Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy podczas Nocy Muzeów 2021, czyli w sobotę 15 maja było dostępne dla zwiedzających od godziny 16:00 do godziny 24:00.
Noc Muzeów 2021. Dobrzyca
Wstęp do pałacu był bezpłatny i co ważne zwiedzanie umożliwione zostało przy zachowaniu obecnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych. "Łakomym kąskiem" dla odwiedzających dobrzyckie muzeum jest z pewnością wystawa "Moda w ziemiańskim świecie". Rzeczywiście warto ją zobaczyć. Krynoliny, tiurniury, suknie z trenem, surduty, fraki, buty, torebki, biżuteria, kapelusze, chustki do nosa, a nawet pas do pończoch i podwiązki można zobaczyć w dwóch salach parteru. Wśród nich np. przepiękna brosza należąca do aktorki Heleny Modrzejewskiej.Przypomnijmy. Wystawa pt. „Moda w ziemiańskim świecie” stanowi kolejny element organizowanej od wielu lat w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy serii wystaw czasowych o tematyce związanej z ziemiańskim stylem życia, obyczajowością i spuścizną kulturalną. Jej celem jest ukazanie w sposób przekrojowy różnorodności i przemian świata mody z XIX i pocz. XX w., z jakim stykali się przedstawiciele warstwy ziemiańskiej, z uwagą zwróconą nie tylko na reprezentacyjne stroje męskie i kobiece, ale także m.in. na ubiory codzienne i dziecięce.
Noc Muzeów 2021. Dobrzyca
To nie wszystko. Ekspozycję uzupełnia wybór malarstwa grafiki, żurnali, katalogów i druków reklamowych, a bogata scenografia oraz katalog wystawy wykorzystują również reprodukcje fotografii z epoki oraz cytaty ze wspomnień i pamiętników. Wystawa powstała w oparciu o zbiory z zasobu instytucji muzealnych z całego kraju m.in. Muzeów Narodowych w Krakowie i Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Krakowa, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i wielu innych.Ekspozycja osnuta jest wokół trzech zasadniczych tematów. Pierwszy z nich to moda kobieca ukazywana w pierwszej kolejności przez pryzmat strojów noszonych przez podążające za jej wymogami ziemianki.
W ramach drugiego kręgu tematycznego, koncentrującego się na modzie męskiej, zaprezentowana została przede wszystkim charakterystyczna dla strojów ziemiaństwa ewolucja, poczynając od używanych jeszcze w I poł. XIX w. tradycyjnych strojów narodowych – kontuszy (i ich późniejszej roli czysto reprezentacyjnej, ograniczonej do uroczystości prywatnych i patriotycznych), poprzez czamary, które przejęły funkcję używanego przy różnych okazjach typowego stroju polskiego, aż po typowe dla drugiej połowy XIX i pocz. XX stulecia stroje wizytowe i codzienne (fraki, surduty, żakiety i zmiany mody w tym zakresie).
Noc Muzeów 2021. Dobrzyca. Konkurs
Specjalnie z okazji Nocy Muzeów, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przygotowało konkurs fotograficzny. Aby wziąć w nim udział wystarczy przesłać zdjęcie w komentarzu na profilu FB Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Fotografia powinna przedstawiać widok założenia parkowego, pałacu lub pawilonów parkowych w nocnej scenerii.Do konkursu można przesłać tylko jedno zdjęcie. Wygrywa ujęcie z największą ilością polubień. Wyniki konkursu Muzeum ogłosi w środę 19 maja o godzinie 12:00. Na zwycięzcę oraz dwa wyróżnienia czekają atrakcyjne nagrody!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.