Autor:

Zabytkowe drewniane kościoły Ziemi Pleszewskiej. Muzeum Regionalne w Pleszewie wydało kalendarz na rok 2022 - Zdjęcie główne

Muzeum Regionalne w Pleszewie wydało kalendarz na rok 2022

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaMuzeum Regionalne w Pleszewie wydało kalendarz na rok 2022. Jego tematyką przewodnią jest historia zabytkowych kościołów drewnianych Ziemi Pleszewskiej.
reklama

Kalendarz ścienny wydawany przez Muzeum Regionalne w Pleszewie - to już tradycja. Wydawany od 15 lat - ma na celu propagowanie historii naszego regionu.

– Corocznie ma inną tematykę, ale zawsze historyczną i zawsze dotyczącą Pleszewa i okolic, bo to niezwykła wartość, którą trzeba pielęgnować – komentuje Anna Bogacz, rzecznik prasowy pleszewskiego ratusza.

Pleszew. Kalendarz o drewnianych kościołach na rok 2022

Zgodnie z założeniami publikacji - karta każdego miesiąca zilustrowana jest zdjęciem z bogatą informacją historyczną. Przeważnie są to fotografie z prywatnych zbiorów mieszkańców oraz Muzeum Regionalnego prezentujące nieznane lub zapomniane fakty, miejsca, osoby. W poprzednich edycjach udokumentowano choćby dzieje pleszewskiej motoryzacji, dawne firmy i fabryki, pałace i dworki powiatu pleszewskiego, przedsięwzięcia rozrywkowe przedwojennego miasta, a z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego – udział Pleszewa i pleszewian w tym zakończonym sukcesem zrywie niepodległościowym.

12 zabytkowych drewnianych kościołów Ziemi Pleszewskiej

W tym roku postawiono na tematykę sakralną. Na dwunastu kartach widnieją zabytkowe kościoły drewniane Ziemi Pleszewskiej: w Dobrzycy, Żegocinie, Kucharach, Jedlcu, Kucharkach, Kuczkowie, Lenartowicach, Sośnicy, Czerminie, Kowalewie, Pleszewie i Sowinie.

– Budownictwo sakralne to ważny aspekt naszego historycznego krajobrazu. Są osiągnięciami sztuki ciesielskiej i istotnymi elementami osadnictwa. Były ośrodkami kultu religijnego, więc i tworzyły kulturową wspólnotę. Na Ziemi Pleszewskiej było i nadal jest takich kościołów sporo. Warto więc je obejrzeć i o nich poczytać – mówi Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Pocztówki wykorzystane w kalendarzu pochodzą ze zbiorów pleszewianina Marka Marciniaka i Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Swoje zbiory udostępnili także historycy Maciej Grzesiński, Dominik Wabiński, fotograf Roman K. Urbaniak oraz parafie w Kowalewie, Kuczkowie i Sośnicy.

Jak podkreślają władze miasta, pleszewski kalendarz jest prawdziwą perełką wśród tego typu wydawnictw w Polsce. Wiele osób w swoich kolekcjach posiada wszystkie edycje.

Pleszew. Gdzie kupić kalendarz? Ile kosztuje?

– Nasz kalendarz trafia do innych polskich miast, a nawet do Polaków mieszkających za granicą – zachęca Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie.

Kalendarz można kupić w Muzeum Regionalnym w cenie 25 zł.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama