Reklama

W Pleszewie wzrośnie opłata za korzystanie z wychowania przedszkolnego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

W Pleszewie wzrośnie opłata za korzystanie z wychowania przedszkolnego - Zdjęcie główne

W Pleszewie wzrośnie opłata za korzystanie z wychowania przedszkolnego | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Opłaty za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu - powyżej pięciu godzin podstawy programowej - będą wkrótce w Pleszewie większe.

Wkrótce rodzice dzieci w przedszkolach prowadzonych przez Miasto i Gminę Pleszew będą płacili nowe, zwaloryzowane, stawki za pobyt ich dzieci powyżej podstawy programowej. Chodzi o opłatę za każdą rozpoczętą godzinę powyżej 5 godzin pobytu dziecka w danej placówce.

Nowe, zwaloryzowane stawki opłat za przedszkole w Pleszewie

Przypomnijmy: do tej pory w całej Polsce obowiązywała stawka w wysokości maksymalnie złotówki - za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w placówce ponad podstawę programową (kwota ta wynikała wprost z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).

Niedawno jednak Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało się ustalić nową stawkę, a konkretniej tzw. wskaźnik waloryzacji, zgodnie z którym maksymalna kwota opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego ponad podstawę, wynosi - od września tego roku - 1,14 zł.

Rodzice zapłacą więcej za pobyt dziecka w przedszkolu w Pleszewie 

Zmiany dały tym samym samorządom możliwość ustalenia opłat - właśnie na tej wysokości. Jak się dowiedzieliśmy, tak będzie w Pleszewie.

Jak informują władze, początkowo zastanawiano się w ogóle, czy jest sens zmian w obowiązującej w Pleszewie uchwale - o wspomniane 14 groszy.

Po szerszych analizach - związanych z planowaniem budżetu na rok 2023 wyliczono jednak, że sumarycznie pozwoli to na wygospodarowanie kilkunastu tysięcy złotych w budżecie w skali całego roku. A w związku z tym, że przyszłoroczny budżet ma być - o czym wprost mówił wcześniej sam burmistrz - "budżetem na przetrwanie" - zdecydowano się wprowadzić wspomnianą zwaloryzowaną opłatę.

Nowe stawki pozwolą wygospodarować ok. 16 tys. zł w budżecie Pleszewa

Nowa uchwała powinna być przegłosowana w Pleszewie w najbliższy czwartek - podczas sesji rady miasta.

Jak wyliczają władze miasta - wzrost o 14 groszy sumarycznie pozwoli np. na zabezpieczenie pieniędzy na opał w jednym z przedszkoli w ciągu roku.

- Pojawiła się możliwość, dana przez ministerstwo, by nieco podnieść kwotę z uwagi na inflację i inne wartości - o 14 groszy. Początkowo myśleliśmy, że nie jest to w ogóle "gra warta świeczki". Sumarycznie jednak - w ciągu całego roku - da to kwotę ok. 16 tys. zł. Co, mówiąc wprost, pokrywa np. koszty opału jednego z przedszkoli zamiejscowych - wyjaśnia planowane zmiany wiceburmistrz Pleszewa, Izabela Świątek.

Zmiany powinny wejść w życie od nowego roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy