Reklama

Co serwowano na ziemiańskich stołach? Za nami VII Dobrzycka Konferencja Naukowa

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W Muzeum Ziemiaństwa odbyła się kolejna – już siódma – edycja Dobrzyckiej Konferencji Naukowej. Historycy, muzealnicy i przedstawiciele środowiska ziemiańskiego z całej Polski dyskutowali – o roli edukacji, ale nie zabrakło też ciekawych referatów – m.in. o staropolskiej kuchni i generalnie ziemiańskich kulinariach.

Insipirujące dyskusje, wykłady, referaty. Siódma Dobrzycka Konferencja Naukowa ponownie przyciągnęła do naszej gminy wielu ekspertów z zakresu historii i szeroko rozumianego środowiska ziemiańskiego.

Dobrzycka Konferencja Naukowa 2022

Jak zaznaczają organizatorzy, konferencja została tradycyjnie podzielona na dwie części.

Pierwsza z nich, odbywająca się 8 września, miała charakter dyskusyjny i poświęcona była problemom związanym z edukacją o ziemiaństwie.

Rozmawiano m.in. o tym, jak ukazywać jej historyczną rolę i znaczenie, jak wygląda stan obecny (w tym programy szkolne), jak zmienić ukształtowany przez lata wśród szerokich kręgów społeczeństwa negatywny obraz warstwy ziemiańskiej. 

- Interesujące wystąpienia na ten temat wygłosili prof. Kazimierz Karolczak z Krakowa, prof. Inka Słodkowska-Kamińska (Instytut Studiów Politycznych PAN), Monika Bordzoł (Muzeum Zamoyskich w Kozłówce) i prof. Marian Wołkowski-Wolski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), zaś w panelu dyskusyjnym głos zabrali ponadto m.in. prof. Jarosław Kita (Uniwersytet Łódzki), prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego dr Marcin Schirmer, Michał Kwilecki reprezentujący Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie Robert Kołakowski oraz przedstawiciele tworzonego obecnie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa. Na zakończenie dr Dobromiła Rzyska-Laube (Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku) prezentowała swoją świeżo wydaną publikację  „Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze” - referują przedstawiciele Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Dobrzycka Konferencja Naukowa - były ciekawe referaty

Podczas drugiego dnia obrad – 9 września – zaprezentowano z kolei ciekawe referaty. Tematyka - podobnie jak podczas poprzednich edycji konferencji - związana była oczywiście z aktualną wystawą czasową eksponowaną w salach dobrzyckiego pałacu. W tym roku poświęcona została problematyce szeroko pojętego ziemiańskiego stołu. 

- Tej kwestii dotyczyły tez wygłaszane referaty – charakter wstępny miały wystąpienia prof. Jarosława Dumanowskiego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) ukazującego świat kuchni staropolskiej i prof. Witolda Molika z Poznania poświęcone ziemiańskiemu stołowi jako problemowi badawczemu oraz przeglądowi przydatnych do tego źródeł. Kolejne wystąpienia ukazywały warte uwagi kwestie i zjawiska związane z ziemiańskim stołem, a także przykłady ciekawych relacji na ten temat. Prof. Tadeusz Epsztein (Instytut Historii PAN) mówił o zainteresowaniach kulinarnych ziemiaństwa polskiego na Ukrainie, prof. Jarosław Kita (Uniwersytet Łódzki) o trunkach na ziemiańskich stołach, prof. Ihor Lylo (Lwowski Narodowy Uniwersytet im Iwana Franki we Lwowie) o stole wielkich domów Galicji, prof. Roman Jurkowski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) o starce produkowanej w kresowych siedzibach ziemiańskich, Aldona Cholewianka Kruszyńska (Muzeum Zamek w Łańcucie) o kulturze posiłków podczas polowań w polskich siedzibach ziemiańskich, a etykietę obiadu na podstawie ówczesnych podręczników obyczajów towarzyskich przedstawił dr Tomasz Adam Pruszak (Muzeum Warszawy) - opisują przedstawiciele Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

To jednak nie wszystko. Zainteresowani mogli się m.in. dowiedzieć, jak wyglądały dawniej posiłki podczas podróży, czy jakie były elementy zastawy stołowej.

- Na podstawie interesujących dzienników i relacji pamiętnikarskich świat posiłków spożywanych w głębi Rosji przez ziemian-zesłańców odtworzył prof. Wiesław Caban (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), a prof. Kazimierz Karolczak przyjrzał się kulinarnym spostrzeżeniom Wojciecha Dzieduszyckiego zanotowanym podczas jego licznych dziewiętnastowiecznych podróży. Głosy ziemianek z prasy początków XX w. poświęcone sprawom kulinarnym scharakteryzowała dr Ewelina Kostrzewska (Uniwersytet Łódzki), a ciekawe elementy ówczesnej zastawy stołowej – serwisy środka stołu – omówiła Klementyna Ochniak Dudek (Muzeum Zup Krakowskich w Wieliczce). Ciekawe spostrzeżenie zawierała też interesująca dyskusja z głosami referentów i gości konferencji - opisuje organizator dobrzyckiej konferencji, czyli Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Jak zaznacza muzeum, podobnie jak w latach poprzednich wygłoszone wystąpienia zostaną opublikowane w wydawnictwie pokonferencyjnym.

– Liczymy, że staną się one podstawą do dalszej dyskusji nad badanymi na konferencji problemami, a wymiana doświadczeń w różnych dziedzinach, do której okazję dały konferencyjne spotkania i dyskusje będzie owocnie kontynuowana również w następnych latach - zaznaczają na koniec organizatorzy.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy