Reklama

Poznawali kulturę ludową Południowej Wielkopolski [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W pleszewskiej bibliotece odbył się cykl wykładów i warsztatów związanych z kulturą ludową Południowej Wielkopolski.

Pleszewska biblioteka - we współpracy ze Stowarzyszeniem Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku - przygotowała cykl wykładów i warsztatów związanych z kultura ludową Południowej Wielkopolski.  

Warsztaty o kulturze ludowej w bibliotece w Pleszewie

Zajęcia były zróżnicowane. Nie brakowało ciekawej wiedzy przekazywanej przez fachowców

- Podczas pierwszego spotkania, zatytułowanego „Grajcie skrzypce, grajcie basy – o kulturze ludowej i tradycyjnej Południowej Wielkopolski”, Anna Maria Gałczyńska - pracownik Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, wprowadziła uczestników w arkana muzyki ludowej z okolic Południowej Wielkopolski. Rozmawiano o zespołach śpiewaczych, działających również na terenie powiatu pleszewskiego - zarówno o tradycjach muzycznych, jak i charakterystycznych dla naszego regionu strojach członków kapel. Gałczyńska zwróciła także uwagę  na rolę folkloru lokalnego – jako  jednego z elementów ludowej  kultury regionu, co niezbędne jest do określenia regionalnej tożsamości mieszkańców Południowej Wielkopolski. Przed Świętami Wielkanocnymi warsztaty tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych przeprowadziła twórczyni ludowa Jolanta Majorowicz - opisuje Izabela Wegner, Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego z pleszewskiej biblioteki.

Podczas kolejnych zajęć gościem był Krzysztof Rospondek - animator kultury, muzyk zespołu ludowego Kapela z Kociny, który rozmawiał z uczestnikami spotkania o elementach kultury ludowej, którą odnajdujemy w naszym codziennym życiu. Muzyk jest również  budowniczym instrumentów ludowych, które zaprezentował w pleszewskiej bibliotece, a uczestniczący w zajęciach seniorzy podjęli próbę wspólnego grania na nich. 

- Cykl  prelekcji o zwyczajach świątecznych regionu Południowej Wielkopolski zaprezentował etnograf – Wojciech Zjawiony. Przybliżył zarówno tradycyjną obrzędowość w okresie Świąt Wielkiej Nocy, jak i Nocy Świętojańskiej. Uczestnicy wspominali kultywowane przez nich do dzisiaj zwyczaje, wymieniali się spostrzeżeniami na temat tego, jakie rytuały czy obyczaje zostały do dziś w ich domach. Zagłębiając się w tematykę  etnograficzną  związaną z naszym regionem,  nie sposób było pominąć bardzo ważnej postaci etnografa, podróżnika i odkrywcy – Stefana Szolc-Rogozińskiego, pochodzącego  z Południowej Wielkopolski, któremu poświęcono jedno ze spotkań z Wojciechem Zjawionym - opisuje kierownik.

Jak podkreślają organizatorzy, tematyczne spotkania etnograficzne były dla uczestników okazją do pogłębienia wiedzy, ale również do przypomnienia sobie kultywowanych do dziś zwyczajów. Pozwoliły również na ponowne dostrzeżenie bogactwa kulturalnego, z jakim stykamy się na co dzień,  a które przyczynia się do kształtowania regionalnej tożsamości . 

Zajęcia zorganizowano w ramach projektu “Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy