Reklama

Dobrzyca. Wachlarze, fraki, żakiety… Jak wyglądała dawniej moda? Muzeum zaprasza na ciekawą wystawę!

Opublikowano: sob, 17 kwi 2021 15:00
Autor: | Zdjęcie: arch. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Dobrzyca. Wachlarze, fraki, żakiety… Jak wyglądała dawniej moda?  Muzeum zaprasza na ciekawą wystawę! - Zdjęcie główne

Jak wyglądała dawniej moda? Muzeum w Dobrzycy zaprasza na ciekawą wystawę! | foto arch. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy planuje wystawę pt. „Moda w ziemiańskim świecie”.

Jak zapowiadają już dziś organizatorzy, wystawa pt. „Moda w ziemiańskim świecie” stanowi kolejny element organizowanej od wielu lat w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy serii wystaw czasowych o tematyce związanej z ziemiańskim stylem życia, obyczajowością i spuścizną kulturalną. Jej celem jest ukazanie w sposób przekrojowy różnorodności i przemian świata mody z XIX i pocz. XX w., z jakim stykali się przedstawiciele warstwy ziemiańskiej, z uwagą zwróconą nie tylko na reprezentacyjne stroje męskie i kobiece, ale także m.in. na ubiory codzienne i dziecięce. 

Muzeum w Dobrzycy. Moda w ziemiańskim świecie

CZYTAJ TAKŻE: Dobrzyca. Muzeum jest zamknięte, ale możesz je zwiedzać … wirtualnie

To nie wszystko. Ekspozycję uzupełniać będzie wybór malarstwa grafiki, żurnali, katalogów i druków reklamowych, a bogata scenografia oraz katalog wystawy wykorzystywać będą również reprodukcje fotografii z epoki oraz cytaty ze wspomnień i pamiętników. 

Wystawa powstanie w oparciu o zbiory z zasobu instytucji muzealnych z całego kraju m.in. Muzeów Narodowych w Krakowie i Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Krakowa, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i wielu innych.

 - Ekspozycja osnuta będzie wokół trzech zasadniczych tematów. Pierwszy z nich to moda kobieca ukazywana w pierwszej kolejności przez pryzmat strojów noszonych przez podążające za jej wymogami ziemianki – od charakterystycznych dla połowy XIX stulecia krynolin, poprzez turniury z II połowy tegoż wieku aż po modę okresu belle époque i tzw. drugiego empiru z ostatnich lat przed I wojną światową, w tym przykłady strojów balowych, wizytowych, spacerowych oraz nie mniej ważne dla płci pięknej akcesoria (wachlarze, rękawiczki, parasolki, torebki) – opisuje Marzena Kuberka z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. 

Muzeum w Dobrzycy. Moda w ziemiańskim świecie

W ramach drugiego kręgu tematycznego, koncentrującego się na modzie męskiej, zaprezentowana zostanie przede wszystkim charakterystyczna dla strojów ziemiaństwa ewolucja, poczynając od używanych jeszcze w I poł. XIX w. tradycyjnych strojów narodowych – kontuszy (i ich późniejszej roli czysto reprezentacyjnej, ograniczonej do uroczystości prywatnych i patriotycznych), poprzez czamary, które przejęły funkcję używanego przy różnych okazjach typowego stroju polskiego, aż po typowe dla drugiej połowy XIX i pocz. XX stulecia stroje wizytowe i codzienne (fraki, surduty, żakiety i zmiany mody w tym zakresie). 

Trzeci zamykający wystawę krąg tematyczny, to stroje pozostające zwykle nieco w cieniu wyżej wymienionych – ubiorów codziennych i dziecięcych oraz strojów na specjalne okazje: myśliwskich, do jazdy konnej i innych.

- Tu, obok kontrastu zazwyczaj stosunkowo prostych ubiorów codziennych z bogactwem strojów reprezentacyjnych, szczególną uwagę chcielibyśmy zwrócić na ukazanie charakterystycznych cech strojów dziecięcych, zwłaszcza w początkach przedstawianej tuepoki tak różnych co do koncepcji (ścisłe wzorowanie się na strojach dorosłych) od późniejszych i obecnie nam znanych – opisuje Marzena Kuberka. 

Muzeum w Dobrzycy. Moda w ziemiańskim świecie

Wystawa prezentowana będzie w części ekspozycyjnej dobrzyckiego pałacu – trzech reprezentacyjnych salach parteru (dawnej jadalni, antykamery i salonu), których dekoracje ścienne – znakomicie zachowane polichromie ścienne z przełomu XVIII i XIX w. stanowić będą doskonałe tło dla eksponatów, pomagając wprowadzić widza w atmosferę epoki i klimat życia w rezydencjach arystokracji i zamożnego ziemiaństwa w XIX stuleciu.

- Każda ze wspomnianych sal poświęcona będzie jednemu kręgowi tematycznemu wystawy, a ekspozycja – wzorem wcześniejszych wystaw Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy z tej serii – prezentowana będzie na tle ciekawej scenografii, w której kluczową rolę odgrywać będą m.in. wielkoformatowe reprodukcje fotografii z epoki i odpowiednio dobrane cytaty z pamiętników i literatury z epoki, stanowiące lejtmotywy poszczególnych jej fragmentów – zaznaczają pracownicy muzeum w Dobrzycy.

Początkowo otwarcie wystawy zaplanowano na 25 kwietnia. W związku z obowiązującymi obostrzeniami, trzeba będzie jednak to przełożyć.

Nasza wystawa czasowa „Moda w ziemiańskim świecie”, której otwarcie planowaliśmy na dzień 25.04.2021 będzie dostępna dla zwiedzających po zniesieniu przez rząd obostrzeń dotyczących COVID-19 - zaznaczają przedstawiciele Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

[AKTUALIZACJA]

W związku z planowanym zniesieniem obostrzeń - muzeum w Dobrzycy od 4 maja zostanie otwarte.

- Od 4 maja ponownie otwieramy podwoje naszego pałacu. Oczywiście serdecznie zapraszamy na nową wystawę o modzie ziemiańskiej, na której obejrzeć będzie można stroje zarówno damskie, jak i męskie na różne okazje, ubiory dziecięce, a nawet liberie służby. Niektóre tym bardziej interesujące, że z udokumentowaną ciekawą historią - zapraszają pracownicy muzeum.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy