Reklama

Mieszkańcy Gołuchowa ruszyli śladami Jana Działyńskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 27 kwi 2022 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Śladami Jana Działyńskiego ruszyli mieszkańcy Gołuchowa.

Motywem przewodnim wyjazdu  do Kórnika, bo tam wybrali się mieszkańcy Gołuchowa, było poznanie dziedzictwa rodowego Jana Działyńskiego.

Jan Działyński urodził się w Kórniku. W 1857 r. przeniósł się wraz żoną Izabelą Czartoryską do Gołuchowa, gdzie w odbudowywanym zamku gromadził dzieła sztuki. Cztery lata później w spadku po ojcu objął dobra kórnickie.

 - Już podczas drogi do Kórnika przybliżano podróżującym postać właściciela Gołuchowa - opowiada Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak, dyrektor GCK "Zamek".

W Kórniku zwiedzający dotarli do zamku i biblioteki, którą wyjątkowo udostępniono dla gości z Grodu Żubra.

- Cennym doświadczeniem była możliwość zobaczenia intercyzy małżeńskiej Izabeli Czartoryskiej i Jana Działyńskiego z ich własnoręcznymi podpisami oraz licznych, średniowiecznych starodruków – zapisów w języku łacińskim, cyrylicą czy nawet minuskułą karolińską. Historię rodu Działyńskich, losy rodziców Jana: Celestyny oraz Tytusa, jego sióstr, jak również jego dziadków oraz ostatniego spadkobiercy dóbr kórnickich Władysława Zamoyskiego, poznawaliśmy zwiedzając kolejne sale zamkowe. Oprowadzanie obfitowało w liczne anegdoty z życia codziennego tej arystokratycznej rodziny - relacjonuje dyrektor Gołuchowskiego Centrum Kultury.

Ucztą dla miłośników przyrody było z kolei przejście po kórnickim arboretum. Wizytę zakończył spacer po nadjeziornej promenadzie i odpoczynek na ławeczce Wisławy Szymborskiej. Poetka-noblistka urodziła się w Kórniku, a jej ojciec pracował w miejscowym zamku u ostatniego właściciela Władysława Zamoyskiego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy